logos

НАТАЛІЯ АЗЮКОВСЬКА: «Завжди треба пам’ятати що успіх — це твоя команда»

Наталія Азюковська працює в компанії VARUS з часу заснування, з 2003 року. Наталія пройшла шлях від звичайного працівника до CEO.

Заснована в Дніпрі мережа супермаркетів VARUS стабільно входить в топ-10 найбільших продуктових рітейлерів України. В останні роки компанія Омега, що керує мережею, зміцнювала свої позиції в містах присутності, а тепер планує подальшу географічну експансію. В інтерв’ю для Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу виконавчий директор компанії Наталія Азюковська розповіла про плани розвитку торгової мережі, про секрети корпоративної культури компанії та про те, як компанія переживала  карантинний кризовий період.

В компанії VARUS ви працюєте достатньо давно. Скажіть, будь ласка, якими якостями потрібно володіти, аби досягти таких успіхів як ви?

Завжди треба пам’ятати що успіх — це твоя команда.

І основна якість — пам’ятати і розуміти, що керівник – це помічник фахівців з колективу, які є професіоналами в своїх галузях.

Потрібна відповідальність. Без неї неможливо ефективно керувати колективом.

Наполягаючи та відстоюючи задумане треба дослухатися до колег, які є експертами в своїй галузі.

2020 рік показав, що всім, а, особливо, керівнику потрібно бути готовим до несподіванок і швидко адаптуватися до нових умов. Треба також особисто вірити в цінності компанії і дотримуватись їх.

Які головні принципи корпоративної культури мережі супермаркетів VARUS?

Ми в VARUS реалізуємо багато різних проектів. Цього року одним із ключових проєктів став проєкт з розвитку корпоративної культури.

Звичайно, кожна компанія живе за якимось принципами. І VARUS не виняток. Але цього року ми вирішили вербалізувати нашу культуру так, щоб кожен співробітник однаково розумів нашу місію та цінності, міг їх розділяти та керуватись ними щодня.

Отже, з радістю ділюсь з вами тим, що у нас вийшло.

Наша мета – стати улюбленим магазином наших клієнтів, щодня вирішуючи їхні проблеми та передбачаючи їхні очікування. Саме цим ми покращуємо життя українців і робимо їх щасливішими.

Ми реалізуємо Місію Компанії, опираючись на 7 головних цінностей:

  • Ми команда, націлена на спільний результат та взаємодопомогу
  • Ми впевнені, що кожен із нас – експерт своєї галузі
  • Кожен наш крок – заради кінцевого результату
  • Ми ефективно та раціонально використовуємо ресурси, що виділяє Компанія
  • Ми цінуємо те, що робимо один для одного та пишаємося нашими успіхами
  • Ми створюємо ідеї та шукаємо нестандартні рішення
  • Наше натхнення – закохувати в себе Клієнта.

Як компанія проходила шлях до показника в 101 магазин в Україні? Чи плануєте ви відкривати магазини в нових регіонах країни?

Фактично зараз мережа нараховує 110 супермаркетів. Також в цьому році ми плануємо відкриття нових магазинів.

Перший супермаркет VARUS відкрився в 2003 році. Далі було інтенсивне зростання мережі. З 2004 по 2009 роки відкривались нові супермаркети на сході України. VARUS запустив власну торгову марку «Вигода». Це розширило асортимент якісних товарів за доступними цінами на наших полицях. Ми сподобались нашому клієнту, завоювали довіру і тому з 2012 по 2014 рік нам було легше розширюватись. Ми придбали права оренди роздрібних мереж Rainford, «Цент», Spar. На той час клієнти вже були знайомі з VARUS, ставились позитивно до мережі, тож з радістю пішли в нові супермаркети. В 2014 ми зайшли в Київ після купівлі мережі «Перекресток». В 2017 році ми розробити програму лояльності PЁRFECT, яка дозволяє нашим клієнтам отримувати переваги при покупках у VARUS. На цей рік маємо великі плани з розвитку, хочемо зайти в Харківську та Одеські області.

Як розвиваєте напрямок власних торгових марок в мережі? Чи плануєте запускати власні торгові марки преміум-сегменту?

VARUS поставив глобальні цілі з нарощування частки ВТМ в 2021-2023 роках.

Портфель власних торгових марок VARUS активно розширюється у всіх цінових сегментах.

Торгова марка «Вигода» це перша ціна на полиці, ТМ Varto —  бренд-імітатор в середньому ціновому сегменті. В імпорті представлена ТМ Origin — оригінальні товари за доступними цінами які асоціюються з країнами їхнього походження. ВТМ дозволяє клієнту отримати новий кулінарний досвід, використовуючи якісну продукцію за доступними цінами.

Також планується розвиток ВТМ Trixi — продукції для дітей віком від трьох років.

Наталю, з якими труднощами довелося зіштовхнутися вашій компанії в карантинну кризу? Як налаштовували антикризову систему всередині компанії?

Криза — це завжди можливості. Нам не звикати до криз, і це дає нам сили не просто їх долати, але і отримувати позитивні моменти від них.

Давайте поговоримо про те, чому нас навчила ця криза. Наш офіс навчився якісно працювати у віддаленому режимі і не втрачати ефективність. Ми швидко впровадили в магазинах заходи із захисту клієнтів та персоналу, жоден співробітник магазину не помер від цієї хвороби. Ми за кілька тижнів запустили е-комерс, над яким до цього роздумували майже 7 місяців. Можна продовжувати список досягнень, але справжні труднощі це коли хтось захворів, а ти, окрім як грошима, нічим не можеш допомогти — ось це проблема. Решта — можливості.

