logos

Олег Синютка: Влада повинна бути лобістом інтересів бізнесу

Днями ми поспілкувалися з почесним учасником Асоціації паном Олегом Синюткою, який балотується на голову львівської ОТГ. Олег Синютка  у своїй передвиборчій кампанії зазначає, що «Наша місія – зробити Львів містом для львів’ян, зручним і комфортним для життя. Ми націлені на вирішення проблем у транспорті, соціальній сфері та благоустрої міста. Львів повинен стати науковим та освітнім центром, осередком інноваційної економіки».

Бізнес-спільноту перш за все цікавлять плани з розвитку бізнесу у Львові, стратегія створення робочих місць та залучення нових бізнес-інвестицій. У спілкуванні з паном Олегом ми побачили масштабне бачення розвитку Львова та його інфраструктури.

Більше читайте у розмові.

Чи запровадить новий голова міста прозорі тендери, у яких зможуть брати участь підприємці?

Прозорі тендери – це ключ до економічного розвитку України та її членства в ЄС. Я став головою Львівської ОДА вкінці 2014 року, і вже у березні 2015-го попросив правоохоронців перевірити всі тендери, які відбулись у 2014 році в області, зокрема їх вартість. Завдяки запуску програми «ProZorro», а також зменшення на Львівщині бар’єра позатендерних закупівель до 10 тис. грн., нам вдалося додатково принесли економіці регіону 1 млрд 310 млн грн.

На жаль, сьогодні у Львові ситуація з прозорістю погіршується. Запровадження системи «ProZorro» було важливим досягненням за президенства Петра Порошенка, але з часом чиновники навчились їх обходити. Так, журналісти підрахували, що з осені 2016 року львівські комунальні транспортні підприємства при закупівлі громадського транспорту жодного разу не використовували цю систему електронних закупівель. Хоча із 1 серпня 2016 року використання «ProZorro» стало обов’язковим для усіх комунальних і державних підприємств та установ України. Як наслідок, Львів з кожним роком опускається все нижче в рейтингу прозорості українських міст.

Також для мене важливо, щоб тендери на конкурентних засадах вигравали саме львівські підприємці. Таким чином, ми зможемо і збільшити заробітну плату на наших підприємствах, і отримати додаткові відрахування в бюджет міста.

Яка стратегія міського голови у розвитку нових робочих місць?

Створення нових виробничих площ і робочих місць – це один з пріоритетів моєї програми. І нам є куди розвиватися. Зараз у нас не просто місто Львів, а Львівське ОТГ, а це означає, що з’явилось більше площі для створення нових виробничих площ та індустріальних парків.

Коли я працював головою ЛОДА ми відкрили 242 нових підприємств та створили майже 25 тисяч нових робочих місць. Сьогодні влада не приділяє достатньо уваги цьому питанню. Йдеться передусім про центральну владу. Прем’єр-міністр ще у травні обіцяв створити 500 тис. робочих місць. Але ми отримали зворотній процес, маємо 500 тис. нових безробітних.

Рівень безробіття можна знизити за рахунок малого бізнесу й мікробізнесу, який під час пандемії страждає більше за всіх. Але йому потрібно допомоги вистояти під час кризи, як це роблять, до прикладу, європейські країни.

Чи є правдою те, що найактивніше розвивалось підприємництво і бізнес у Львові саме в час, коли Ви працювали першим заступником міського голови та головою облдержадміністрації?

На мою думку влада повинна бути лобістом інтересів бізнесу. Починаючи від глави держави, прем’єр-міністра, міністрів і до місцевого рівня.

За час моєї діяльності як заступника міського голови, у Львові відремонтовано 1 млн м кв. доріг, підготовлено інфраструктуру міста до Євро-2012, що стало великим стимулом для розвитку Львова. Ми забезпечили беззбитковість роботи комунальних підприємств, що було зруйновано діючою міською владою. Місто, яке живе в кредит, а саме так і є у випадку Львова при діючій владі, не може розвиватися.

Про свої здобутки під час роботи головою ЛОДА я вже сказав. Вважаю це досить багато, особливо якщо порівнювати з попередніми періодами життя міста та області.

Чи є у Вас досвід просування львівських підприємців за межі Львова?

Так. Працюючи головою ОДА я регулярно проводив зустрічі з експортерами Львівщини, на яких були присутні також керівники державних установ. На Львівщині було більше тисячі експортерів, головним чином у галузі деревообробки, машинобудування та харчовій переробній промисловості. Експорт товарів збільшився на 20% в порівнянні з докризовим періодом. Але тут потрібно відзначити, що після війни з Росією в Україні було різке економічне падіння і економіку, як і експорт товарів, довелося кожного року піднімати, щоб вийти на докризовий рівень.

Як відомо, місто збільшує бюджети тоді, коли компанії, які зареєстровані у Львові, експортують продукцію і послуги за межі Львова. Як Ви плануєте цьому сприяти?

Ми відстоюватимемо щоб український бізнес виходив і закріплювався на європейських та світових ринках та зростаючих азійських ринках. Нами була запроваджена Служба підтримки експортера. До нас звернулися близько сотні підприємств-експортерів із різноманітними питаннями. Кожному з них ми намагалися допомогти у вирішенні поточних проблем.

Два з половиною роки тому я був присутній Львівському експортному форумі, де йшлося про програми підтримки експорту українських підприємств, зокрема з успішними прикладами просування виходу львівських кампаній на  міжнародні ринки. Подібні бізнес-івенти є важливими як для наших експортерів так і для потенційних інвесторів.

Чи планує голова залучати кошти на навчання керівників бізнесу та організовувати бізнес події з метою залучення інвесторів і покупців з інших країн?

На Львівщині ми створили офіс супроводу інвестора, а також управління, яке займається залученням інвестицій в область. У розвиток області було залучено 221,8 млн доларів прямих іноземних інвестицій, в стадії реалізації перебував 651 інвестиційний проект. Це означає, що були створені прозорі правила гри і інвестори не боялись працювати в області.

Світова економіка глобалізується і Львів для того, щоб бути конкурентоспроможним, має більше виходити на міжнародний рівень, також і завдяки бізнес-заходам та навчанні керівників бізнесу. Серед планів – організувати велику Експо-виставку «Львів – місто інновацій», у якій поєднуватимуться економіка, технології, наука, мистецтво, література й освіта.

Які плани у нового голови щодо місця Львова на карті Європи, як активного ділового центру?

Важливим є налагодити довіру між бізнесом та владою. Львів має стати містом, де мешканцям буде комфортно жити, а бізнесу – комфортно працювати. Передусім – це прозорі правила гри, коли підприємці знають, що всі будуть працювати в рівних умовах. Розвитку бізнесу не сприяє ситуація, коли певні фірми, які є наближеними до міського голови, мають особливі преференції та умови.

В моїх планах організувати круглий стіл з бізнес-спільнотою. На ньому будуть представлені кандидати на керівні посади, що пов’язані з просуванням бізнесу і лише після погодження підприємців буде прийнято рішення про затвердження.

Від бізнесу ж я очікую створення робочих місць, здорову конкуренцію і наповнення міської казни шляхом сплати податків.

Фото Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу

Продовження розмови у наступній публікації 

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.