logos

Знайомство з прогресивним керівником ОТГ: «В мене таке відчуття, що карантин найбільше в Україні вдарив саме по Трускавцю» – голова Трускавецької ОТГ Андрій Кульчинський.

Андрію, які, на Ваш погляд, ваші найважливіші досягнення за час головування? Уже як голови ОТГ.

Вже більше року Трускавець, а зараз і вся Трускавецька громада живе в умовах строгого карантину. Від карантину найбільше постраждав бюджет курортів, і Трускавця зокрема. Згорнулося дуже багато програм, які стосувалися капітальних ремонтів, реконструкцій, зрештою, і поточних ремонтів. Але я задоволений, що нам все-таки вдалося мобілізувати ресурси, щоби наша територіальна громада в частині функціонування бюджетних установ, оплати комунальних платежів діяла і виконувала ті функції, які на неї покладені. Ми з цим впоралися. Відбулася плавна передача влади з форматів міста та сіл у формат територіальної громади.

Попри оновлення в депутатському корпусі та у виконкомі, попри строкатість фракцій, всі вони мають одностайну думку в більшості питань, і рішення проходять майже одноголосно. Звісно, є незначні дискусії, але вони стосуються невеликої кількості питань. Ми навчилися залучати кошти з різних джерел – як з бюджетів різних рівнів (обласний, державний), так і грантові кошти.

Величезний успіх – наша перемога у конкурсі від секторального фонду, завдяки якій ми впродовж двох років (2021-2022 рр.) отримаємо 17 млн грн на реставрацію художнього музею Михайла Біласа.

З державного бюджету завдяки сприянню нашого народного депутата Ореста Саламахи ми залучили кошти на будівництво спортивної зони біля бювету і для закупівлі рентген-апарату та УЗД-апарату для нашої лікарні.

Через Державний фонд регіонального розвитку спільно з Бориславом та Східницею ми виграли проєкт «ВелоБескиди» вартістю 12 млн грн. Це будівництво велосипедних та піших маршрутів від Трускавця через Орів до фортеці «Тустань».

Щоби нормально функціонувало вуличне освітлення, ми, вже за другої моєї каденції, створили нове комунальне підприємство «Трускавецьсвітло». Займається воно освітленням як міста, так і наших сіл. Відтепер ми не залежимо від приватних компаній, а самі контролюємо цей процес.

Трускавець є учасником багатьох грантових програм. Які проєкти реалізували нещодавно і над якими працюєте зараз?

Завдяки перемозі у грантових програмах ми завершили проєкт щодо геодезичної зйомки всієї території нашої територіальної громади, а не тільки Трускавця. Це німецькі кошти. Проєкт також передбачає закупівлю певного обладнання для міської ради.

Зараз у рамках іншого німецького фонду (NAKOPA) ми подали проєкт на 250 тисяч євро (будівництво нових очисних споруд).

Крім того, через «Угоду мерів» ми подалися на європейський грант в пів мільйона євро на розробку проєктно-кошторисної документації на реконструкцію Доброгостівського стадіону та будівництво Трускавецького стадіону, на реконструкцію вілли «Вавель» (приміщення колишньої санстанції), на облаштування рекреаційних зон навколо Доброгостівського, Уличнянського та Бориславського озер.

Цього року відновилися два масштабні проєкти, які фінансуються з державних фондів. Перший – будівництво нової об’їзної дороги Трускавця (240 млн грн), яке розпочалося в 2020 році. Другий, який теж розпочато торік – ремонт дороги Дрогобич-Довголука від Стебника до Гірного (бл. 140 млн грн). Це теж суттєво зближує комунікацію між нашими селами та спрощує доїзд до села Орів.

Щодо Орова, то запускається величезний анонсований проєкт, над яким працювали багато років, а саме будівництво вітроелектростанції (Орівська ВЕС) вартістю 54 мільйони євро. Є попередні домовленості з інвестором про реконструкцію дитячого садка в Орові в рамках соціальної складової проєкту.

Через обласний бюджет в нас передбачені кошти на реконструкцію курортного парку (1 млн 800 тис. грн), на капітальний ремонт каналізаційних мереж у школі с. Доброгостів (300 тис. грн), на встановлення тренажерів для скелелазіння «Скеледром» в НВК «СЗШ №2-гімназія» м. Трускавця, а також на завершення будівництва спортивного майданчика зі штучним покриттям у селі Доброгостів. Крім того, ми виграли обласний проєкт реконструкції даху школи с. Модричі.

Виділено міські кошти на проєктно-кошторисну документацію на освітлення вулиці Скоропадського у Трускавці та вуличне освітлення в с. Орів. У випадку наявності ПКД очікуємо на допомогу Мінсоцеконому в реалізації цих цілей.

