logos

Найважливіші зміни на чеському ринку праці у період пандемії. Які правила діють там зараз?

Криза подіяла на економіку всіх країн як крижаний душ, суттєво знизивши температуру на ринку праці. Гостро постраждала сфера автомобілебудування, внаслідок зниження купівельної спроможності громадян, а також заклади харчування, які перебувають не в найкращому стані. Деякі перекваліфікувалися на доставку їжі, але пощастило не всім. Попри це, експерти запевняють, що Чехія має достатньо резервів, аби не допустити відчутного падіння економіки.

Також, були введені певні правила для трудових мігрантів, зокрема пом‘якшувальні заходи:

  • Якщо іноземний заробітчанин знаходиться у вимушеній відпустці через введені заходи, влада зобов‘язує його роботодавця виплачувати працівнику 60 % від зарплати, а якщо ви – легальний працівник, а місце, де ви працювали, зачинилось, підприємець повинен виплатити зарплатню у повному обсязі;
  • Заробітчани мають можливість міняти місце роботи не чекаючи, поки спливе півроку. Тобто, якщо працівник втратив роботу внаслідок кризи, необов‘язково одразу повертатись додому, адже він може знайти нове місце праці. Правда, є один нюанс: зміну можна здійснювати лише по відношенню до вакансій, зареєстрованих в Центральному реєстрі вакансій.
  • Якщо ви працюєте на «антикризовій роботі», до прикладу, на підприємстві із пошиття масок, можете повідомити про зміну місця праці в будь – який час, але не пізніше дня почату роботи;
  • Якщо ваша віза протермінована, хвилюватись не варто: якщо ваше перебування в країні легальне, достатньо просто дочекатись закінчення карантинних заходів і виїхати додому;
  • Якщо ваша робоча карта чи дозвіл на роботу протермінувались під час карантину, термін їхньої дії автоматично продовжується на два місяці після закінчення карантину. Єдине, що ви повинні зробити для продовження трудових відносин – укласти новий контракт (чи продовжити старий) з умовами, які були прописані у попередньому договорі.

До слова, українці, які під впливом паніки виїхали з країни, тепер шкодують про це та прагнуть повернутись.

На даний момент, хвилі звільнень в Чехії немає, але і нових робочих місць не додасться, адже, до прикладу, сфера туризму цього року майже не функціонуватиме.

Актуальними зараз є вакансії у сфері будівництва та сільського господарства та на деревообробних підприємствах.

Загалом, стан ринку праці у Чехії можна назвати хорошим: тут чекають заробітчан і готові добре платити та забезпечувати гідні умови роботи.

Коментар щодо ситуації на чеському ринку праці дає співвласник рекрутингового агенства Pelekh.agency Андрій Пелех:

Чехія жорсткіше поставилась до обмежень в звязку з пандемією і тимчасово вїзд для працівників з України був обмежений. Також певний час існувала проблем з транзитом, адже прямого кордону в нас з Чехією немає, а більшість все-таки користується наземним транспортом. Чехи навіть призупиняли роботу Консульства у Львові в звязку з випадками COVID-19. Довгий час, не зважаючи на заклики своїх підприємств та виробництв чеський уряд видавав сезонні дозволи (віза на три місяці) лише заробітчанам які їхали на виробництва повязані з харчовою сферою, сільське господарство і тп. Це сильно обмежувало українців, які бажали виїхати навіть до своїх роботодавців в яких вже працювали. Наразі все знову стало на свої місця, і від 24го Серпня вже можна подавати на всі типи робіт. Мабуть, чеський уряд таки дослухався до звернень роботодавців, яким теж потрібна робоча сила.

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.