logos

Арсен Жумаділов: Наша місія – рятувати життя, допомагаючи державі забезпечувати доступ пацієнтів до ліків

Арсен Жумаділов із квітня 2019 року очолює державне підприємство “Медичні закупівлі України”.

У інтерв’ю для Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу Арсен розповів про шляхи вирішення нещодавнього конфлікту підприємства з Міністерством охорони здоров’я України, стратегічні цілі та чому їхні кандидати на роботу мають резонувати з системою цінностей державного підприємства.

Розкажіть, будь ласка, чому пішли з бізнес-середовища на державне підприємство, і який був ваш попередній досвід?

Рішення про те, щоб працювати в публічному секторі в мене назріло в 2014 році, до того я ніколи не працював держслужбовцем ні в одному з господарюючих суб’єктів державної форми власності. Маю досвід роботи в корпоративному секторі як в Україні, так і закордоном. В 2014 році всім нам відомі події: Майдан, розстріл Небесної сотні, початок війни на Донбасі. Все це спонукало мене, по-перше, до переїзду з Криму у Київ. По-друге, я хотів зробити свій внесок у встановлення нашої держави, як сильної та успішної країни, щоб протистояти тим викликам з якими вона стикнулася.

З 2014 по 2017 роки працював держслужбовцем: спочатку в Адміністрації Президента, потім головою Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (Найбільший район в Одеській області і один з 5 найбільших в Україні). В 2017 році сфокусувався на викладацькій та аналітичній діяльності, зокрема викладав в Києво-Могилянській академії.

Маючи певні досягнення як закупівельник і в квітні 2019 року дізнавшись про конкурс на вакансію генерального директора державного підприємства “Медичні закупівлі України”, вирішив для себе що, це те місце, де я можу бути корисним зі своїми знаннями та навичками.

Яка мета створення державного підприємства “Медичні закупівлі України”?

Проект державного підприємства “Медичні закупівлі України” є невід’ємною частиною антикорупційної реформи та реформи системи охорони здоров’я України. В межах цих змін передбачалося створення стратегічної закупівельної агенції, яка б увібрала в себе високі стандарти антикорупції, якими послуговуються, зокрема міжнародні організації, які допомагали Україні закуповувати ліки останні роки. А також використання новітніх закупівельних інструментів, зокрема, тих які були запроваджені на платформі Прозоро.

Створення агенції Медичні закупівлі України в 2018 році вбачалося як наступний крок для того, щоб максимально забезпечити доступ українських громадян до якісного лікування, яке складається з двох складових: це медична послуга (лікар, установа, де надається ця послуга) і лікарський засіб (медичний виріб), тобто товар медичного призначення до якого пацієнт також має мати доступ. Національна служба здоров’я України сфокусована на надані якісної медичної послуги, а ми – щоб було належне забезпечення товаром медичного призначення.

Чи є стратегія розвитку в державного підприємства “Медичні закупівлі України”?

Протягом 2019 року ми пропрацювали нашу стратегію розвитку разом з командою Громадської Школи Бізнесу і наприкінці року колективно затвердили.

Наша місія – рятувати життя людей, допомагаючи державі забезпечувати доступ пацієнтів до ліків.

Наша візія – стати ключовою державною закупівельною агенцією в забезпеченні населення ліками та медичними виробами.

Наші стратегічні цілі – це, перш за все, максимально економно досягати результату в тих закупівлях, що ми здійснюємо за кошти держбюджету для Міністерства охорони здоров’я України. Друге – це створювати цінність для регіональних замовників. Не центральні замовники та міністерство, а лікарні, управління охорони здоров’я, департаменти охорони здоров’я, центри первинної медико-санітарної допомоги і так далі. Тобто наша стратегічна ціль створювати цінність для них, надаючи закупівельну послугу. Закупівельна послуга – це коли лікарня розуміючи, що їм потрібний, наприклад, апарат МРТ, вони не звертаються на пряму до ринку аби його закупити, а звертаються до нас щоб ми провели закупівельну процедуру. Для чого це потрібно? Аби якісно визначити технічні параметри предмету закупівлі, кваліфікаційні вимоги до постачальника. Як правило, в лікарнях закупівлями займається або заступник сан економіки або середній медичний персонал. Це люди, які не професійно сфокусовані на закупівлях.

