logos

Знайомство з сертифікованим керівником: Олена Гончарук: «Потрібно зібрати команду не «зручних», а правильних людей, експертів свого напрямку»

Олена Гончарук – директор управляючої компанії “ManageOne” групи компаній “MagneticOne” ще в школі знала та відчувала, що буде керівником. У Хмельницькому економічному університеті вона здобула освіту за спеціальністю «Економіка підприємства з поглибленим знанням іноземної мови». І вже тоді очолила студентську раду університету. Згодом Олена отримала червоний диплом магістратури Тернопільського національного економічного університету за спеціальністю «Адміністративний менеджмент».

До того як потрапити в IT, Олена Гончарук керувала громадською організацією жіночого руху «Нова етика», працювала над проектами організації масових заходів у Хмельницькому. Був досвід роботи стилістом на зйомках, де вперше отримала оплату в долларах США, працювала візажистом, графічним дизайнером, адміністратором бутику, арт-директором. Також Олена має досвід продажів та ведення власного ФОП. Вона встигла по півроку пожити в Чернівцях і за контрактом на Філіппінах. Зараз живе у Тернополі і працює СЕО  IT-компанії.

За словами Олени, такий необхідний набір навичок, або, як його ще називають, скіллсет (hard&soft skills), завжди допомагав їй бути ефективним керівником. Йдеться про комунікаційні навички, вміння «розуміти» і «читати» людей, відповідальність та наполегливість.

Олена Гончарук розповіла про власні секрети успішного управління і як їй в цьому допомогла «Львівська школа керівників бізнесу».

Яким був ваш кар’єрний шлях в MagneticOne Group?

Керівній посаді в ІТ передували точки росту. Починала я асистентом власника, згодом стала фінансовим адміністратором, з цієї посади пішла у декретну відпустку. І вже після повернулася і очолила управляючу компанію групи ІТ компаній.

Зараз у моєму прямому підпорядкуванні – команда із 12 людей. Вони допомагають розбудовувати бізнес-процеси та масштабувати їх у інші компанії групи, які мають свою незалежну оргструктуру.

Моя основна задача, як СЕО, – налаштувати бізнес-процеси так, щоб компанії виконували плани та досягали поставлених перед ними цілей. Зокрема, фінансових та управлінських, таких як зміцнення, оптимізація, навчання та вирощування кадрів, оптимізація взаємодій та інтеграція інструментарію, масштабування, автоматизація і збільшення прибутку зокрема.

Хтось може подумати, що суть роботи – лише відповідати на листи. Ні, це щоденна робота з ТОП-менеджментом, допомога з вирішенням різних ситуацій, що потребують helicopter view (вміння змінювати точку зору для пошуку оптимального рішення поставленої задачі – прим. ред.). Також ми займаємось розробкою навчання для різного рівня посад і багато іншого.

Коли ви вперше обійняли керівну посаду? В той час, яким на вашу думку мав би бути ефективний керівник? В процесі роботи ваші сподівання виправдались?

Керівником в ІТ-сфері я стала у 2018 році, мені тоді було лише 29 років.

Я вважаю, що в управлінні та веденні бізнесу теж є власна “мода”. Наприклад, одна із сучасних тенденцій – закордонні книги про «успєшний успєх» та про засновників “компаній-єдинорогів” (з капіталізацією $1млрд). Так, ці кейси важливо знати. Але наївно вважати, що це все можна повторити в умовах українських реалій.

Я не плекала надій щодо ідеальної роботи і готова була працювати, постійно рухатись. Адже в ІТ сьогодні ти – перший, а завтра – вже ні. Тому важливо знати тренди свого ринку, розуміти його тенденції у всіх сферах діяльності.  І, основне, – потрібно зібрати команду не «зручних», а правильних людей,  експертів свого напрямку. Члени команди мають бути в темі власної спеціалізації глибше, ніж ти, володіти суперсилою, що вкрай важливо для пошуку ідей та рішень.

