logos

Страйкбол: від гри до бізнесу. Історія підприємця Олександра Потеряйла

Олександр Потеряйло – випускник програми Master of business system, власник компанії STRIKESHOP, що спеціалізується на товарах для страйкболу та тактичному спорядженні спеціально для Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу розповідає якими якостями має володіти власник бізнесу, як розвивається культура страйкболу в Україні та чому страйкбол – це не просто гра.

Олександре, розкажіть, з чого все починалося: як прийшли до такого нестандартного виду бізнесу, як продаж страйкбольних товарів?

У 2006 році я працював в Приватбанку керівником відділення і достатньо швидко  зрозумів для себе, що це точно не справа всього мого життя. Власне не сама робота в банку, як наймана робота в принципі.

На той час мені підвернулась пропозиція від товариша, який разом з другом продавав пейнтбольний клуб. Придбавши клуб, я почав на ньому заробляти. Для мене це значно цікавіше. Влітку в 2007 році звільнившись з банку почав займатися виключно клубом. Пізніше ми вирішили переключились з пейнтболу на страйкбол. Це дуже споріднені види спорту, але є певні технічні відмінності. Власне, коли ми переключились на страйкбол, то ще займалися прокатом, організовували ігри для всіх бажаючих. Згодом, вирішив, що треба розширятися і закупив додаткове спорядження. Так, все і почалося.

Спочатку це було вдома в абсолютно кустарному вигляді. Невеликий фізичний магазинчик в Івано-Франківську в підвальному приміщенні на 32 кв. м. Основні продажі були організовані онлайн, через соціальні мережі та сайт. Магазин ж більше служив офісом, складом для інтернет-магазину. Розширивши асортимент ми переїхали в більше приміщення. Тим не менше, я вже був зареєстрований як фізична особа підприємець. В 2010 році вирішив створити власну торговельну марку, тоді і виник бренд Strikeshop.

На даний момент маємо 3 магазини: у Івано-Франківську, Коломиї та Дніпрі, відкриваємо магазин у Житомирі. У планах – підкорити столицю.

Географія ваших магазинів зумовлена попитом клієнтів?

Однозначно, якщо мова йде про фізичне розташування магазинів, то ми йдем туди, де є більше клієнтів та люди, яким я можу довірити новий магазин. У Дніпрі та Житомирі є попит на товари для страйкболу.

В нашій сфері дуже важливо, щоб продажами займалася людина, яка безпосередньо дотична до цієї діяльності. Вона повинна володіти певними бізнесовими та соціальними якостями. Товар вивчити це не проблема. Я радий, що і в Дніпрі, і в Житомирі ми знайшли таких людей.

З якими постачальниками ви працюєте: це українські чи закордонні виробники?

Постачальники в основному з Європи. В Україні, на жаль, виробників немає. Загалом наш асортимент можна розділити на дві такі великі групи товарів. Перша, це суто страйкбольні товари: зброя, пістолети тощо. Друге, це тактичний одяг, взуття, спорядження, аксесуари, якими можуть користуватися і військові, поліцейські, цивільні, туристи.

Зараз в Україні виробництво тільки налагоджується. Наші люди почали в цьому плані рухатись, але з точки зору виробництва страйкбольних товарів, то тут складно, адже для цього потрібні промислові заводи великого масштабу, потужні виробництва. Такого ринку в нас немає, як і в Європі. Європейські чи американські бренди часто штампуються на величезних фабриках в Китаї і звідти все імпортують.

Наскільки зараз розвивається культура страйкболу в Україні?

Культура страйкболу досить активно розвивалася до подій на сході України в 2014-2015 роках. Потім був досить таки відчутний спад на ринку, адже багато хто з цих людей пішли воювати. Плюс було певне соціальне явище, коли страйкболістів не сприймало середовище, через війну на Сході України.

Це сильно позначилося на бізнесі, і я вважаю, що свого часу прийняв правильне рішення зберегти бізнес, не відмовитися від нашого асортименту.  В порівнянні від багатьох компаній, які займалися продажем аналогічних товарів. Коли ринок почав відроджуватися в 2017-2018 роках це дало свої плоди. Вже тоді ми мали хорошу базу клієнтів, завдяки чому можемо займати лідируючі позиції на українському ринку.

Яка місія Вашої компанії?

Наш слоган Ready for strike, тобто готовий до атаки, нападу. Можна по-різному трактувати. Таку ж місію ми закладаємо для своєї компанії – підготувати максимальну кількість населення до надзвичайних ситуацій, пов’язаних з мілітаризованою обстановкою.

