Щоб залучити інвесторів, насамперед, потрібно приділити увагу потенціалу ОТГ та визначити перспективні напрямки розвитку.
Андрію, розкажіть детальніше про стратегію розвитку Яремчанської ОТГ. На чому будете зосереджувати увагу в найближчі роки?
Зараз гостро стоїть питання розвитку шкіл, бо інфраструктура в громаді має розвиватися. Також у нас є багато гірських комунальних доріг. В цьому напрямку ми повинні зробити капітальні ремонти та підвести воду. В гірській місцевості у нас є дуже великі площі земель, які були б цікаві для інвесторів. Але спершу потрібно зробити дороги, під’єднати комунікації. Потрібно, щоб земля, яка є комерційною та у власності, запрацювала для розвитку туризму – піші маршрути, велодоріжки, різні атракції.
Які основні пріоритети економічного та соціального розвитку Яремчанської ОТГ?
Бізнес, який буде працювати. І з цього бізнесу буде надходити податок у наш місцевий бюджет. Питання наповнення місцевого бюджету є питанням “номер один”. Бо коли є наповнений бюджет, всі плани, які ми обговорили – ми зможемо втілити в життя. Чим більше бізнесу працює на території нашої громади, тим більші надходження податків. З цього фінансується освітлення, водопідведення, ремонт в дитячих садочках, школах, прокладання нових доріг, атракції. Якщо заходить бізнес – наповнюється бюджет.
Чи є проблеми на ринку праці?
В Яремчанській ОТГ є багато робочих місць. Багато людей працюють в лісопереробці, в Карпатському національному парку, в лісгоспі. Багато людей працюють в туризмі, є багато підприємців, які надають послуги.
В Микуличинській школі громади навчається 800 дітей. Це дуже велика школа. І більша частина наших мешканців залишається жити та працювати в нашому чудовому краї.
Карантин дуже вдарив саме по туристичній галузі. Який стан справ в Яремчанській ОТГ?
Наші гірські мешканці, напевно, мають кращий імунітет, бо багато перехворіло на коронавірус, але навіть не зверталися в лікарню. Я теж перехворів на ногах, і не помітив, дізнався лише після аналізу на антитіла. В горах дійсно люди мають більше сили та енергії. А потік туристів у нас, попри пандемію, активний.
Як плануєте розвивати малий та середній бізнес?
Зараз зареєструвати велике підприємство можна впродовж одного дня. Якщо це велике підприємство потрібно обслуговувати – люди реєструються та утворюється малий бізнес. Мешканцю, який хоче стати підприємцем, потрібно правильно вибрати сферу своєї діяльності та працювати. Якихось особливих навантажень від міської чи податкової структур немає. Є лише фіксований податок. Але, основне, щоб працював малий та середній бізнес – мають запрацювати великі підприємства, які будуть підтягувати менші.
Якого основного принципу дотримуєтеся у співпраці з підприємцями?
Як кажуть у бізнесі: якщо не можеш допомогти, то не заважай. Бізнес сам буде спокійно розвиватися. Це основний принцип, якого ми дотримуємося. Підприємець, який вкладає великі кошти, і у якого вже розроблена програма, сам розуміє, що і як втілювати в життя.
Для них – заробіток, для нас – розвиток громади завдяки податковим надходженням.
Чи готові співпрацювати з керівниками компаній для успішної реалізації стратегії розвитку Яремчанської ОТГ?
Ми ведемо переговори та готові вислухати всі думки!
Розмовляла Христина Романюк