logos

Точка зору експерта: Наталія Федорчук: «Основними тенденціями сучасного світу є прагнення до того, аби зробити людину самотнішою»

Довідка: Наталія Федорчук – Голова Міжнародного жіночого руху «За сімейні цінності». Має педагогічну освіту НПУ імені Михайла Драгоманова та юридичну освіту КНУ імені Тараса Шевченка. «Учитель року» у номінації «Українська мова та література» (1997).

Громадське об’єднання «За сімейні цінності» заснували 18 лютого 2019 року. Впродовж двох років існування  організація не лише об’єднала представниць усіх регіонів України, а й сприяла відкриттю власних відділень у 18-ти країнах світу, які діють у формі жіночих об’єднань і допомагають реалізовувати сімейну політику в суспільстві.

Ми поспілкувалися з Наталією Федорчук стосовно ідеї створення та напрямків діяльності Міжнародного руху, головних аспектів формування  та проблем подальшого розвитку сімейних цінностей в Україні. Також обговорили питання, котрі стосуються професійного підґрунтя учасників громадського об’єднання. 

Наталіє, розкажіть, що наштовхнуло вас створити організацію, метою якої є формування та збереження сімейних цінностей?

Мені пощастило мати дружню родину, де завжди є опіка, підтримка та любов. Дитинство заклало в моїй свідомості правильне розуміння сім’ї та її цінностей.  Потім, отримавши педагогічну освіту, я працювала викладачем української мови та літератури в одному з київських ліцеїв. Чудовий батьківський колектив та не менш чудові, сумлінні учні протягом років викладання лише дали ще краще зрозуміти важливу функцію родини в житті кожного з нас. 

Стосовно власної сім’ї. Мій чоловік – кадровий дипломат, тому частину спільної молодості ми разом провели в закордонних відрядженнях. Відчуття потреби в родині, у близькій людині особливо загострюється  в ті моменти, коли ти перебуваєш поза межами Батьківщини. Так сталося і зі мною, саме у першому відряджені остаточно сформувалася цінність сім’ї.  Хорошим прикладом щирих сімейних стосунків для молодих сімей дипломатів була родина Посла України Антона Денисовича Бутейка та Ліни Миколаївни.

Розкажіть детальніше про Міжнародний жіночий рух «За сімейні цінності».   Ідея створення, головні напрямки організації, громадські виклики?

Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання «Платформа громадських ініціатив» створена ще в 2014 році. Ми підтримуємо та реалізуємо ідеї, спрямовані на розвиток суспільства та збереження моральних та культурних цінностей українців, серед яких сімейні цінності є фундаментом майбутніх поколінь.  Саме тому ця організація виступила ініціатором створення жіночого руху, про який ми розмовляємо. Бо кожна з нас, жінок, розуміє, що найголовнішим скарбом у житті є народитися, рости та мати гідне продовження у власній сім’ї. Коли деякі основоположні принципи починають руйнуватися від початку, то основним обов’язком жінки залишається зберегти важливість  сім’ї в сучасному суспільстві.  Перша зустріч жіночого руху відбулась у Національному театрі ім. Івана Франка, де, об’єднавшись, жінки змогли обговорити проблеми у формуванні сімейних цінностей та шляхи їх вирішення. Саме там прозвучала спільна думка, що одним із головних громадських викликів сім’ї у наш час стає гендерна політика окремих сучасних суспільних інститутів, що пропагують ідеї відкритого суспільства, а, вірніше, здійснюють практичну підміну парадигми гендерної рівності на парадигму агресивного фемінізму та пропагують трансформацію статті.  Ми за  рівні права  чоловіка та жінки в усіх проявах життя, але рівність прав на працю мусить визначатися не за гендерним принципом, а лише за професійними критеріями.

Для себе ми зрозуміли, що основною тенденцією сучасного світу стає прагнення до того, аби зробити людину самотньою. Адже, саме таким людям легше обмежувати їх потреби та нав’язувати власні наміри. Якщо, людина має  власну сім’ю, то рівень відповідальності та цілеспрямованості в більшості випадках мусить відповідати максимуму: такій людині є, за кого відповідати, кого захищати, є заради кого розвиватися та прагнути кращих змін.

Жіночий рух “За сімейні цінності” визначив чотири головні напрямки власної діяльності:

  • Усвідомлення цінностей та традицій власної родини;
  • Підтримка сімейних цінностей громадськими організаціями та бізнесовою спільнотою;
  • Підтримка сімейних цінностей державою;
  • Популяризація сімейних цінностей у суспільстві.

Як саме  бізнес-спільноти долучаються до підтримки цінностей вашої організації?

Сьогодні в Україні росте тенденція  соціально відповідального бізнесу. Одним із напрямків такого бізнесу є підтримка сімей. Яким чином? У першу чергу, це випуск сімейного продукту, квитка, страхового полісу тощо, котрі є заощадливішими для сімейного бюджету. На різні культурні заходи вже з’являються «Сімейні квитки», ресторани пропонують сімейні обіди, а в супермаркетах на полицях присутні сімейні упаковки від різних виробників.

Існують міжнародні осередки «За жіночі цінності», котрі діють в різних містах у форматі жіночих клубів. Як створювали такі об’єднання?