Як змінювались ваші компетенції, які навички та методи роботи у вас з’являлись на вимогу часу? Можливо, фінансові кризи змушували переглядати стратегії управління, чи серед підлеглих, партнерів з’являлись такі люди, які змушували міняти курс та набувати нових компетенцій?

Звичайно, виклики з’являються щодня. Це – нормально. Базові знання та навички в адмініструванні, в роботі з людьми та фінансами потрібно поповнювати новими. Ми маємо йти в ногу зі світом, що розвивається.

Особливо такий підхід важливий у роботі з людьми. Ми маємо розуміти, які обмежуючі фактори впливають на роботу співробітників. Разом ми маємо їх віднайти, виправити ситуацію. Також сьогодні є багато нових інструментів для роботи з упередженнями та професійною деформацією співробітників. Ми постійно маємо дбати і про розвиток їх світогляду, про мотивацію працювати на результат. А це все можна зробити, володіючи новими інструментами.

Мені доводилось пропрацьовувати і проблему поколінь, коли дуже заважала роботі установка «ми завжди так робили». Були ситуації, коли люди хотіли досягти результату чужими силами. Це ми називаємо «дайте мені спеціаліста». Зустрічала й ситуації, коли «король голий»: людина розповідає про очікувані результати на тисячі доларів, а всі цифри взяті зі стелі.

Такі ситуації змушують заглиблюватися у напрямок, вчитися, освоювати нове. Я маю розуміти достеменно, як усе працює, щоб потім можна було легко вести діалоги та оцінювати отримані результати, якими б вони не були.

Як бачите, у нашій роботі з кожним новим колегою – новий виклик. З кожним новим конкурентом – нова можливість та стимул.

У 2018 році ви вступили до «Львівської школи керівників бізнесу». Що вас сюди привело?  Які завдання ставили собі і чи вдалося їх досягти?

«Лєна, є можливість навчатися на МВА програмі, підеш?». Десь з таким запитанням звернувся до мене власник бізнесу, де я працюю. Не розумію, чому б я мала сказати «ні». Звичайно, я погодилася. До цього вже розглядала для себе можливість додаткового  навчання – і нагода знайшла мене сама. Взагалі, постійне навчання – одна із моїх суперсил.

Звичайно, деякі модулі та їх викладачі зіграли важливу роль у моєму професійному становленні: вони мені показали шлях до кімнати, де є багато дверей,  котрі варто відкривати та знайомитися  із новим. Особливими стали для мене такі напрямки – «Стратегічне управління», «Стратегічний маркетинг», «Риторика», «Ораторське мистецтво», «Фінанси». У кожному модулі було щось нове та цікаве для мене, те, що поглибило мої знання.

Які інструменти вам дала школа, які зрезонували вам найбільше і які вважаєте найефективнішими?

Півтора роки навчання складно обмежити одним одним-двома інструментами. Зокрема, цікавими мені видались: стратегічна канва, helicopter view, розбір фінансових показників. Корисними стали здобуті навички входу та виходу з операційки, вміння працювати з масштабом та окремим юнітом.

Після випуску зі школи у вас змінився підхід у роботі? Як на це відреагувала команда?

Мені пощастило, адже декілька колег також навчалися зі мною. Тому нам було легко впроваджувати чи оптимізувати деякі процеси.  Щоразу, повертаючись із навчання, ми обговорювали, які бізнес-процеси та використання інструментів слід переглянути. Так, в діалозі, народжувалась істина.

Як нові знання вам допомогли покращити робочі процеси?

Програма МВА – це база, кейси інших та структура, які допомогли мені доповнити базу знань, умінь та навичок, якими я вже володіла.  Тобто навчання оновило мене, як спеціаліста.

Як сьогодні працюєте у нових реаліях пандемії? Чи довелося впроваджувати дистанційну роботу? Чи позначився цей процес на ефективності роботи?

Змінилося все.  У групі компаній налаштована динамічна система управління та інструментів, котра дозволила лише за шість днів переналаштувати основні процеси та документообіг в онлайн, налагодити швидкий доступ з домашніх чи робочих комп’ютерів. За бажанням, працівники могли брати всю необхідну їм техніку додому.

