logos

Олена Ціва: Сімейний бізнес – найнадійніший вид партнерства

Компанія “Ліка-Комфорт” спеціалізується на системах кондиціонування, вентиляції, опалення та задає тон на кліматичному ринку Закарпаття. Засновники Олена та Олександр Ціва заснували компанію 16 років тому. Олена – генеральна директорка і відповідає за автоматизацію бізнесу, реалізацію ідей, підбір персоналу, маркетинг та PR. Олександр ж ідеолог, стратег, технічний директор, відповідає за міжнародне співробітництво. Разом вони знають як застосовувати в управлінні ефективні та сучасні рішення та наймати висококваліфікований персонал.

В інтерв’ю для Всеукраїнської Асоціації Керівників Бізнесу Олена розповідає, як карантин вплинув на життя компанії, які особливості сімейного бізнесу та як знання, здобуті в Львівському центрі розвитку малого бізнесу полегшують їх діяльність.

Нові горизонти

Наша компанія “Ліка комфорт” зародилася більше 16 років тому. Тоді Олександр займався побутовою технікою, паралельно з’являлися запити щодо кондиціонування.  Якесь внутрішнє чуття підказало йому, що це саме та галузь, у яку потрібно вкладати та розвивати. З часом ми купили нове приміщення, почали розширяти персонал та збільшувати кількість послуг, бо на кондиціонери був попит лише влітку, а в холодні пори року потрібна була інша пропозиція.

Особливості ведення сімейного бізнесу

Спочатку Олександр працював сам, але через рік запросив мене долучитися до роботи в компанії. Тоді я працювала завідувачем дошкільного закладу. Я організаторка за характером і вирішила спробувати щось нове і заодно допомогти чоловіку, бути поруч з ним. З часом мені стало не принципово, що організовувати – роботу дитсадка чи людей у власному бізнесі.

Сімейний бізнес – це найнадійніший вид партнерства, де завжди є підтримка один одного. Тут ти не підведеш свого партнера чи він тебе, немає такого що хтось один працює, а інший відпочиває. Ми йдемо разом та довіряємо одне одному усе: від коштів до прийняття важливих рішень. Свої сімейні цінності ми несемо і в нашу справу.

Проте, у веденні справи в парі є і мінуси, часто ти переносиш якісь непорозуміння в роботі на сімейні стосунки, крім того ми обидва лідери у своїх напрямках, кожен з своїм характером і я, як і кожна жінка, дуже емоційна (Сміється). Зараз ми навчилися і намагаємося розподіляти обов’язки так, щоб кожен залишився максимально задоволений. Спільна справа зробила нас сильнішими.

Про потребу в бізнес-освіті

Від початку заснування фірми кожен робив те, що краще вмів, до чого більше лежала душа. Однак зі збільшенням штату працівників ми зрозуміли, що вже не можна працювати так, як зазвичай. Ми вчилися на помилках, проте була серйозна потреба в нових фундаментальних знаннях та персональному рості. Проаналізувавши, що ми вже пройшли, що є, чого ще не вистачає я відчула, що нам треба дивитися ширше, бракує знань у роботі з персоналом, маркетингу, побудові стратегії. Ринок диктує нові правила, конкуренція росте і потрібно бути на вістрі атаки.

Якраз в цей момент на ринок з’явилося багато пропозицій, навчальних програм з розвитку бізнесу. Коли ми починали таких пропозицій в принципі не було, тоді ніхто не вчив, а якщо вчив, то якість була сумнівна. Звичайно важко було обрати серед всіх пропозицій ту програму, яка тобі підходить найбільше, але ми з чоловіком зупинилася на навчанні у Львівському центрі розвитку малого бізнесу.

Про навчання на програмі Master of business system

Навчання на програмі нагадує мені складання пазлів, після кожного модуля ти відкриваєш для себе щось нове і поступово все складається в одну картинку. Програма дуже класно розклала все по поличках і допомогла не наробити банальних помилок. Приходить розуміння того, що ти ще не все знаєш, що час не стоїть на місці і конкуренти не сплять.

