Щоби залучити інвесторів перш за все потрібно приділити увагу потенціалу ОТГ та визначити перспективні напрями розвитку. Андрію, розкажіть детальніше про Стратегію розвитку Трускавецької ОТГ. На чому будете зосереджувати увагу в найближчі роки?
Стратегія розвитку Трускавецької громади була розроблена ще тоді, коли самої громади де-юре не існувало. За сприяння наших німецьких партнерів, а саме об’єднаної землі Ватлінген (ФРН) розробка Стратегії розвитку Трускавецького субрегіону була профінансована Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Це документ на 96 сторінок, який окреслює напрями розвитку і міста, і сіл громади до 2028 року.
Наші стратегічні цілі – це економічно розвинена територія оздоровчо-туристичного напряму та територія якісного життя. Їм ми підпорядковуємо наші тактичні кроки.
Стратегія, яку втілюємо в життя, узгоджується з програмними документами громади.
Які основні пріоритети економічного та соціального розвитку Трускавецької об’єднаної територіальної громади?
Їх є декілька. Це розвиток санаторно-курортного комплексу та супутньої сфери обслуговування, розвиток економічної співпраці як в межах субрегіону, так і поза ними, розвиток територіальних туристичних продуктів, промоція, безпека території, відпочивальників та громадян, розвиток інженерної та дорожньої інфраструктури, розвиток соціальної сфери, громадських просторів, суспільного життя та інші.
До головних завдань, які завжди маємо перед собою, належать збереження лікувальних вод, підвищення якості обслуговування у сфері послуг, створення системи взаємовигідної співпраці, в тому числі в межах громади, туристична промоція, диверсифікація економіки, енергоефективність, високий рівень якості освіти та охорони здоров’я, модернізація системи водозабезпечення та чимало інших.
Всі вони чітко окреслені у вищезгаданому документі, з яким звіряємо наші кроки.
Чи є проблеми на ринку праці і як плануєте їх вирішувати?
Проблеми на ринку праці загострилися у зв’язку з карантинними обмеженнями, які зумовила пандемія коронавірусу в 2020 році. Тоді перестали функціонувати бювети, готелі, санаторії, інші бюджетотворчі заклади, і люди опинилися без роботи та без засобів до існування. Зараз ситуація покращується, хоча ще не досягла докарантинного рівня.
У березні 2020 року призупинили роботу санаторії та готельно-курортні заклади. Це був економічно надзвичайно важкий період, а його плоди ми пожинаємо й досі. Уже з послабленням карантину наші санаторії почали впроваджувати постковідну реабілітацію, і так потрохи курорт повертався до життя. Станом на сьогодні відновили роботу практично всі заклади. Проте й досі додаткові надходження в бюджет ми скеровуємо на залатування дір фінансового року, оскільки все було зупинено, а школи, садочки, комунальні служби – все працювало без перебоїв, вчасно виплачувалися заробітні плати.
Окрім підвищення безробіття болючою темою є неофіційне працевлаштування. Ми працюємо над подоланням цієї проблеми спільно з центром зайнятості, податковою, управлінням Держпраці та правоохоронними органами. Окрім рейдів проводиться роз’яснювальна робота серед населення та роботодавців.
Чи розвивається промисловість та агропромисловий комплекс у Трускавецькій ОТГ?
Трускавець ніколи не був і не є промисловим містом, адже статус курорту виключає таку опцію. Але виробництво на території громади є, у тому числі сільськогосподарське. Маємо птахофабрику «Ватра» в селі Доброгостів, кілька пекарень, є й розсадник декоративних рослин, кущів та дерев у Модричах, цегельня в Уличному та низка інших промислових об’єктів. Селяни здають свої земельні паї в оренду агрохолдингам та фермерським господарствам, наше ж завдання – не заважати, а втручатися лише у випадку порушення законів чи прав громадян.
Які найбільші підприємства діють на території Трускавецькій ОТГ? Яка сфера їхньої діяльності?
Найбільші підприємства – це два заводи мінеральних вод, велика птахофабрика, ну і, звичайно, санаторно-курортні заклади, в яких працюють по 500-600 осіб.
Які основні проблеми заважають активному розвитку підприємництва в Трускавецькій ОТГ? Як ви їх вирішуєте?
Трускавець не є окремою державою і не має власних законів. Якщо на загальноукраїнському рівні є певні нерозв’язані питання, які гальмують розвиток підприємництва, то вони актуальні і для Трускавця. На місцевому рівні ми сприяємо розвитку підприємництва, і прикладом є скасування орендної плати на час посиленого карантину (локдауну) для тих, хто орендує місця в наших комунальних підприємствах «Парк курортний» та «Туристичний інформаційно-курортний центр».
Як плануєте розвивати малий та середній бізнес?
Влада, в тому числі місцева, не повинна заважати розвитку бізнесу. Вона повинна створити такі умови, за яких бізнесу буде комфортно працювати та сплачувати податки.
Звісно, я готовий співпрацювати з керівниками компаній для успішної реалізації Стратегії розвитку Трускавецької ОТГ. Ми робимо все для того, щоби бізнесу у Трускавці було комфортно, але завжди наголошуємо на соціальній відповідальності бізнесменів. Правило «ми відповідальні за тих, кого приручили» стосується не лише тварин, а й найманих працівників. Важливо не лише використовувати їх як людський ресурс, а й надавати всі соціальні гарантії. Тому наші вимоги – це легальне працевлаштування, достойна зарплата та соціальний пакет.
Розмовляла Христина Романюк