logos

Після коронавірусу світ не буде таким як раніше: 7 порад, як ефективно використовувати цей час

Підприємець і тренер Іван Дзямулич написав про те, до чого готуватися під час пандемії коронавірусу і що робити вам і вашому бізнесу, щоб вийти з кризи з мінімальними втратами.

Я вже багато років займаюся тим, що створюю для людей штучні стресові ситуації, для того щоб вони виходили з них з досвідом і сильніші, ніж були, а не зламалися по дорозі.

Зараз я бачу, що багато заходять в поточну кризу з моделями поведінки, які збільшують ймовірність зламатися по дорозі.

Коронавірус, фондові ринки и нафта – ідеальний шторм

На даний момент є три глобальні чинники, які значною мірою впливають і вплинуть ще більше на хід подій.

  1. Перше – це коронавірус, точніше, реакція на нього. Карантини, самоізоляція, обмеження пересування, скасування заходів, закриття кафе і ресторанів, закриті кордони і закриті повітряні простори.

В цілому ця реакція цілком адекватна загрозі, але у цій реакції будуть колосальні економічні наслідки.

  1. Друге – це реакція фондових ринків на майбутні події. Безпрецедентний рівень падіння, який вже стався і продовжує збільшуватися, трохи пізніше нам ще дуже відгукнеться.
  2. Третє – це те, що відбувається з нафтою. Якби не було вірусу і, відповідно, провалу на фондових ринках, нафта б трохи потрусила економіку, але все б пройшло порівняно швидко і не дуже болісно. А з двома першими факторами разом вони створюють ідеальний шторм.

Криза буде довгою

З огляду на все це, потрібно зрозуміти і прийняти, що криза триватиме довго. Карантини і обмеження в кращому випадку ослабнуть місяці через три. Цьому є приклади в Китаї і у В’єтнамі.

Дуже повільно повертатиметься довіра. За цей час багато людей зможуть проїсти свій «жировий» запас.

Багато бізнесів встигнуть збанкрутувати. І з цим теж нічого особливо не зробиш. Ні уряди, ні прості люди не стикалися з таким масштабом катастрофи. Раніше бували схожі ситуації локально, і найчастіше проблеми людей вирішувалися переміщенням. Просто з’являлися біженці. А зараз бігти нікуди, і не вийде. Кордони перекриті, переміщення обмежене. Саме тому ми всі в практично рівних умовах.

Я це говорю не для того, щоб згустити фарби і налякати. Це проста констатація фактів.

Світ не буде колишнім

Найголовніше і ключове – це прийняти, що світ не буде колишнім. Він не став таким після Другої світової війни і після 11 вересня (теракт 2001 року в Нью-Йорку, коли літаки врізалися у вежі Всесвітнього торгового центру).

Так і зараз треба розуміти що, коли пройде рік чи два з сьогоднішого моменту, світ не повернеться до того ж самого. Багато процесів будуть переглянуті в корені.

І завдання кожної конкретної людини, як я її бачу, – якісно пережити цей період, залишитися здоровим як фізично, так і ментально. І як тільки все почне трохи налагоджуватися і стабілізуватися – мати ресурс і форму включитися в новою гру.

Саме для цього я зібрав серію рекомендацій і прийомів, які дозволять максимально зменшити шкоду і поліпшити свої шанси в майбутньому.

Порада 1: прийняти, що це надовго

Перебування в СІЗО набагато більш болісне для людини в порівнянні з перебуванням вже в тюрмі. В СІЗО часто є надія, що «ось-ось це закінчиться – і все буде як раніше». Коли ілюзії розвіюються, це дуже боляче і збільшує і без того чималий стрес.

А для ув’язненого, який сидить довічний термін, все зрозуміло. Він просто вчиться жити в нових умовах, і стрес зменшується.

Це я кажу до того, що важливо в цьому періоді не орієнтуватися на обіцянки політиків і уряду на кшталт «ще трохи потерпіть, і все …». Навіть коли знімуть карантин або обмеження на переміщення, одразу всі не побіжать відновлюватися. Це буде довгий процес.

Тому варто прийняти, що це надовго. Це дозволить вам зняти частину стресу, який буде породжуватися розчаруваннями і невиправданими очікуваннями.