Як рік, прожитий в кризу COVID, змінив підходи щодо роботи з персоналом? Чи з`явилися нові технології розвитку кадрів?

Звичайно ж, ми навчились працювати так званими гібридними командами. Це коли частина колег працює офлайн, а інша частина залишається вдома і працює онлайн.

Не буду приховувати, швидко та легко не було. Але, зрештою, ми побудували ефективну систему регулярного менеджменту, яка дозволяє керувати колективами дистанційно, тримаючи руку на пульсі і контролюючи результати.

На початку ковідного року деякі колеги стали скаржитися через відсутність достатнього спілкування, яку спричинила дистанційна робота. Тоді ми запустили ряд активностей, щоб підтримати командний дух. Ми провели для співробітників такі онлайн марафони: антистрес марафон, марафон з оздоровчого сну, ми навіть бігали онлайн. А от подарунки переможці отримали вже офлайн.

Жодного дня не зупинялось навчання. Навпаки, ми помітно розвинули нашу платформу дистанційного навчання, запустили VARUS MBA.

На старті стоїть проект з оцінки та розвитку співробітників, завдяки якому ми зможемо запускати індивідуальні плани розвитку та адресне навчання.

Чи змінилася система маркетингової комунікації з покупцем під час карантину? Який посил компанія намагалася донести для свого споживача в кризовий час?

Карантин допоміг нам зрозуміти, що український споживач втомився від одноманітної їжі. Закриття закладів громадського харчування стимулювало розвиток послуг з доставки як готових страв, так і продуктів для їхнього приготування.

Згодом ми вирішили урізноманітнити щоденну їжу для наших клієнтів. Так з’явилось нове позиціонування мережі — “різномаїжжя щодня”, яке ми розробили та впровадили разом з Havas Ukraine.

На нашу думку, головні вороги цікавого харчування — однаковий раціон щодня, нудна їжа, часте повторення страв. На карантині це сприйняття серед українців тільки посилилось. В суспільстві сформувалася думка, що цікава їжа — це делікатеси та страви з ресторанів. Тому головне завдання ми вбачаємо в тому, щоб   забезпечити  кулінарне розмаїття для кожного покупця на основі звичайних продуктів.

VARUS дає підказки клієнтам, як зробити свою домашню кухню різноманітною: щотижня випускається листівка з новим рецептом, у якому пропонується приготувати небанальну страву зі звичайних інгредієнтів. Наші клієнти можуть дізнатися про рецепт тижня у газеті, на спеціальному лендингу на сайті www.go.varus.ua, через viber-бот, e-mail-розсилки та push-повідомлення.

Також ми залучили до співпраці Євгена Клопотенка. Він став амбасадором нашої власної торгової марки Varto, популяризує її у своїх блогах, готує страви за оригінальними рецептами з продуктів. Ексклюзивно для VARUS Євген Клопотенко випустив книгу «Борщ та до борщу» з 50 оригінальними рецептами, які можна приготувати з найпростіших та доступних продуктів.

Ми будемо продовжувати робити щоденну їжу цікавою для українців.

На вашу думку, яким має бути ідеальний керівник компанії через 10 років?

Я казав Стівен Хокінг: “Якщо б Всесвіт був ідеальним, то він би не існував”.

Керівник не прагне до ідеальності. Скоріше, до ефективності та розвитку. Справжній успіх знаходиться на шляху помилок та труднощів. Тільки експериментуючи, можна досягти кращого результату і закохати в себе клієнта.

На мою думку і сьогодні, і післязавтра керівник повинен бути, перш за все, точкою опори для своєї компанії, для своїх співробітників. Повинен уміти знаходити спільну мову з різними поколіннями для того, щоб ефективно керувати зірковою командою.

Які зараз можете виокремити основні фокуси розвитку компанії?

VARUS планує зростати. Як в офлайні, так і в онлайні. Мі хочемо бути там, де потрібні нашому клієнту і де ми зручні для нього.

VARUS впроваджує різні формати, щоб бути цікавими для наших клієнтів та перевищувати їхні сподівання.

Багато працюємо над покращенням клієнтського шляху та дизайну магазинів. Разом з дизайнерською агенцією JDV з Нідерландів та Студією Андрія Асанова розробили новий формат супермаркету. Також працюємо над реінжинірингом формату “магазин біля дому”.

Крім звичних супермаркетів ми запустили новий формат магазинів VARUS To Go, який дуже полюбили наші клієнти. Асортимент To Go закриває основні потреби клієнтів і при цьому не перевантажує їх складним вибором. Ключові опції цього формату — зробити швидкі покупки, купити готові страви, взяти хот-доги і напої з собою, а також перекусити та випити чай, каву або фреш прямо в магазині.

В кінці серпня ми відкрили такий магазин на Контрактовій площі в Києві прямо на перетині основних пішохідних маршрутів площею 550 кв.м.

Резюмуючи можна сказати, що основні фокуси розвитку – це відкриття нових супермаркетів, вихід в нові регіони, зміцнення позицій в Києві та розвиток нових форматів супермаркетів.

Розмовляла Дар`я Рачковська

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.