logos

Валерій Гусак: Якщо не хочеш бути першим у вибраному напрямку, навіть не починай бізнес

Керівник та ідеолог бізнес-системи “Домова служба” Валерій Гусак каже, що його бізнес покликаний змінити стереотипи про майстрів, сформувати новий суспільний клас професіоналів. Історія його бізнесу почалась в Рівному, продовжилась у Львові, Луцьку, Тернополі і буде продовжуватись в усій Україні.

Про перспективи розвитку бізнесу в часи кризи, навчання на програмі MBS та принципи роботи “Домової служби” читайте у інтерв’ю для Всеукраїнської Асоціації Керівників Бізнесу.

Розкажіть більше про ваш досвід бізнес-діяльності.

Я почав будувати бізнес-систему “Домова служба”, коли мав 30 років. До того був і трактористом, і вчителем, і громадським діячем. В січні 2002 року під час поїздки у Львів мені прийшла ідея зробити домову службу, яка б допомагала вирішувати побутові проблеми. Ця ідея наскільки міцно в мені поселилась, що я нею дістав всіх друзів і родичів. Тоді мені говорили, щоб я вже ставав її робити і відчепився від них.

Оскільки, не було аналогів цієї структури, то довелось все придумувати самому. Через 9 місяців від поселення ідеї в моїй голові, 1 жовтня 2002 року, команда з 30 майстрів почала виконувати свої перші замовлення в Рівному.  Я не знав ні що собою являє бізнес, ні як мають поводитись майстри, ні як здобувати клієнтів. Все це довелось освоювати «по ходу парохода». Тому, ми в перші пів року змагались із диспетчерами по кількості отриманої на свою адресу нецензурної лексики. Тим не менше, мені хотілося, щоб люди, яких називають майстрами, які вміють щось робити своїми руками могли нормально заробляти, цінували себе і могли згодом виокремитися в окремий соціальний клас. Щоб не було одного стереотипу, що майстер, особливо, сантехнік – це такий собі завжди п’яний і брудний дядько.

Започатковуючи “Домову службу” я поставив собі за ціль створити стандарти сервісу в галузі надання послуг. Зробити в цій царині суттєве вдосконалення, що кожен клієнт має змогу замовити якісні послуги хорошого майстра. Я мріяв, щоб кожна людина могла мати гарантію нормального якісного відношення до себе, а кожен майстер мав гарантію професійного розвитку. Від того і почала жити ідея «Домової служби», якій в 2020 році виповниться 18 років. Зараз “Домова служба” у Рівному, Луцьку, Львові, Тернополі вже виконала більш ніж 500 000 замовлень і щомісяця додає в цю скарбничку досвіду ще 6000 – 7000. З нами працює більше 300 майстрів.

Для вас ця криза не перша. Скажіть, будь ласка, які висновки зробили з попереднього досвіду і що можете порадити молодим підприємцям, які з кризою ще не стикалися?

Моя перша вагома криза була у віці 30 років. Суть цієї кризи була у зраді і жадобі команди, яку я виростив і яка вирішила мене викинути із свого комфортного перебування. Це був досвід боротьби, яку я виграв. Але і отримав перше сиве волосся. Відтоді я став більше вірити в систему, менше вірити людям і завжди тримаю козирі в рукаві. Зараз я сприймаю людей, такими якими вони є, слухаю слова, але вірю справам.

Наступна моя криза була в 2004 році, в часи першого Майдану, коли вже був бізнес “Домова служба”. Ця криза дала розуміння куди рухається світ через різні політичні події в країні. Я зрозумів, що для правильного вибору стратегії потрібно враховувати «зовнішні вітри». Тоді, очікування від бізнесу будуть точнішими. Для себе я це сформував у короткій фразі-лайфхаку, якою користуюсь по життю: «Для того, щоб розуміти, що робити далі, треба знати всього дві речі: куди дме вітер і звідки ростуть ноги».

