logos

Знайомство з HR-лідерами ринку: HR-директорка Citrus UA Анна Кучма: «Найважливіше зараз для компанії – це не втратити довіру»

Довідка: Citrus UA (Цитрус) – перша в Україні спеціалізована мережа магазинів з продажу “розумних” гаджетів відомих світових брендів і аксесуарів до них. Бізнес заснували в Одесі, там розташований і головний офіс компанії. 63 магазини розміщені по всій країні, жоден з яких не закрився під час річної пандемії. 1900 співробітників.

HR-директорка Citrus UA Анна Кучма – випускниця Київського національного економічнного університету. Кваліфікація – фінансовий менеджмент, має ступінь магістра. А також здобула 3-ій рівень кваліфікаційної програми управління персоналом CIPD – Лондон, Великобританія, приватний навчальний заклад Chartered Institute of Personnel & Development (Чартерний інститут персоналу та розвитку) – це офіційна міжнародна кваліфікація з управління персоналом. Також пройшла навчання по професійній програмі щодо систем винагород

Поділитеся своїм попереднім досвідом? Як і де Ви зростали професійно?

В управлінні персоналом я досить давно, починала з компанією Utel   – це телекомунікаційний оператор, на той час майже монополіст на ринку аналогового зв’язку. То була чудова школа. Я пройшла чимало професійних кваліфікаційних тренінгів у Нідерландах та Німеччині. Потім я пішла у банківську сферу – банк Ренессанс-Кредит. Гадаю я, як професіоналка, саме там сформувалася. Це був не класичний банк, а банк з потреб кредитування. І створювали ми його своїми руками спершу невеликою командою. Це був дійсно таки стартап, нас було 10 людей і ми починали з отримання банківської ліцензії. І ця фінансова компанія під нашим управлінням виросла до двох тисяч працівників.

Потім я працювала у Правекс Банку, директором з персоналу. Також я працювала у консалтингу – в міжнародній компанії ISG International Service Group, з Відня. У мене була місія відкрити офіс в Україні і я з нею успішно впоралася. Понад 8 місяців я працюю в Цитрусі.

Чи має значення диплом про вищу освіту? Чи від цієї вимоги як обов`якової вже почали відмовлятися?

Наш бізнес – це рітейл, тобто роздрібна торгівля, орієнтована на масового покупця. Тому для багатьох позицій у нашій мережі ми не ставимо вимог щодо освіти. Якщо працюєш у банку, то там є певні вимоги, без яких просто нікуди, наприклад, фінансова освіта. Бо банк – це про те, аби працювати з цифрами і аналітикою на будь-якій посаді. У нас трохи інша ситуація. Але так, безумовно, є певні напрямки, які вимагають освіти.

Чи важливі компетенції, підтверджені відповідними сертифікатами для отримання роботи в компанії?

Я скажу так: це бажано. Бажано, щоб у людини була певна освіта та кваліфікаційні курси. Втім якщо ми будемо дуже строго дотримуватися таких вимог, то будемо майже стояти на місці із рекрутингом. Тобто це бажано, але не є безумовними вимогами.

Можливо, співпрацюєте з університетами? Школами бізнесу?

Ні, на жаль ще не співпрацюємо ні з університетами, ні школами бізнесу, це поки в планах.

Яке значення надаєте навчанню персоналу? У вас є внутрішні курси, навчальні програми?

Так. У мене в департаменті є відділ підбору та розвитку талантів. Ключова роль цього відділу – побудова системи, в якій будуть: по-перше, дотримуватися стандартів щодо знань, по-друге, розвивати їх – і технічну сторону, і наукову, і теоретичну. У нас є навчальні програми для роздрібної мережі – для нових співробітників. Ми зробили досить таки системний і цікавий курс, з практичними навичками, якими працівники користуватимуться у роботі. Курс охоплює технічний напрямок та продажі.

Наша специфіка у тому, що люди, які працюють з тією чи іншою категорією товарів, повинні добре знати їхні технічні властивості. У наших планах – розвивати напрямок навчання і будувати модульні програми майже для кожної ролі у компанії. Маємо на меті побудувати організацію, яка навчає сама себе.

Чи залучаєте тренерів, викладачів зовні?

Інколи. Робимо це тоді, коли не можемо зробити власними ресурсами. Наприклад, залучаємо зовні тренерів із project management – напрямку, навчання з якого не зможемо організувати самостійно. А це добре, коли людина має кваліфікаційний сертифікат на цю позицію.

Скільки у Вашій компанії працівників, які пройшли навчання за програмою «Master of Business Administration» (МВА) і отримали такий диплом?

Я впевнена, що хтось із топ-менеджерів має ступінь MBA, але не можу відповісти точно.

Як впливають інновації на розвиток вашого бізнесу? Чи вкладається ваша компанія в інновації? Купуєте чи створюєте?

Гадаю, інновації – це актуально для кожної компанії. А в нас інновації – це наш товар, суть нашого бізнесу. У нас є окремий департамент цифрової трансформації. Вони впроваджують сучасні проекти щодо цифровізації та автоматизації багатьох процесів.  І щоб клієнтам було зручно користуватися нашими послугами – це в першу чергу інтернет-магазин. Але також, щоб і всередині компанії процеси були ефективними, швидкими.

Як адаптувалися до нових реалій роботи у пандемії?

На рітейл пандемія і карантини дуже впливають. Адже в нас велика мережа магазинів. Деякі з них працюють під час локдаунів (бо люди мають мати доступ до зв’язку, до Інтернету), але не всі магазини. У нас є певна схема роботи з персоналом. Використовуємо всі можливості для організації роботи і збереження працівників: невикористані відпустки, відпустки за власний рахунок. Ми намагаємося утримувати персонал, не скорочувати, не змінювати чисельність працівників там, де розуміємо, що через певний час їх доведеться повертати назад чи набирати нових.

Які будуть Ваші рекомендації для учасників асоціації керівників бізнесу у розвитку персоналу під час кризи?

Найважливіше компанії розуміти і бачити не лише сьогоднішню картину, а дивитися трохи вперед, розуміти що буде через певний час. І давати працівникам впевненість у завтрашньому дні, безумовно, якщо це обґрунтовано. Для того, аби люди відчували довіру до компанії. Гадаю, це зараз найважливіше: не втратити довіру. Це впливає на результати, навіть якщо люди працюють віддалено. Також придумувати нематеріальні мотивації, щоб людям було цікаво. Бо співробітників треба зберегти.

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.