logos

Василь Ірха – історія про лікувальні можливості кінної терапії

Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.

Василь Ірха – ветеран, що родом з Полтави, який останні три роки проживає у місті Львів. У 2014 році пішов служити в добровольчий батальйон, в якому відслужив три роки. Після повернення з АТО у 2017 році був залучений громадською організацією до соціального проєкту в Полтаві. Там Василь працював з дітьми з особливими потребами, проводячи для них тренування з їзди на конях. Згодом він запустив свій пілотний проєкт для ветеранів, в якому взяли участь 5 учасників бойових дій.

З цього часу Василь зрозумів, що така діяльність допомагає йому в фізичному та психологічному здоров`ї. Сьогодні, після переїзду до Львова, він зі своєю дружиною продовжує займатися організацією такого терапевтичного виховання. У славетному місті вони співпрацюють з Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій.

Як проходило Ваше навчання? Чи було корисно знову пройти курс?

Попри те, що я не вперше беру участь у проєкті, мені було дуже цікаво та повчально знову прослухати курс. Оскільки на лекціях розглядалася переважно сфера підприємництва та виробництва насправді мені хотілося б почути більше про сферу послуг, з якою пов`язаний мій бізнес. Однак в будь-якому випадку було інформативно та пізнавально.   

Завдяки проєкту я навчився планувати бізнес. В таке планування входить визначення цілей бізнесу, його стратегії тощо. До прикладу, є три напрямки визначення ціни: демпінгування, середня та максимальна вартість. Потрібно розуміти, що між цими поняттями є різниця і дуже важливим є правильно обрати один з підходів, який найбільше спрацює у вашому бізнесі, а також передбачити, який результат він зможе дати. На власній практиці я обрав політику максимальної ціни, оскільки, вважаю, що у нас найкращі умови утримання коней на Львівщині. До того ж такого манежу як у нас немає ніде на західній Україні. Це дозволяє нам не залежати від погодних умов.

Як вважаєте, проєкт став Вам у пригоді? Допоміг у розширенні бізнесу?

Безумовно, проєкт відіграв значну роль у розширенні бізнесу. Завдяки йому ми отримали обладнання, яке нам необхідне у роботі. Я розумію, що ми б могли його придбати самостійно, але це було б складно та забрало чимало часу. Таким чином, ми маємо обладнання, яке допомагає нам тренуватися з людьми, що мають інвалідність. До того ж ми найближчим часом отримаємо ще два сідла, одним з яких є сідло, що можна підлаштовувати під спину будь-якого коня. Воно є дуже легке та зручне в користуванні, тому що навіть людина з інвалідністю з легкістю може його знести на протезах. Інше сідло також є дуже важливим, тому що містить спеціальне покриття, яке дозволяє людині краще триматися в статичному положенні на коні при втраті балансу. 

Тож зрозуміло, що на звичайних сідлах людям з особливими потребами було б некомфортно їздити на конях. Без сумніву, теперішнє оснащення дуже допомагає нам в організації нашого бізнесу. До речі, в майбутньому ми навіть плануємо тренувати спортсменів-вершників на Паралімпіаду.

Розкажіть детальніше про ваш бізнес.

У нас тренуються ветерани чотири рази на місяць. Щоразу вони відпрацьовують їзду на коні. Якщо ветеран до цього ніколи не сидів на коні, то ми спочатку його тренуємо базових навичок: як правильно сидіти, як балансувати на коні. Згодом починаємо робити різні фізичні вправи, сидячи на коні. Здебільшого вони мають реабілітаційний характер. Насправді така терапія є дуже ефективною. Оскільки наш бізнес вже переріс в родинний бізнес, бо ветерани часто приїжджають зі своїми рідними, ми поєднуємо їзду на конях з арттерапією. Той, хто спостерігає за їздою, в цей час малює коней, що також дуже допомагає ветеранам.

Чому обрали саме такий вид бізнесу?

Я займався схожою терапією ще бувши в Полтаві. Тоді мене запросила громадська організація, за підтримки якої я працював з дітьми з особливими потребами. В той момент я отримав свій перший досвід роботи з кіньми. Відверто скажу, мене це дуже надихнуло.

Я вирішив й надалі займатися цією справою. Оскільки у Полтаві ми співпрацювали з реабілітаційним центром,  нам потрібно було знайти партнерів у Львові. Тому ми з дружною самостійно шукали варіанти співпраці у госпіталях та в інтернеті, допоки в цій справі нам не допоміг мій знайомий,  який звів нас з Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій. Тоді ми презентували нашу ідею, від Центру було запрошено декілька ветеранів, які спробували на собі таке терапевтичне виховання. Всім дуже сподобалося і ми уклали договір про співпрацю.

Як плануєте розвивати власний бізнес?

Насправді плани є. Ми з дружиною хочемо зробити осередки по всій Україні. В нас є вже такі філії в Києві та Ужгороді. Ми допомагаємо в організації бізнесу, зокрема знаходимо коня, на якому можна проводити заняття. До речі, в Києві у нас також проводяться дитячі кінні табори.

Проте ми розуміємо, що в багатьох областях та селах є наші побратими та посестри, які залишилися безробітними. Аби допомогти їм реабілітуватися, нам хотілося б залучити їх до нашого бізнесу. Ба більше, ми навіть спробували висунути цю ідею на один з грантів, проте, на жаль, безрезультатно. Гадаю, нас трішечки неправильно зрозуміли.

Що мотивує Вас розвивати свій бізнес? Як гадаєте, він робить внесок в зміни в суспільстві?

Чесно кажучи, перш за все, мені хочеться допомогти побратимам і посестрам, які прагнуть до змін в житті. По-друге, отримати прибуток, бо коней треба утримувати.

Вважаю, мій бізнес вносить зміни в суспільстві, оскільки він, як я вже зазначав, допомагає побратимам. Це видно по них. Щонайменше, вони виявляють бажання приїхати ще раз. Певен, наш бізнес дійсно несе добру справу.

Розмовляв Оріховський Данило

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.