Для нас однією з найцінніших складових навчання на програмі був нетворкінг. Ми почули досвід ведення бізнесу інших учасників, ділилися власним та практичними кейсами. Навіть встигли подружитися з тренерами і підтримуємо учасників програми з якими навчалися. Постійно купуємо сир Lemberg  і рекламуємо його у Мукачеві. Я завжди за win-win.

Мені легше працювати з емоціями. Управління персоналом, корпоративна культура, емоційний інтелект, маркетинг  – мої улюблені теми. Олександрові ж навпаки цікавіші прикладні модулі, такі як фінанси чи стратегія.

Навчання персоналу

Ми навчаємо наших працівників, організовуємо семінари для наших партнерів, працівників, де ділимося знаннями, які отримали на модулях, запрошуємо зовнішніх тренерів. Я багато читаю мотиваційної та бізнесової літератури, ділюся нею з працівниками. Після прочитання книги “Клієнти на все життя” ми почали краще працювати над покращенням сервісу. Ця книга змінила моє бачення, і як користувача послуг, і як того хто їх надає. Побачила багато можливостей, варіантів розвитку та змін, що можуть удосконалити нашу роботу.

Я довгий час не могла визначитися чого я хочу, яка моя основна функція. Навчання ж допомогло нам з Олександром зрозуміти, що він стратег і генератор ідей, а я організатор і реалізатор. Кожен хоче бачити результати своєї роботи, відчувати, що ти на своєму місці.

Ми навчилися проводити zoom-конференції та наради для економії часу та безпеки працівників. Почали читати однакову професійну літературу в команді. Нещодавно навчали монтажників як правильно спілкуватися з клієнтами.

Нове сприйняття бізнесу

Зараз все більшу увагу почали приділяти юридичній та фінансовій стороні. Довіряй, але перевіряй. У зв’язку з карантином виникають різні фінансові моменти і ти не знаєш в якому фінансовому становищі твої клієнти. У нас є юрист, який веде супровід та перевіряє всі документи.

Мені імпонують люди, які реально адаптувалися до нових реалій і ці зміни помітні. Навіть трохи шкодую, що багато часу втрачено, поки “входила” в карантин, переборювала страх. Можна було рухатися швидшими темпами, хоча я вважаю, що ми в принципі непогано переходимо карантин. Зорієнтувалися в ситуації, в нас були і карантинні знижки і подарунки до монтажу кондиціонерів.

Навчання в бізнес-школі дало нам підтримку, знання і розуміння як змінюватися, що треба робити для того, щоб стати кращими.

Стратегія розвитку та зміни з початком карантину

Стратегія швидко змінюється і треба швидко реагувати на зміни. Ми реорганізували два відділи, об’єднавши їх в один, проаналізували якості наших працівників, частково скоротили персонал і шукаємо більш компетентних, виникли нові посади.

З початком карантину ми суттєво почали працювати над автоматизацією процесів: запустили CRM-систему, оновили сайт та його мобільну версію, однак він нас не влаштував.З огляду на сучасний підхід до продажів в інтернеті ми пишемо нову версію, яка б задовольнить наших клієнтів в повній мірі.

Ми постійно спілкуємося з нашими клієнтами і в офлайн режимі, опрацьовуємо їх відгуки. Наші клієнти допомагають нам ставати кращими. Зараз ми помітили, що наш авторитет та репутація напрацьована роками почала на нас працювати

Соціальна діяльність

Часто беру участь у різних соціальних ініціативах, сама організовую чи долучаюся до інших. З початком карантину організувала збір коштів та ми разом з друзями закупили 50 багаторазових захисних костюмів для медиків Мукачева аби наші лікарі були в безпеці.

В жіночому клубі “Imago” ми провели серію філософських онлайн-зустрічей і таким чином підтримали проект створення “Європейського словника філософії”. На вихідних ми взяли участь у найбільшій міжнародній екоакції цієї осені “World Cleanup Day”.

Одна порада для слухачів програми Master of business system

Будьте готові до того, що треба вчитися, працювати над собою, знаходити час аби читати та розвиватися.

Не боятися визнавати, що ти робиш помилки, що тобі ще необхідно вчитися. Навчання – це те, що потрібно сьогодні кожному і в час карантину ми це зрозуміли найкраще.

Спілкувалася Ольга Гординська

Фото з fb-сторінки Олени Ціви та Львівський центр розвитку малого бізнесу

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.