Крім того, виділені кошти і зараз проходять роботи з ПКД на очистку від намулу плеса міської водойми (питне водосховище). Це тактичний крок у вагомій справі водопостачання, яку ми реалізуємо. Отож очікуємо зовнішньої підтримки в реалізації цього проєкту, адже сума, необхідна на очистку, досить велика – близько 20 млн грн.

Виділені кошти на коригування проєкту з будівництва нової фільтраційної станції біля озера (200 тис. грн), щоб мати цілісний проєкт з експертизою та претендувати на державне фінансування.

Біля 200 тис. грн виділені на розробку напряму нових свердловин на березі річки Стрий. У перспективі плануємо будувати свій власний водогін від Стрия до Трускавця.

Зараз триває процес ліквідації сільських рад і створення на їх базі старостатів.

Мабуть, ще важливо зазначити, що й парк «Адамівка» тепер має серйозний статус?

Так, нашим вагомим досягненням є те, що курортний парк «Адамівка» зрештою отримав статус державного значення. Це відбулося наприкінці минулого року, коли був підписаний відповідний Указ Президента. Ми йшли до цього чотири роки і це був нелегкий шлях, який ми розпочали з нуля і завершили. Тепер наш трускавецький курортний парк визнаний державою, і це для нас важлива іміджева річ.

Світова пандемія негативно позначилася на курортній галузі та бюджеті. Які шляхи відновлення повноцінної роботи курорту Ви віднайшли? Можливо, карантинна пауза пішла й на користь?

В мене таке відчуття, що карантин найбільше в Україні вдарив саме по Трускавцю. Ніколи, навіть в часи ІІ світової війни, не закривався бювет. А ми мали ситуацію, коли з березня по серпень 2020 року були закриті і бювет, і всі санаторії. Ми змогли мобілізуватися в частині надання компенсаційних витрат державою, і за час карантину Трускавець отримав більше 80 мільйонів гривень допомоги для працівників санаторно-курортної галузі.

Зараз, коли дозволена робота санаторно-курортних закладів, була розроблена та активно впроваджується програма постковідної реабілітації.

Проте під час карантину, коли курорт був закритий, здійснили реконструкцію величезної площі біля бювету. Багато санаторіїв та готелів використали цю паузу для переоснащення номерного фонду і медичної бази.

Щодо підприємств та підприємців, то всі ми – і санаторно-курортні заклади, і підприємці, і влада – стали заручниками того, що наш курорт є моногалузевим, заточеним виключно на гостей. Але коли курорт працює, то Трускавець є локомотивом розвитку регіону, відчутним донором у масштабах області, не кажучи вже про масштаби району. Двадцятитисячне місто Трускавець у масштабах 250-тисячної Дрогобицької агломерації в 2016-2019 роках сплачував 55 % ПДВ всього регіону. Це вагомі показники.

Що з нового робите для того, щоб залучати до Трускавця більший туристичний потік?

2018-2019 роки були рекордними за останнє десятиріччя за кількістю туристичних потоків. Дуже активно на відновлення туристичних потоків працюють і міські структури, і структури кожного санаторію, готелю. Ми намагаємося координувати їхню роботу, шукаємо нестандартні ходи. Для прикладу, впроваджена перша театралізована екскурсія у Трускавці, яка дала позитивні відгуки серед відпочивальників.

Є й інші маркетингові ходи. Це приїзд онука колишнього управителя курорту початку ХХ століття Раймунда Яроша з належним висвітленням цієї події в Польщі. В 2021 році ми провели у Трускавці Чемпіонат України з велоперегонів, чого раніше не було, два ралі і Чемпіонат України зі спортивного орієнтування. Кожен захід покликаний привернути увагу до курорту, показати його привабливість, наповнити життя на курорті цікавими подіями, хорошим дозвіллям, щоби дати людям те, чого вони найдужче прагнуть – здоров`я та позитивні емоції.

В цьому році у Трускавці відкрився новий готель, будується низка інших готелів. Я як міський голова намагаюся всіляко сприяти цим інвестиціям.

Ми зробили апгрейд нашого туристичного сайту, постійно наповнюємо його цікавим свіжим контентом. Активно співпрацюємо з туристичними компаніями як України, так і зарубіжних країн.  В 2021 році до нас приїжджали іноземні делегації – з Узбекистану, Туреччини, Польщі, Азербайджану, інших країн. Найближчими днями приїде делегація з Об’єднаних Арабських Еміратів.

Розмовляла Христина Романюк

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.