logos

Розмова з прогресивним керівником ОТГ: Голова Бурштинської ОТГ Василь Андрієшин: «Бізнес, освіта, охорона здоров’я і релігія — на цих чотирьох китах повинна стояти громада»

Ви маєте досвід керівника обласного управління капітального будівництва, підприємницької діяльності у сфері дорожнього будівництва та ЖКГ. Останні п’ять років ви були депутатом Галицької районної ради. Чи були знайомі з нюансами управління ОТГ до початку роботи

Ні, на жаль я не був ознайомлений з такою роботою. І до того не бачив прикладу хорошого самоврядування.

З якими труднощами  зіштовхнулись на початку своєї роботи?

Найбільша проблема – велика заполітизованість в нашому регіоні. В інших регіонах такої ситуації нема. Наш депутатський корпус складається з 7 фракцій. Переважають особисті бізнесові інтереси над суспільними. І мене дуже дивує таке відверте та, інколи, цинічне ставлення. І в той же час бажання показати, що це для громади. Просто вдягаються маски.

Які завдання Ви ставили перед собою, посідаючи пост голови ОТГ?

Бурштин на дуже низькому рівні соціально-економічного розвитку. Це місто було створене під Бурштинську ТЕС. А зараз на станції величезне скорочення: якщо колись працювало 4000 працівників, то тепер лише 1000. Бізнес не розвинутий. Інфрастуктура не розвинута.

Моє першочергове завдання — вивести регіон на новий рівень в суспільних питаннях, розвинути бізнес, збільшити активність населення. Щоб зник радянський стереотип «мені мають дати».

Як можете охарактеризувати свою роботу за період на посаді? Які вже є досягнення, і що, попри намагання, не вдається змінити?

На жаль, не бачу зараз якихось серйозних досягнень. Але ми потроху знаходимо спільну мову з депутатським корпусом. Були проблеми, коли мешканці хотіли по 2 гектари землі для особистого селянського господарства. Та чи з користю люди будуть ту землю використовувати? Те, що безкоштовно — не цінується. Всі звикли жити «на халяву». І я домігся, щоб давали 0,25 гектарів для особистого селянського господарства.

Треба дати поштовх для того, щоб зайшов великий бізнес. Тоді вдасться підняти темпи розвитку в населених пунктах, зупинити витік робочої сили з регіону. Для цього я запропонував запровадити ягідництво. Так, наші агрохолдинги збирають врожай — пшеницю, ріпак. Але хто там працює? Ніхто не працює на тих полях. Я зібрав агрохолдинги і намагався їм донести — або вони роблять переробку, тобто створюють додану вартість, або ми будемо забирати паї і віддавати тим, хто буде тут організовувати переробку. Але найпростіше — це зайнятися ягідництвом. Земля використовуватиметься, заводи будуватимуться для переробки ягідних культур — сублімація, сушка.

Йогурти можна виготовляти. Якщо ми це зробимо, то на 1 гектарі буде працювати 15-20 людей. Якщо ми будемо мати у нашій ОТГ 300-500 гектарів ягідних культур, нам не буде вистачати робочих рук, і потрібно буде запрошувати на роботу людей з інших областей! Все так просто. Люди чомусь не розуміють, як це організувати і забезпечити людей робочою силою, мати на місці роботу, з хорошим заробітком. І все буде розвиватися і працювати. Ми вже створили ягідний кооператив і подалися на грант, сподіваюся, що отримаємо кошти для організації поливу.

У нас на території є річка Дністер – той магніт, що завжди буде притягувати туристів. Ми повинні використовувати цей ресурс для себе: розвивати зелений туризм, бізнес-туризм, вкладати кошти в Бурштинське море. Я переконаний, що наступного року вже буде видно багато позитивних зрушень!

Скільки населених пунктів увійшли до складу громади? Які завдання першочергові в населених пунктах, що входять до складу Бурштинської ОТГ? Які проблеми потрібно вирішити?