Порада 2: створити ритуали

Дуже велика ймовірність, що все, що відбувається на невизначений період порушить ваші звичні сценарії і поведінкові шаблони. Спочатку вам це буде навіть приємно, бо зміна деяких декорацій завжди цікава розуму.

Але за два-три тижні вже можуть початися депресивні стани, панічні атаки і інші неприємні реакції, такі як порушення сну, напади агресії щодо близьких, психосоматичні прояви.

Це буде пов’язано з тим, що для нашого розуму дуже важливий фундамент, те, на чому все базується, а звички і ритуали – значна частина цього фундаменту.

Варто поставити собі завдання створити нові ритуали. А створивши, почати дотримуватися їх, навіть якщо особливої потреби в цьому немає.

Це стосується таких речей, як вставати з ранку, приводити себе в порядок і так далі. Поставте собі конкретні завдання, що повторюються, щоб, навіть якщо ви залишаєтеся вдома і нікуди не виходьте, все одно у вас був режим.

Наприклад, вирішите, що о 15:00 телефонуєте батьками або строго в певний час робите зарядку. Або 30 хвилин кожен день виділяєте на читання документації по бізнесу. Або на новини виділяєте рівно 10 хвилин не перед сном, а в 10 ранку.

Одна з причин, чому італійці, іспанці виходять на балкон о 18:00 і співають, – така зустріч в певний час додає стабільності і дає фундамент.

Порада 3: не “прориватися” і не “триматися” весь час

У багатьох людей є уявлення про те, що треба «прорватися», «триматися» і тому подібні моделі. Тобто пройти через цей період за допомогою сили духу і залізної волі.

Все ніби добре в такому геройському підході, але є нюанс, який називається «посттравматичний стресовий розлад» (ПТСР).

Чим більше ви будете через силу утримуватися – тим вища ймовірність отримати ПТСР згодом. Тому варто по ходу п’єси і дозволяти собі слабкість, і поістерити, і розклеїтися, і розповідати комусь про те, що вам погано, що ви переживаєте.

Для цього хорошою підтримкою можуть бути зустрічі з близькими в онлайн-форматі, наприклад, в Zoom або в Skype: випити вина і поговорити ні про що. Головне, щоб не в контексті «тримаємося» і «прорвемося». Можливо, варто навіть звернутися до психолога.

Важливо все це розрулювати відразу, а не заганяти глибоко всередину. Ось ще деякі прийоми, які дозволять поліпшити свій стан:

  • Спів – караоке, погорлавши пісні, італійці теж не просто так співають, а терапевтично.
  • Покричати – це дуже сильний інструмент для того, щоб зняти напругу.
  • Секс, секс, секс, в різних варіаціях. Недарма Pornhub став безкоштовним для італійців.
  • Фізична активність, знову ж в різних проявах: перестановка меблів, прибирання у дворі приватного будинку і так далі.

Психологи кажуть в таких випадках: бережіть нирки. Точніше, наднирники. Це орган, який відповідає за вироблення кортизолу, гормону стресу. Кортизол на коротких дистанціях допомагає нам бути продуктивними.

А в тривалих періодах він сильно виснажує і призводить до хронічного стресу, розладів сну і тому подібному. Знімаючи напругу, ми дозволяємо наднирковим відпочити, тим самим покращуючи свій стан. Але не варто знімати стрес значними дозами алкоголю. Він начебто розслабляє, але створює додаткові проблеми, які можуть ще більше погіршити стан.

Порада 4: не все повинно мати сенс

Не обов’язково весь час робити тільки те, що має сенс і мету. Ми звикли весь час кудись бігти, рухатися до своїх цілей. Займіться діяльністю, в якій ви зможете бути тут і зараз.

Може, це рукоділля, може, читання, може, серіали, або секс. Дозвольте собі реально робити щось «без мети».

Порада 5: не плануйте далеко наперед

Варто змінити свої горизонти планування. Перестаньте планувати більше ніж на тиждень-два. Це буде складно тим, хто вважає себе «переможцем», кому важливі результати. У цьому невизначеному періоді з результатами буде складно.

