logos

Тарас Фуштей – івано-франківський виробник пастили

Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.

Тарас Фуштей – двадцяти дев`яти річний ветеран, що родом з міста Івано-Франківськ. Протягом шести років служив на контрактній основі в Національній гвардії. З 2014 року, коли на сході України почалась війна, підрозділ Тараса був неодноразово залучений до захисту нашої Батьківщини. Останній рік служби Тарас прослужив в загоні спеціального призначення.

В 2017 році звільнився зі служби. Певний час їздив за кордон на роботу та шукав перспективи для розвитку. У дружини Тараса – Лесі – виникла ідея виготовляти пастилу. Тоді він підтримав ініціативу дружини і таким чином вони разом започаткували бізнес, який сьогодні успішно просувають. 

Звідки дізналися про проєкт? Як проходило Ваше навчання? Що можете виділити найбільш корисним?

Ми з дружиною брали участь у схожому проєкті від Київської школи економіки. Оскільки в цей час у нас було дуже багато роботи, ми так і не змогли пройти навчання. Однак нас додали в соціальній мережі до спільного чату всіх учасників, в якому один з таких учасників поділився оголошенням про проєкт від Міжнародної організації з міграції. Так як це було влітку, в нас було більше вільного часу, і ми вирішили подати свою кандидатуру на участь.

Щодо самого навчання, ми раді, що нам вдалося взяти участь в цьому проєкті. Навчання було цікавим та містило багацько корисної інформації. В матеріалах лекцій викладалось чимало ідей, які можна використати в своєму бізнесі. Загалом, ми розглядали основні теми для ведення бізнесу, що дало нам з дружиною загальне розуміння того, як потрібно вести бізнес. До того ж, окрім отриманих знань, ми ще й отримали велике задоволення від самих лекторів.

Також, мені дуже сподобалась ідея про магнітик, який додається до товару в якості реклами. В перспективі ми хочемо виготовити магніти у вигляді різних фруктів, на кожному з яких буде зображений наш логотип. Плануємо додавати їх до замовлень.

Проєкт відіграв роль у відкритті Вашого бізнесу?

Однозначно. Перш за все, завдяки проєкту у нас з`явились нові сушки, які ми активно задіюємо в виробництві. Наразі у нас їх вже 7 штук, 4 з яких ми отримали завдяки цьому проєкту. Безумовно, це нам дуже допомагає у веденні бізнесу, оскільки таким чином ми збільшили кількість виробітку продукту, та, відповідно, й сам прибуток. По-друге, звичайно ж дуже важливими є отримані нами знання з тренінгу. По-третє, це знайомства, які відкривають нові можливості співпраці в бізнесі. До речі, мене додали в групу месенджера, в якій, як я розумію, зібрані усі учасники за всю історію проведення проєктів від МОМ. Вважаю, це дуже хороша можливість налагодити свої соціальні зв`язки.

Розкажіть детальніше про Ваш бізнес.

В цілому, виробництво достатньо просте: пастила виробляється з яблучного пюре, яке робиться з проварених яблук. До пюре додається ягідний або фруктовий сік, також може бути й джем. Надалі ця суміш розливається в сушки, в яких встановлені спеціальні піддони. Тоді починається процес сушки, який триває близько 12-13 годин при температурі 50 градусів, що є дуже важливим аспектом, оскільки за такої температури пастила зберігає свої корисні властивості. Після закінчення сушіння ми даємо їй трішки охолонути та втягнути вологу, аби пастила стала більш еластичною. Фінальним етапом виробництва є нарізання, закручування в форму трубочки та упакування.

Можна сказати, поки що наш бізнес організований на домашньому рівні, проте у нас вже достатньо налагоджена робота. Станом на сьогодні ми маємо своїх клієнтів, що замовляють безпосередньо у нас. Також дружина один раз в тиждень поновлює запаси продукції у магазинах та закладах, що з нами співпрацюють. Саме ж виготовлення пастили відбувається у нас фактично щодня – ввечері ми ставимо її сушитися, зранку охолоджуємо, а вже в обід нарізаємо, закручуємо та упаковуємо. 

Звідки виникла ідея про відкриття бізнесу? Які плани на розвиток бізнесу?

Дружина ще давним-давно десь вичитала про пастилу. До речі, тоді це слово було ще мало кому знайомим. Дружині було дуже цікаво спробувати на смак пастилу, тому вона замовила її в однієї дівчини, яка займалась виготовленням. Так як в цієї дівчини часто не було в наявності смаків, які хотіла моя дружина, ми вирішили купити сушку та зробити пастилу самостійно. Якось так все і почалось. Згодом ми почали пригощати знайомих та друзів, які, в свою чергу, розказували про нас своїм друзям та знайомим. Простіше кажучи, ми запустили процес сарафанного радіо. 

Зараз плануємо відкласти кошти, щоб відкрити своє виробництво. Для цього потрібно орендувати приміщення, найти двох працівників, які б допомагали моїй дружині в роботі. За нашими підрахунками, нам потрібно збільшити кількість виготовленої продукції та поставити хоча б 15 сушок, щоб таке виробництво було рентабельним.

Після відкриття виробництва будемо займатися юридичним оформленням бізнесу, відкриттям ФОП тощо. Обов`язково потрібно отримати сертифікат якості, оскільки зараз через його відсутність деякі магазини відмовляються співпрацювати з нами. 

Що мотивує Вас займатися бізнесом? Вважаєте, Ваш бізнес вносить вклад в зміни в суспільстві?

Думаю, займатися бізнесом мене мотивують все ж таки гроші. Прибуток, який надходить, демонструє, що твоя продукція є потрібною для людей, бо її купують. Тому я відчуваю піднесення, коли наша продукція швидко «розлітається». Це дає чимало наснаги до роботи. 

Вважаю, що мій бізнес вносить вклад в зміни в суспільстві. В моєму дитинстві не було схожої продукції – ми їли цукерки та торти. Максимум, що було – це сушені яблука на узвар, які не були такими смачними, як пастила. Тож зараз можна споживати солодкий, смачний і головне – корисний продукт, який виготовлений без барвників та цукру. Вважаю, це і є нашим внеском у зміни в суспільстві.

Розмовляв Данило Оріховський

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.