logos

Знайомство з професійним власником: Ірина Пастернак: «Зараз зосереджена на тому, аби впроваджувати свої знання у життя, відточуючи всі нюанси»

Довідка: Ірина Пастернак – власниця, директорка, ідейна натхненниця компанії “Форма Бучач”, яка спеціалізується на розробці та виготовленні професійного одягу для екстреної медицини. Закінчила у 2019 році навчально-консультаційну програму систематизації бізнесу MBS.

Розкажіть про зародження та спеціалізацію компанії «Форма Бучач».

Мені завжди хотілося робити щось своє, а не бути найманим працівником. Після кількох років праці конструктором-технологом швейних виробів у швейних цехах Хмельницького, я зрозуміла, що хочу мати свій власний бізнес. У 2006 році мені вдалося його започаткувати. Ми почали із виготовлення шкільної форми, а також виконували індивідуальні замовлення. Довго шукали себе, пробували, експериментували з різними видами форми: міліція, рятувальники, податкова служба, військова та медична форма. Після аналізу та експериментів, вирішили зупинитись на виготовленні одягу для екстреної медицини. На той час це був новий сегмент одягу, найменш вивчений та прописаний нормами. Тут залишалось багато місця для вивчення, творчості та удосконалення. Раніше працівники екстреної допомоги їздили на виклики у білих халатах. Але за специфікою їхньої роботи звичайний медичний одяг їм не підходить. Внаслідок реформи екстреної медицини, з’явилась необхідність спеціальному професійному одязі для цієї категорії медичних працівників.

Наша компанія стала однією з перших розробників, які звернули на це увагу.

Ми досить тісно підтримуємо зв’язки з нашими клієнтами, збираємо зворотній зв’язок, відвідуємо професійні медичні заходи, як в Україні та за кордоном. Там ми маємо можливість ближче вивчити роботу медичних працівників екстрених служб. Всі наші моделі розроблені в співпраці з лікарями, і тільки після того вони потрапляють у виробництво. Перед початком масового виготовлення, ми віддаємо зразки виробів на тестування в умови реального виробничого середовища, після чого збираємо зворотній зв’язок, вносимо певні корективи. Тільки після всіх правок допускаємо модель до масового виробництва та продажу.

Мене дуже надихає моя робота, адже ми розробляємо одяг для людей, які рятують життя. Їх робота дуже важлива, від якості якої залежить врятоване життя людини. Ергономіка, надійність та зовнішній вигляд одягу полегшують їхню працю та підвищують довіру на повагу до працівника.

Внаслідок відвідин медичних змагань та конференцій, у нас дуже багато дружніх зв’язків із світилами екстреної медичної допомоги.  До нас часто звертаються як до експертів цього виду одягу, а також для допомоги правильно прописати технічні умови щодо закупівлі цього одягу.

Чому обрали саме навчально-консультаційну програму систематизації бізнесу MBS?

В певний період свого розвитку, я зрозуміла, що для масштабування бізнесу потрібні додаткові знання та навички, якими я ще не володіла, це гальмувало мене. Тому активно почала навчатись, відвідувала  багато навчальних семінарів, тренінгів. На одному з таких семінарів дізналася про Львівську школу керівників бізнесу. Я мала до неї певну міру довіри, тому що люди, які організовували освітні лекції, були дотичними до цієї школи. Оскільки я мала потребу у навчанні, тож вирішила обрати програму MBS саме у них. Зараз зосереджена на тому, аби впроваджувати свої знання у життя, відточуючи всі нюанси.

Як застосовували здобуті знання на практиці?

Найбільше з навчання мені запам’яталося два модулі: зі стратегії та менеджменту. Перший допоміг мені розібратися у тому, що і для чого я роблю. Виокремила для себе основні принципи, за якими ми рухаємось далі. Що стосується модулю “менеджмент”, то під час навчання у Львівській школі керівників бізнесу, мої знання систематизувалися. В результаті виконання завдань модулю, ми зробили аналіз клієнтської бази, розробили класифікацію клієнтів та розробили різні методи взаємодії з різними категоріями клієнтів. Також прорахували долю ринку цього виду одягу, бо до цього часу у мене були деякі сумніви щодо стратегії розвитку. На той момент були думки, що це досить вузька ніша для масштабування бізнесу. Але провівши розрахунки, ми зрозуміли, що нам є куди рухатися та розвиватися, і цієї ніші нам цілком достатньо.

Чи багато труднощів виникало у вас на початку підприємницької діяльності?

Свою підприємницьку діяльність я почала 15 років тому. Це був процес перетворення моєї свідомості. Спершу задум був працювати на себе, тому це було, як звичайна робота. У мене тоді був повністю розписаний день, але фінансового приросту, як такого, не було. Робота закривала деякі мої фінансові потреби. Я зрозуміла, що щось роблю не так, оскільки навіть якісно відпочити не могла.

Тоді почався період бізнес розвитку, він супроводжувався значною та болісною трансформацією свідомості. Звісно, що на початку зародження своєї справи було важко, оскільки більшість часу проводила на роботі. Але поступово з’являлося певне бачення розвитку компанії, вміння делегувати та контролювати процеси. З’явився вільний час, який я можу присвятити собі, сім’ї та творчості, та й рівень життя значно зріс!

Тобто, бізнес змінив Вашу свідомість?

Однозначно, що змінив, кардинально. Вона ще досі змінюється. 

Що для вас є найскладнішим у процесі керування?

Певно, найважче мені давався контроль у процесі керування. Ця функція мені не дуже властива, оскільки я людина творча. Найскладніше було дисциплінувати себе та працівників,  збалансовувати та контролювати показники. Ідей ніколи не бракувало, але з дисциплінованим їх впровадженням інколи були проблеми. Зараз цю функцію успішно виконує мій чоловік, за що йому дуже вдячна.

Розмовляла Дарина Жданович

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.