18 населених пунктів. Загальна кількість населення — 25 тисяч, 15 тисяч з яких проживає в Бурштині. Реалії в тому, що село зневірилося, село занепадає. Показником роботи буде те, що у нас почнуть будувати нові будинки. Бо наразі будинки, квартири продають і мешканці виїжджають закордон. Завдання переді мною — зупинити цю зневіру в людей. Завдяки ягідництву, туризму, будівництву доріг. Веду переговори, щоб відкрити ферму, завод з переробки м’яса. Є багато проєктів, по яких йдуть перемовини.

Ми чекаємо інвесторів з різними проєктами, заводами. Проведемо для них каналізацію, воду, електромережі. Зараз займаємося організацією індустріального парку. Створюємо всі умови для інвестора.

Є три сфери, в яких громади стикаються з найбільшою кількістю проблем – освіта, медицина, надання адміністративних послуг. Розкажіть про стан справ у Бурштинській ОТГ?

Ми провели оптимізацію в освітній сфері. Були змушені призупинити навчальний процес у двох школах, бо уроки відвідували по 4 учні в кожному класі, у дітей немає ніякого розвитку. В Бурштині ми три навчальні заклади об’єднали в один ліцей. Але це добре для дітей. Краще одна потужна школа, ніж маленькі школи по 100 дітей. Бунтують саме вчителі, бо кожен хоче бути керівником. Така у нас традиція, на жаль, в Україні. Але ми і надалі будемо робити цю оптимізацію і покращувати навчальний процес.

Я відверто кажу — що якщо б моя дитина вчилася в тій школі, і я бачив би ті всі проблеми, я б не віддавав дитину в ту маленьку школу, а в потужну велику. Я ставлю себе на місце мешканця, і роблю все щиро.
В медичній сфері теж багато проблем. У нас була дуже стара матеріально-технічна база. Але зараз ми встановлюємо КТ, новий рентген, нове обладнання. Наше приймальне відділення потрапило під проєкт «Велике будівництво» Президента України. Ми вже його завершили, ще маємо виділити 3 мільйони з місцевого бюджету. Ще багато чого потрібно зробити, але все буде добре!

З наданням адміністративних послуг все добре, у нас дуже хороший керівник ЦНАПу – Світлана Видай. Ми надаємо 168 різноманітних послуг. Дуже гарно поставлена робота!

Які Ваші плани на цей рік в ОТГ? На чому будете зосереджувати увагу в першу чергу?

В Бурштині 80% доріг — ґрунтові. В літній період хочемо зробити декілька кілометрів доріг. Закінчити з наведенням порядку в парку, облаштувати там майданчики, доріжки, навести порядок з благоустроєм. У селах потрібно попідсипати дороги. Села не мали такої допомоги вже роками, з кожним роком будемо вирішувати все більше їхніх проблем, щоб відновити віру в майбутнє. Хочу показати, що громада дієздатна, що тут можна розвивати бізнес, послуги.

На своєму рівні ми можемо якнайкраще організувати освітні і медичні процеси. Я вважаю, до громада стоїть на чотирьох китах — бізнесі, освіті, охороні здоров’я та релігії. І якщо рівномірно розвивати кожну сферу, тоді в громаді буде порядок.

Чи розробили стратегічний план розвитку ОТГ?

У нас є Стратегія сталого розвитку міста Бурштин до 2030 року. Зараз цю стратегію ми трохи доробляємо, щоб залучити всі наші села. Ми працюємо з Києвом, щоб це не просто було на папері, а дійсно дієва стратегія.

З головами яких ОТГ ви в тісних стосунках? В кого є чому повчитися, що перейняти для свого регіону?

Дуже хороший досвід і команда є в Рогатинській ОТГ. Вони розуміють як розвивати територіальну громаду, в них кращий бюджет, вони на більш високому рівні розвитку. І я бачу шляхи, якими треба йти, щоб вивести нашу громаду на вищий рівень.

Розмовляла Христина Романюк

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.