Перша проблема, яку ми вирішуємо в даній ситуації, це проблема з недостатнім рівнем знань ринку та відповідної експертизи для того, щоб провести закупівлю. Друга проблема, яка існує, і ми не можемо це виключати, це ризики пов’язані з корупційною складовою. На місцевому рівні це досить масштабно реалізовується, і провівши медичну закупівлю ми по суті нівелюємо корупційний ризик.

Чи можете ви як генеральний директор гарантувати, що власне закупівля буде проводитися прозоро?

Можу точно сказати про те, що я особисто наполягаю, щоб була створена Наглядова рада як професійний орган управління, який може і має надавали регулярну оцінку нашої діяльності, як в частині дотримання антикорупційного законодавства, так і дотримання всіх інших аспектів діяльності.

Сьогодні (Інтерв’ю записане 29 квітня) написав колонку на Українській правді, що я наполягаю на тому, щоб державне підприємство “Медичні закупівлі України” щороку проходило незалежний аудит, бажано однією з компаній Великої четвірки аудиторських компаній для того, щоб вони зі свого боку стратегічно та незаангажовано проводили оцінку нашої діяльності, як закупівельної так і антикорупційної.

З повною відповідальністю можу сказати, що мої життєві принципи такі, що я ніколи не шукав, не шукаю і не планую шукати, а тим більше брати, неправомірну вигоду від своєї діяльності. Крім цього, в першу чергу маємо говорити про реальні системні запобіжники, про які я вже згадував.

Ви рік перебуваєте на посаді генерального директора, що змінилося за цей час?

По-перше, ми маємо суттєву плинність кадрів в Міністерстві охорони здоров’я, від якого ми частково залежні. Саме Міністерство визначає, що закуповувати, в якій кількості та коли.

Зараз вже працюю з 4 міністром охорони здоров’я, і з кожним потрібно вибудовувати взаємодію, пояснювати нюанси та аспекти роботи. На це, як правило, витрачається час, окрім того є ризики, що новий міністр, скажімо дещо неправильно оцінює свої можливості та розставить пріоритети, що згодом може вилитися у конфліктні ситуації. В нас вже була така ситуація з міністром Іллею Ємцем і зараз, на жаль, розгортається подібна з міністром Максимом Степановим.

Які бачите шляхи вирішення даного конфлікту?

Створення Наглядової ради, це дозволить утворити по суті незалежний арбітражний орган, який може давати оцінку, того що відбувається, модерувати іноді складні дискусії з Міністерством.

Як ви особисто підвищуєте свої навички як управлінця?

Я багато читаю, незважаючи на брак часу. Як правило, замовляю літературу англійською мовою на Amazon, дивлюся огляди бізнес-журналів, книг, які справили певний вплив на лідерів думок. Друге, не так часто якби хотілося, але проходжу онлайн-курси. Зараз закордонні університети відкривають дуже якісний матеріал. Третє джерело – обмін інформацією всередині підприємства, як формальне так і неформальне спілкування.

Якими критеріями необхідно володіти аби потрапити на роботу підприємства?

Все залежить від власне вакансії та її рівня в організаційній структурі. Якщо ми говоримо про головного спеціаліста за профільним фахом або спеціаліста з публічних закупівель, то ці люди мають мати відповідний досвід, розуміння сфери своєї діяльності і що важливо – вони мають резонувати з нашою системою цінностей. Ми скептично ставимося до кандидатів, які приходять “по заробіток” і жодного разу не згадують про людей заради яких ми працюємо.

Розмовляла Ольга Гординська

Фото з фейсбук-сторінки “Медичні закупівлі України”

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.