logos

Ветеранський бізнес: успішні приклади

Більше сімдесяти учасників проекту на підтримку ветеранів АТО у Львові, Києві та Дніпрі вже отримали обладнання для розвитку чи відкриття власної справи. Серед найпопулярніших – відкриття і робота закладів харчування (кафе, піцерії, кав’ярні), пошив одягу, вироблення сувенірів (за допомогою 3D принтера, наприклад), виготовлення екологічно чистих іграшок і фермерство. Сьогодні грантери проекту «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей», за фінансування Європейського Союзу розповіли про участь у проекті та свій досвід ведення бізнесу. 

Серед бізнесменів-початківців – ветеранка АТО, членкиня громадської організації “Жіночий ветеранський рух” зі Львова Ірина Косовська.  Повернувшись зі Сходу України в 2016 році Ірина вступила на магістерську програму, а після завершення навчання вирішила здійснити свою мрію і зайнялась вишивкою та пошиттям одягу.

 

За словами Ірини, вишивка їй подобалась давно, ще з дитинства. Коли навчалася в університеті – вишила першу сорочку. За час навчання в університеті вишивала у вільний час. 

“В батальйоні у вільний час я також деколи вишивала. Повернувшись з АТО не бралась до вишивки через проблеми з спиною, зараз повернулась знову до заняття улюбленою справою. Для мене вишивка – це відпочинок і перезавантаження, крім того заняття улюбленою справою, допомагає адаптуватись до звичайного життя”, – розповідає Ірина. 

На одній із зустрічей ГО “Жіночий ветеранський рух” одна учасниця побачивши, що Ірина вишиває, порадила вишивати на продаж.  

“Ніколи не думала про власну справу, свій бізнес, це все здавалося мені дуже далеким. Але після “Жіночого ветеранського руху”, приїхавши додому знайшла в інтернеті інформацію про грант для ветеранів АТО, що прагнуть почати власну справу. Заповнила анкету, пройшла дводенне навчання, успішно захистила бізнес-план та отримала обладнання. Чесно кажучи, мало вірила, що мені дадуть грант, адже раніше з цим не стикалась. ” – зізнається Ірина.

Ірина розповідає, що за допомогою швейного обладнання, що отримала в результаті участі в проекті “Життя після конфлікту” зможе значно покращити ефективність та швидкість своєї роботи.

Крім того, це дозволить розширити асортимент і зайнятись не лише вишивкою, а й пошиттям багатьох інших речей, власне, жіночого одягу, допоможе втілити власні ідеї.

“У кожної людини є свої захоплення. Круто коли зі свого хобі можна зробити маленький бізнес. Хоч я не планувала перетворювати хобі на бізнес, але все вийшло само собою.”, – додає Ірина.

 

 

Ірина Косовська

фото 2

Богдан Мацюра

фото 3

Ще один наш учасник 24-річний ветеран Богдан Мацюра відкрив у Львові еко-кафе, де пропонує відвідувачам лише здорову їжу. До війни працював су-шефом у ресторані японської кухні, але завжди мріяв про власний заклад. Тож, повернувшись додому взявся втілювати свою мрію.

Ґейзер”, як зазначає Богдан, – це джерело, що фонтанує гарячою водою і парою, тому й обрали таку назву. Спершу збиралися готувати в основному їжу на винос, але тепер поєднуємо обидва формати. Вводимо в меню ще пасти і згодом супи”, – каже Богдан. Крім того, еко-кафе майже не використовують пластику. 

Цього року Богдан взяв участь у проекті, успішно захистив свій бізнес-план та використав отриманні кошти на купівлю холодильного обладнання. 

“Обладнання, що ми отримали від Міжнародної організації з міграції дозволило збільшити об’єми холодильних і морозильних камер, що у свою чергу дозволить зберігати більше продуктів, закупляти їх більшими партіями.”, – розповідає власник закладу.

 

Андрій Дробіт служив розвідником на сході України, має багато нагород. Коли повернувся після служби, вирішив зайнятися садівництвом, аби бути поруч із сім’єю. З батьком перекопали 300 м.кв власної ділянки у с. Вислобоки, що на Львівщині. Колишній учасник зварив теплицю з крапельним поливом та стереосистемою. Вже другий рік поспіль сім’я розвиває власну справу.  “З нуля все починалося, досвіду взагалі не було, але було бажання, тому в принципі складного нічого не має, працювати треба. Наразі маємо посаджену лаванду та 5200 туй смарагдових. А також ще займаємося і іншими хвойними рослинами, такими як ялівці, туї, різні кипарисовики, соснові, ялинки, ялиці.”, – розповідає Андрій. На виручені від бізнесу кошти Андрій придбав техніку для обробки землі, що значно полегшує процес роботи, економить час та енергію, покращуючи якість землі.  

Заходьте на сторінку Андрія в соціальних мережах та замовляйте найсвіжішу зелень, вирощену з душею. 

Якщо ви мешкаєте у Львівській, Київській і Дніпропетровській областях, маєте посвідчення учасника бойових дій, а головне, хочете почати або розвинути власний бізнес, ви маєте можливість отримати грант до 1000 євро на закупівлю обладнання у рамках проекту Міжнародної організації з міграції «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей». 

Андрій Дробіт

фото 5

Покрокова інструкція для учасника

 1. Надішліть анкету. Заповнити анкету для участі можна по посиланню: http://bit.ly/ГрантиВетеранам
 2. Відвідайте дводенний тренінг.
  Якщо ви пройшли відбір, вам зателефонує представник Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу – UABL та запросить на тренінг.Дізнайтеся, як почати або розширити власний бізнес, як взаємодіяти з клієнтами і розвивати комунікативні навички і лідерські якості. Після тренінгу ви можете подати бізнес-план на грант.
 3. Напишіть бізнес-план.
  У вас буде два тижні для того, щоб перетворити свою ідею в чіткий бізнес-план. У цьому допоможуть знання, отримані на тренінгу.
 4. Захистіть бізнес-план
  Опишіть перспективи розвитку вашого бізнесу. Поясніть, чому саме ваш бізнес треба підтримати. Це допоможе Міжнародній організації з міграції прийняти рішення відносно гранту.
 5. Отримайте грант до 1000 євро.
  Проект надає грант у вигляді оплати обладнання для розвитку підприємництва.
 6. Розширюйте свої знання.
  Продовжуйте спілкуватися з іншими учасниками проекту, відвідуючи інформаційні сесії по комунікаціях, лідерству, менеджменту та інше.
 7. Радьтеся з консультантом
  Вам нададуть консультанта, який допоможе розробити стратегію розвитку вашої справи. До нього ви можете звернутися з будь-яких питань, які виникають в процесі.

Важливо:

 • Участь в проекті безкоштовна
 • Місце проведення проекту: Київ, Дніпро, Львів
 • Посилання на сторінку проекту : http://iom.org.ua/ua/granty-na-rozvytok-samozaynyatosti-dlya-veteraniv-z-kyyivskoyi-dnipropetrovskoyi-ta-lvivskoyi?fbclid=IwAR13YCO3TFSBp1HrGG2eYs1aLy7zKesvYifl6DxBFpTAU8xO4NzZytzDt0Y
 • Контактна особа для подання заявок і отримання детальної інформації: Олег – (068) 191-10-84.
 • Проект фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції (МОМ).
 • Виконавчий партнер проекту – громадська організація Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу – UABL.


Залишити відповідь