Тому потрібно буде прийняти, що зараз процес. Просто процес, процес … і ще процес … Без результату. І ловити задоволення від процесу.

Порада 6: підводите підсумки кожен день

Почніть підводити підсумки дня. Але не «що я доброго зробив за день або чого досяг». А «що я робив, чого навчився, що нового дізнався, кого підтримав, з ким поспілкувався».

Сенсу у житті немає. Є життя, в яку ми можемо вкласти сенс і цінність. Зараз особливо важливо це робити, свідомо і навмисно.

Порада 7: складіть список можливих активностей

Створіть собі список з доступних вам активностей, щоб в моменти, коли буде здаватися, що «все пропало, жах», ви могли зазирнути в цей список і вибрати щось.

Це дозволить вам перенаправити енергію з саморуйнування в конструктивне русло. Це може бути, наприклад:

  • розмови по телефону з друзями і близькими;
  • гри по скайпу або фейстайму;
  • настільні ігри з співмешканцями або віддалено;
  • читання (подбайте наперед, щоб було що читати);
  • тренування і силові вправи;
  • прибирання;
  • приготування їжі і смачненького;
  • написання текстів і думок;
  • вирощування рослин;
  • написання бізнес-плану;
  • медитація;
  • секс і інші приємності;
  • денний сон;
  • малювання;
  • потанцювати в навушниках;
  • і все що завгодно, що не буде вас обтяжувати, але буде активністю.

Як інвестувати в своє майбутнє?

1. Переглянути свій бюджет і звичні витрати. Як в бізнесі, так і в особистому плані. Цінність грошей у найближчому майбутньому може значно змінитися через те, що з’явиться великий профіцит людино-годин в світі.
І сюди ж, до цього пункту: не варто робити емоційних покупок на зразок 100 500 рулонів туалетного паперу і безліч продуктів, які ви ніколи не з’їсте.

2. Почніть вже відразу шукати альтернативні способи отримання грошей. Навіть якщо ви працює в фарміндустрії. Швидше за все, в найближчі місяці фінансові потоки переформатуються.
Тримайте ніс за вітром. Не розраховуйте відразу на багато, але робіть кроки. Такі ресурси, як kabanchik.ua, freelansim.ru, odesk.com, fl.ru, kwork.ru і тому подібні дозволять вам легко знайти нові цікаві способи заробітку.

3. Почніть шукати те, що створить відкладений попит. Це, ймовірно, будуть перші бізнеси, які злетять після того, як відпустить. Зараз пружина стискається, безліч потреб, які є у людей і підприємств, будуть відкладатися. Важливо знайти цей відкладений попит і готуватися до того, щоб його прийняти.

4. Складіть собі план дій, який, навіть якщо буде все незрозуміло і невідомо, можна буде реалізовувати. І це в будь-якому випадку підвищить вашу продуктивність.
Наприклад, заплануйте собі написати детальні інструкції співробітникам і створити зрозумілу структуру свого бізнесу. Або, якщо ви не особливо дружите з бухгалтерією – заплануйте собі навчання і практичне освоєння управлінського обліку. Або впроваджуйте бюджетування у себе в сім’ї і в бізнесі. Або перечитайте свої договори оренди, поставок і закони, які з цим пов’язані, щоб, коли прийде момент, ви могли переглянути їх. Або наведіть порядок зі своєю інфраструктурою закупівель або комп’ютерною мережею. Або навіть з особистими фотографіями.
Все що завгодно. Головне, щоб ця діяльність якісно змінила ваші майбутні можливості.

5. Заплануйте своє навчання. Сьогодні нам доступна величезна кількість ресурсів, де навіть безкоштовно можна вивчити тисячі різних тем, теорій і практичних інструментів.
Такі сервіси, як prometheus.org.ua, coursera.org, – джерело таких можливостей. Є маса телеграм-каналів, де доступні книги, аудіокниги та навчальні відео. Просто складіть план і почніть діяти.
Можете звертатися до мене, я можу підтримати і проконсультувати в цих питаннях.

6. Використовуйте цей час собі на благо, а не для саморуйнування!

З сторінки Івана Дзямулича у соціальній мережі facebook

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.