Як і коли саме Ви відчули потребу в бізнес-освіті?

Потребу я завжди відчував, але дуже гостро відчув, коли взяв курс на активний розвиток. Багато магазинчиків часто застрягають на рівні, що ми були в 2011-2012 роках. Свого часу я зрозумів, що потрібно рухатись, розвиватись, активно інвестувати гроші, розширювати мережу. І не важливо чи ти найманий працівник чи ти власник бізнесу.

Я розумів, що я якщо щось роблю і в мене не виходить, то проблема в тому, що я не знаю, як це правильно зробити. Почав шукати більші програми, хоча різні короткі тренінги, семінари відвідую постійно. Навчання на програмі Master of business system, що я проходив у 2017-2918 роках допомогло уникнути поширених помилок в бізнесі, отримати практичні кейси і головне – отримати різносторонінй досвід, завдяки груповому навчанню.

Які зміни бачите після навчання?

Багато що налагодилось в системі, все потроху почало працювати. Рекомендую навчатись і головне втілювати отримані знання в життя. Для мене, як для власника бізнесу, найважливішим було поняття місії і стратегії, бачення, куди рухатись.

Що означає для Вас бізнес?

Якби ми не прикрашали бізнес є для того аби заробляти гроші. Інша сторона питання, якими методами, інструментами і для чого заробляти. Однозначно, я не бачу бізнес суто для заробляння грошей, швидше це особиста самореалізація. Ведучи діяльність легально, регулярно сплачуючи податки та дотримуючись чинного законодавства ти можеш змінювати та розвивати суспільство навколо.

Чи має Ваша компанія стратегію соціальної відповідальності?

Соціальну діяльність бачимо як один з пріоритетних напрямків розвитку нашої компанії, адже це та сфера в якій ми можемо активно впливати. В планах організовувати тренінги, навчання, семінари, як комерційні, так і некомерційні. Плануємо активно залучати різні верстви населення, в першу чергу, студентів.

Страйкбол не можна порівняти з повноцінним веденням бойових дій, але як базовий варіант для дітей, юнаків, як поводитися з вогнепальною зброєю справді потрібно знати.

Страйкбольне ком’юніті в Україні досить вузьке кілька тисяч людей на всю Україну. Точної статистики немає, думаю що це близько 5 тисяч активних гравців. За кордоном статистика однозначно більша. Якщо взяти Польщу, для прикладу, то в одному Мазовецькому воєводстві близько 5 тис. гравців, тобто стільки скільки по всій Україні. Статистика йде до зростання, особливо з 2018-2019 років, що не може не тішити.

Які маєте плани на майбутнє?

Перше, ми хочемо побудувати систему в форматі клубів навколо якого будуть відбуватися заходи. Окремий напрямок діяльності бачимо в розвитку саме спортивних дисциплін, в плані спорту, де застосовується страйкбольна зброя. В світі їх досить багато, в Україні поки що немає. Зараз страйкбол це більше як гра, проведення дозвілля. В класичному розумінні ти спортом це не назвеш. Немає офіційних турнірів, змагань, спортивних звань і так далі, хоча в цілому світі вони є, існує певна спортивна культура. Зараз в нас в Україні працюємо над тим, щоб це розвивати.

Маєте улюблені бізнесі книги?

Я не люблю читати, надаю перевагу відео, слухаю аудіокниги, оскільки багато їжджу за кермом. Зазвичай це щось більш практичне, з останніх прочитаних книг Євген Черняк «Принципи перших. Big money».

Як ви вважаєте, які ключові якості, риси повинен мати власник бізнесу аби в кризових ситуаціях втриматися на плаву?

Для мене найперше, це не боятись ризикувати. В багатьох ситуаціях ми вигравали через те, що не боялися ризикувати. Звичайно ми помилялись, не без цього, але тим не менше в більшості випадків ризик був виправданий і давав свій результат. Плюс вміння бачити куди йти, задавати напрямок своїй компанії, своїм працівникам куди рухатись, для чого ми це все робимо і який ми б хотіли отримати результат.

І, звичайно, ж володіти такою якістю, як стресостійкість. Стресові ситуації все одно є, як в бізнесі, так і в житті, і треба вміти з ними боротись. Можливо не так боротись, як співіснувати.

Розмовляла Ольга Гординська

Фото Dasha Streltsova та з вільних джерел

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.