Як організовуєте роботу своєї команди зараз?

Я дуже люблю кризи, бо саме вони виступають каталізаторами перетворень.

У спокійні часи в команді завжди заводиться якась кількість працівників, які не є ефективними, і ти не помічаєш цього. Криза проявляє людей. Видно, які люди готові підставити плече, які можуть виконувати зовсім інші задачі, швидко реагувати на події, швидко змінювати рух в потрібну сторону залежно від ситуації. Команда, що переживає кризу, проходить її, модернізується, стає більш мобільною, гнучкою та розумною. Якщо до цього був такий великий танкер, то він стає таким маленьким, гнучким корабликом, який дуже швидко перепливає через усі хвилі. В кризу я сповідую закон планеристів, який каже, що завжди біля падаючого потоку є висхідний. Треба лише вчасно перейти з потоку в потік.

Що дало вам навчання на програмі MBS (Master of Business System)?

Програма MBS, як і будь-яке навчання, дає структуризацію наявних та додаткових знань. Приходить розуміння що є пріоритетним, а що на другому плані. Навчаючись на програмі я не пішов по тій методиці, яку пропонували викладачі, бо побудована мною система принципово інша. Але після навчання ми суттєво удосконалили стратегію і прописали процесні блоки.

Яким методам навчання надаєте перевагу на даний час?

В моєму житті є два періоди: коли я вбираю в себе інформацію, і коли я з себе її видаю. Ці періоди змінюються між собою. Зараз в мене період віддачі інформації. Тоді я стараюся нічого не читати, не дивитися, щоб не приносити у цей інформаційний потік хаос. Як тільки я виллю з себе цей стаканчик розумінь та знань, тоді настане період загрузки і починаю масово читати, вчитися. Віддаю перевагу індивідуальному навчанню у людей, які вміють та маю досвід в бізнесі.

Якими принципами, цінностями, керується в житті та роботі?

В моєму бізнесі цінності були сформовані з моїх особистих цінностей і принципів. Принципи формуються в трьох словах – потрібність, довіра, доступність. Цінності – добро, свобода, розвиток. В бізнесі для мене значно більше важить слово і потиск руки, ніж складні договори. Для мене найкращий договір, коли бізнесмен тримає слово.

Які бачите перспективи для вашого бізнесу зараз?

Будь-яка фірма розвивається зсередини, не через рекламу чи зовнішні показники, а зсередини, удосконалюючи процеси. В час кризи ми підтягнемо IT-платформу, закріпимо колектив. Тобто, кістяк колективу в нас стане сильнішим. Також, проведемо додаткові навчання для працівників. Зараз не припиняємо розробки наших ІТ-продуктів, навпаки ведемо їх значно активніше. В даному випадку це мобільний додаток для клієнта, який за пів року з’явиться у наших клієнтів. Я розумію, що до нових викликів треба підходити більш технічно підкованим.

Яке, на ваш погляд, завдання бізнесу в час кризи?

В мене є дуже багато друзів, які розвиваються в час кризи або почали під час кризи, тільки тому, що вони не знали, що надворі криза. Треба на якийсь час вимкнути телевізор, очистити свій інформаційний простір. Сприймайте події такими як вони є без наданого журналістами забарвлення. Адже, так не буває, що зразу у всіх людей не стало грошей. Змінюються лише пріоритети і вподобання.

Друге побажання для підприємців, які відкривають або розвивають бізнес в період кризи. Утримувати в собі бажання бути першим і найкращим. Людина має бути пройнята ідеєю стати найкращим, прагнути цього і її не має хвилювати те, що про це думають інші. Всі розмови про те, що наближається криза, немає грошей – це пуста балаканина. Прагнення бути першим, утримувати першість – це ключовий рецепт успіху будь-якого бізнесу. Шукайте нові можливості і вперед!

Розмовляла Ольга Гординська

Фото надані респондентом

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.