logos

Соромно мати особистих консультантів!

Ринок бізнес-консалтингу в Україні охоплює не більше 15% керівників компаній. Це ті люди, які мають приймати правильні рішення, успішно їх впроваджувати і заробляти кошти власникам компаній. 

У той же час, наприклад, у США, послугами бізнес-консультантів користуються майже 70% керівників, у ЄС близько 65%, у Китаї та Японії на рівні 85% керівників. 

У переважній більшості керівники українських компаній не вважають за потрібне звертатись до консультантів, думаючи, що вони усе знають самі та розуміють, що і коли повинні робити. 

Але це лише на перший погляд. Бо не потрібно особливої мудрості для того, щоб вирішити чи телефонувати чи не телефонувати клієнту, яке завдання дати помічнику до наступного тижня. Операційні рішення примітивні та прості. І більшість українських керівників перебувають в примітивному операційному світі, у якому навіть не завжди потрібні якісь професійні спеціалізовані знання. 

Потреби у рекомендаціях та підказках стрімко зростають, коли всі явні прості ресурси вичерпані, а на думку не спадає більше нічого мудрого. Тоді починаються зустрічі з друзями та колегами, спроби підглянути в інші компанії і перейняти досвід їх рішень. Як правило, це на деякий час спрацьовує, але 

з часом усе повертається у проблемне русло, бо такі рішення теж вичерпуються.

Лише коли в компанії настає системна криза, тоді ми звертаємось до професійних консультантів. При цьому все одно обираємо їх з точки зору понтів, вміння подати гарну презентацію, намальованих відгуків та гарного зовнішнього вигляду. 

Нічого не нагадує?)))

Насправді, культура співпраці з бізнес-консультантами повністю відповідає культурі догляду людей за власним здоров’ям. У розвинутих країнах є цілком природнім регулярно здавати аналізи, регулярно спілкуватись із особистим лікарем та регулярно дбати про власне здоров’я. В Україні переважна більшість звертаються до лікаря лише тоді, коли вже в організмі відбуваються незворотні процеси і немає сил терпіти біль чи дискомфорт, вже не кажучи про дуже критичні стани…

Наша особиста поведінка цілком перекладається на поведінку у бізнесі. У розвинутих країнах є цілком свідоме розуміння, що життя досить коротке і його потрібно використати з максимальним результатом. Наші ж керівники нікуди не поспішають. Щодня вигадуючи рішення і вдосконалюючи їх, вони до 70% часу витрачають на перевірку своїх гіпотез та інтуїтивних рішень і їх постійне покращення. Це в той час, коли більшість алгоритмів уже давно розроблені й відомі. Треба лише вміло їх застосувати. 

Коли я працював керівником Холдингу, у мене було мінімум 5 консультантів, які підказували точні правильні рішення та алгоритми. Інтуіція – це добре, але краще бути впевненим, що рішення буде точно правильним і дасть позитивний результат. Для мене завжди було цілком природньо застосовувати перевірені технології та гарантувати зростання заробітків. Тепер так само дію уже в ролі власника холдингу. 

Більшість керівників соромляться мати консультантів, навіть. не перед оточуючими колегами, а перед собою. Невже я можу розписатись у власній безпорадності, що аж маю наймати консультанта?! Проблема не у безпорадності, а у відсутності цінності часу. Ми не звикли цінувати свій час з дитинтства. 

Якщо я витрачаю на консультанта 10 тис грн і при цьому заробляю 100 тис грн, я звільняю свій час від марних витрат і одразу отримую правильний результат моїх спланованих дій. Соромно має бути тим, хто витрачає свій час даремно, створюючи в очах оточуючих ореол керівника-мученика, який великим геракловими зусиллями долає кризу і йому мають усі співчувати. 

Соромно має бути не за спілкування з консультантами, а за малі заробітки та витрачений даремно час.

Руслан Бельтюков

Президент Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.