Міжнародні осередки  «За жіночі цінності» діють, здебільшого, у формі жіночих клубів, котрі поділяють наші погляди. Сьогодні вони сформовані в Польщі, Грузії, Німеччині, США, Канаді,  Франції, Бразилії. Загалом вже діють у 18-ти країнах світу. Як ми співпрацюємо з нашими однодумцями? В процесі розробки певних ініціатив, у т.ч. законодавчих, наша жіноча організація завжди цікавиться досвідом колег, котрі живуть за кордоном. Також, маємо спільні події – «Family Days», котрі організовуємо не лише на території України. Це можливість і разом провести час, і пізнати щось нове, а головне отримати позитивні враження, які зміцнюють сім’ю. Ми підтримуємо та поширюємо акції нашого руху на всі осередки. Так, наприклад, здійснюємо перемовини з туристичними агенціями стосовно розширення «Family Days», але в напрямі подорожей Україною. Патріотизм споріднений любові, яка зароджується в дитинстві на основі вражень і знань, які ми отримуємо разом із рідними. Саме тому ці туристичні маршрути будуть звертати увагу на культурну, історичну та економічну привабливість кожного регіону.

Чи організовуєте в межах громадської організації конкурси чи нагороди?

Є цікаві ініціативи інших держав у розвитку сімейного напрямку, котрі б доречно було використовувати і в нас. Наприклад, в Іспанії наш осередок поділився, що в них нещодавно була запроваджена нагорода в сфері готельного бізнесу – «Family Welcoming Awards». У межах конкурсу обирають найкращі готельні комплекси, які спеціально облаштовані для сімейного відпочинку.

Щодо громадської організації, то ми започаткували відзнаку, котра називається «За сімейні цінності». Це статуетка, розроблена одним із кращих вітчизняних ювелірів, Юрієм Манько.  Вона вручається за рішенням наших членкинь тим діячам або установам, котрі дійсно сповідують і відстоюють сімейні цінності в Україні. Ми вручили вже 9 відзнак. Наприклад, Ігор Ніконов отримав цю нагороду за створення найкращого освітнього закладу України, Академія Сучасної Освіти А+; народний артист України і режисер Олексій Кужельний  – за режисуру вистави “Шіола”  (твір Гели Думбадзе) у Київській академічній майстерні театрального мистецтва “Сузір’я” (2019р.); Оксана Фурса за створення АРТ Академії Сучасного Мистецтва імені Сальвадора Далі – і кожний із тих, хто відзначений цією нагородою дійсно відповідає тим цінностям, які закладені в її суть і є гордістю нашої нації.

На офіційному сайті організації у звіті виконаних робіт ви вказали, що минулого року провели більш як 30 засідань круглих столів стосовно питань сімейного виховання, сімейного підприємництва, освіти тощо. Як  учасники вдосконалюють власні професійні навички та знання стосовно соціально важливих проблем?

Професійне  підґрунтя  є основою наших круглих столів. Якщо організовуємо круглий стіл, котрий присвячений меценатству, то обов’язково мусять бути присутніми люди, котрі займаються меценатством та люди, котрі потребують меценатства у власній діяльності. Для нас важливий фаховий підхід. Також залучаємо законотворців, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, офіційні ЗМІ та блогерів задля популяризації ідеї та шляхів її вирішення. Громадська організація лише піднімає на поверхню актуальні для суспільства питання, шукає і пропонує шляхи їх вирішення, але реалізація цих рішень лежить на виконавчій владі та місцевому самоврядуванні. Мало підняти питання сімейного підприємництва, написати законопроект,  розробити пропозиції для державної програми підтримки – головне мати волю держави на реалізацію цієї ідеї. Наприклад, наш законопроект про обов’язкову відпустку батькові при народженні дитини у минулому скликанні пройшов лише перше читання через розпуск Парламенту. А в цьому скликанні знову поданий, і знову поки лише перше читання, хоча важливість цього законопроекту не можна ставити під сумнів. У момент, коли з’являється нове життя, батьки мусять бути разом, щоб не лише підтримати один одного, а й усвідомити, що саме зміниться у їхньому житті із появою ще однієї рідної людини. Ось чому, коли громадянська активність в Україні зростає, важливо, щоб держава дотримувалася діалогу.

У нашій організації є багато жінок, котрі є соціально активними, представляють різні сфери діяльності та різні вікові категорії суспільства. Будь-яке питання, котре ми піднімаємо і вирішуємо, торкається кожну із нас, наших сімей із різних куточків України, та знаходить розуміння у багатьох країнах світу.

Наталю, поділіться головними  професійними та особистими цілями на 2021 рік?

В особистому житті я прагну зберегти все, що маю зараз: родину, наші цінності, життя рідних. Єдине, що хочу, аби мій син, котрому  21 рік, обрав для сімейного життя дівчину, котра б розділяла цінності нашої сім’ї і була її чудовим доповненням. Хочу бачити сина реалізованим та щасливим у власній, створеній родині.

А в професійному – є велике бажання повернути Україну до сімейної політики, оскільки саме сім’я завжди була міцним фундаментом нашої держави. В Україні має відродитися Міністерство у справах сім’ї та прийнята Державна програма із підтримки сім’ї. Ця мета лежить в основі нашого жіночого руху «За сімейні цінності», адже жінки завжди залишатимуться берегинями для дитини, чоловіка, батьків. Їм дано природою право продовжувати свій рід, а від так і свою державу. 

                                                                                                Розмовляла Дар’я Рачковська

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.