Організаційні політики та чек-листи – як туз у рукаві. Ми майже були готові. Нам легко та комфортно працювати віддалено, хоча до цього ми такий формат не практикували. Співпрацю із фрілансерами та декількома ремоут-працівниками не можна назвати повноцінним досвідом віддаленого управління компаніями, процесами, та ще щоб на виході ми отримали якісний продукт.

Думка, що “скоро вийдемо в офіс” вже не така важлива, це про далеке майбутнє. Хоча зараз колеги можуть приходити до офісу за бажанням.

Рік у ремоуті приніс нам нові виклики: спостерігаю складність самоорганізації, втрату фокусу, адже вдома – стільки відволікаючих факторів, соціальна недостатність. Також люди втрачають відчуття належності до проекту, компанії, бренду, і їм легше зірватися та змінити роботу «віртуально». Зараз складніше організувати команди, мотивувати їх, адже зменшилася кількість часу, проведеного наживо разом. Цінності дещо зблякли.

Збільшилась кількість чатів, зідзвонів, переписок. На це сьогодні наші співробітники витрачають більше часу, ніж раніше, коли їм вистачало 15 хв на переговори за чашкою кави на кухні офісу.

Чому так відбувається? Просто людині потрібна людина.

Які особливості є у вашій роботі?  Які ключові завдання ви виконуєте? Що окрім теоретичних та практичних знань вам допомагає? Можливо, є певні життєві принципи, звички, переконання?

 Зараз я знову у декретній відпустці. Направду, і тут я не сумую: консультую декілька проектів поза межами основної діяльності в ІТ-компанії. До речі, там мене підміняє колега.

Нові проекти – це офлайн-бізнеси, які потребують оптимізації, масштабування та виходу в онлайн. І у цій роботі я вже в повній мірі використовую знання з МВА програми. Допомагаю автоматизувати процеси, покращити маркетинг та продажі.

Вдалося впровадити декілька ідей – і на виході отримали +160% в одному із проектів. Тут допомогла оптимізація витрат, робота з існуючою базою, прогрів, активація соцмереж, залучення підрядників. У власника є розуміння логічного ряду, що, звідки й куди слід вести, де тренд. А я власними знаннями допомагаю підібрати інструменти та реалізувати задумане.

Тішусь, що маю змогу дати зрозуміти це людям та допомогти виростити бізнес в рази.

Яким має бути ефективний керівник?

Класний продукт не з’являється сам по собі, його роблять люди для людей. Тому ефективний керівник має надихати людей та навчати, говорити з ними і отримувати зворотній зв’язок, чути колег! З підлеглими потрібно регулярно спілкуватися, дозволяти їм робити помилки та допомагати робити висновки.

Перш, ніж запровадити нововведення, слід “продати” їх колегам – детально пояснити, що, чому та як саме потрібно робити, що буде в результаті впровадження і які болі кінцевого споживача це допоможе вирішити.

Також, ефективний керівник має деталізовано описувати обов’язки підлеглих. І пам’ятати, що скільки б часу не було витрачено ним на роботу, годину, чи два дні – керівник обов’язково має її оцінити. 

Які власні секрети успішного керівника ви маєте?

Потрібно вірити в людей, любити їх, тішити публічним визнанням та подяками, гідною оплатою праці за результатами роботи. Довіряти команді. 

Варто постійно розвиватися і вчитися новому. Саме на перетині сфер відкриваються нові ідеї та можливості їх реалізації.

Не скупіться, а щиро діліться з колегами знаннями та навичками, підказуйте й підтримуйте їх у починаннях, стимулюйте до навчання і розвитку.

Навіть в умовах невизначеності потрібно комунікувати зі спеціалістами із різних сфер. Це сприяє різносторонньому розвитку.

Не лізьте в душу колег. Вони не потребують порад, як їм жити та поводитись. Колега – не дорівнює друг. Не варто нав’язуватися чи заважати.

Які у вас плани на майбутнє?

Підкорювати світ, допомагати людям, ростити дітей, свідомо споживати та займатись просвітництвом.

Розмовляла Оксана Козлова

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.