logos

Реабілітація сталлю: досвід ветерана АТО

Повернувшись до мирного життя після майже 4 років на війні, ветеран Андрій Струневич з Києва вирішив своє давнє хобі ковальством перетворити в бізнес.

Спеціальної ковальської освіти у Андрія немає. Майже всьому, що він знає і вміє сьогодні, навчився самостійно. Про те, щоб професійно займатись ковальством, вперше задумався після повернення з Сходу України.

Перед війною

В бізнесі Андрій з 1992 року – займався виробництвом, постачанням та встановленням ліфтів на власному підприємстві.

З початком воєнних дій на Сході України разом з другом Сергієм Кравченком ініціювали співпрацю зі Збройними Силами України по відновленню боєздатності військової техніки. Так, разом вони створили дільницю, на якій волонтерами виконувалися роботи з ремонту техніки.

У жовтні 2015 року Андрій самостійно прийняв рішення боронити країну та уклав контракт зі Збройними Силами.

Від хобі до бізнесу

Зараз у Андрія власна кузня площею 60 м2. Майстерню збудував ще у 2006 році, в тому ж році вперше спробував зробити свій перший кований виріб. «Мистецтво металу мене захопило, і з 2006 по 2014 роки ковальство було моєю улюбленою справою», – розповідає ветеран.

Після звільнення чоловік вирішив перейти з любительського рівня майстерності до професійного.

«На щастя, це вдалося, оскільки маю 22 річний досвід у виробничому бізнесі пов’язаному з металообробкою. Почав на замовлення побратимів виготовляти ножі, сокири та шаблі».

Через проблеми зі здоров’ям та соціальною реабілітацією після звільнення з ЗСУ більшість часу Андрій проживає у селі на Черкащині. Ветеран зізнається: “Часто опускаються руки, але ковальства, я не кидаю, оскільки це, насамперед, моя реабілітація”.

Ветеран розповідає, що виготовлення шаблі є одним найперспективніших напрямків у ковальстві:

«Наразі відбувається сильне піднесення вільного духу серед населення, а одним з найбажаніших подарунків для чоловік є шабля. Конфлікт на сході України сколихнув сплячу козацьку кров українців».

Створення кованих виробів потребує глибоких знань як слюсарної металообробки, так і технологій ковки, якими Андрій добре володіє. Враховуючи, що спеціалістів-ковалів в Україні мало, потреба ринку значно перевищує пропозицію.

Проект Міжнародної організації з міграції.

Дізнавшись про проект «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на Сході України та їх сімей», Андрій долучився до програми, відвідав тренінг із розвитку підприємницької діяльності, написав та успішно захистив свій бізнес-план та отримав грант у вигляді професійного обладнання для ковальської справи.

«На тренінгу, де зустрічаються люди різних професій з різними бізнес-ідеями зміг згадати старе та дізнатись багато нового. Позитивна атмосфера серед побратимів заохочує ділитись досвідом та будувати нові плани на майбутнє», – ділиться Андрій.

«Модернізація обладнання дозволить більш якісно обробляти вироби та удосконалить процес термообробки металу», – додає ветеран.

Довідка:

  • Проект «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей» впроваджують у трьох пілотних областях: Київській, Дніпропетровській та Львівській. Його мета — сприяти урядові України в наданні допомоги ветеранам конфлікту на сході України та їхнім родинам задля ефективної реінтеграції до цивільного життя, а також активної участі в соціально-економічному розвитку громад.
  • Проект фінансує Європейський Союз і впроваджує Міжнародна організація з міграції.
  • Виконавчий партнер проекту — ГО «Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу» (UABL).

Ольга Гординська

Фото надані респондентом

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.