logos

Олена Ніколенко: Світ бізнесу стрімко змінюється і на перше місце виходять компетенції

Безумовно карантин і криза перекроїли ринок праці. Олена Ніколенко управляючий партнер компанії «Людський фактор» спеціально для Всеукраїнської Асоціації Керівників Бізнесу проаналізувала як зміниться ринок праці, чи зростуть вимоги до топ-менеджерів компаній та який головний урок дає криза.

Режим «перманентний карантин». Як Ваша компанія переживає цей період?

Ще у березні впродовж двох тижнів ми повністю перейшли на роботу з дому. Перший час усім нам було складно без нашого добре обладнаного для ефективної роботи офісу. Досить швидко  наша гнучкість та індивідуальна відповідальність кожного дозволила нашій команді збудувати продуктивну систему віддаленої роботи, робити віртуальні зустрічі, наради, інтерв’ю, адже у нової реальності є і явні переваги: співробітники отримують гнучкий графік, кожен сам вирішує, де і коли виконувати свою роботу, не витрачають час на дорогу. При цьому ми регулярно збираємося, спілкуємося особисто, обговорюємо проекти та будуємо спільні плани. На мій погляд, корпоративна культура підтримується і змінюється не в Zoom, а в особистому спілкуванні.

Важливо прагнути не до контролю, а до порядку. Порядок – це коли кожен співробітник знає свої обов’язки і обов’язки своїх колег, знає, що він може і що не може робити. Лідер повинен прийняти факт, що він не може контролювати все.

Яким чином поточна ситуація змінить ринок праці? Яка ваша думка з цього приводу?

З цього приводу у мене є кілька думок:

  • Прийняття віртуальної співпраці. Здатність підлаштуватися і виконувати ті ж проекти, що і в офісі, віртуально. Тут не лише дистанційна робота, але і швидкість ухвалення рішень, командна робота, гнучкість. Як приклад, керівництво одного з банків в Україні прийняло рішення перевести усіх співробітників офісу на віддалену роботу повністю.
  • Фокус на технологіях. Автоматизація і далі витіснятиме деякі категорії працівників, додаючи нові. Компанії сьогодні переглядають свою бізнес-модель та прагнуть бути ефективними, маючи менші трудові ресурси, задіюючи усі можливі методи автоматизації.
  • Підвищення значущості використання аналітичних даних і грамотного їх використання
  • Зростання GIG – економіки, відрядної економіки, людей, які сидячи вдома продають свої компетенції.
  • Стійкість COVID -19 як постійної загрози, підлаштування бізнесів під цей факт
  • Змінюються переваги співробітників. З’являється можливість працювати в різних регіонах і країнах.

Парадокс менеджера в сучасному бізнесі.

За часів кризи лідери повинні все більше існувати в умовах парадоксу або динамічної напруженості, яка не має чіткого рішення.

Вони повинні забезпечувати відчуття стабільності, при цьому вносити необхідні зміни.

співпереживати, приймаючи важкі рішення, які можуть вплинути на інших.

І при цьому створювати почуття єдності, одночасно забезпечуючи соціальну дистанцію і віддалену роботу.

Менеджери гордяться тим, що є невід’ємною частиною вирішення проблем. Але ці дилеми не піддаються “або/або” мисленню. Сьогоднішні прогресивні лідери здатні відрізнити проблему від парадоксу – ясного рішення від вибору між двома “товарами”, які можуть бути тільки збалансовані.

  • Зрозуміти дилему. Проаналізуйте чи являється це проблемою “ми можемо вирішити” або постійним парадоксом “ми повинні добре управляти”.
  • Якщо це парадокс, не відноситеся до нього як до проблеми. Якщо ви виберете один полюс парадоксу як “відповідь”, рано чи пізно вам доведеться мати справу з іншим.
  • Уникайте широких, хворобливих коливань між полюсами. Використайте концепцію балансу, щоб намітити курс, який дозволяє уникнути надмірної індексації однієї або іншої сторони проблеми.
  • Не управляйте парадоксом ізольовано. Ви не можете примирити відмінності, якщо ви застрягли у власній голові – або в голові людей, які думають так само, як ви. Ефективний діалог залучає людей до важкої і складної роботи по виявленню розбіжностей, а потім по знаходженню загальних позицій. Використання парадоксу як каталізатора для інновацій вимагає виходу за рамки двох (чи більше) очевидних альтернатив і створення нового, кращого варіанту.

Зміни на ринку топ-менеджерів компаній

Невеликий вступ. Кожен з лідерів в процесі своєї діяльності з часом формує свої моделі і звички до поведінки в різних ситуаціях. Ці моделі частенько допомагали бути ефективними у минулому. Пастка звичок в тому, що ми використовуємо їх автоматично, неусвідомлено, ми так звикли, як почистити зуби, наприклад. У багатьох відношеннях пандемія зруйнувала багато наших моделей і звичок, перетворюючи їх на якір. Наш старий образ дій виявляється неефективним в сьогоднішніх умовах. Лідери стикаються з ситуацією, яка змінюється кожну хвилину, старі підходи більше не працюють, чекати, поки криза лише посилиться лідер не може. Кращі лідери ставитимуть під сумнів свої власні припущення про те, як працює бізнес. Інакше ваше майбутнє буде простим продовженням вашого минулого.

Сьогодні компанії борються за лідерів, що високо адаптуються, які не на словах, а на ділі, кидають виклик собі і організації, думати і діяти по-іншому. Ми разом з нашими клієнтами шукаємо сьогодні лідерів з відкритим, розвиваючим мисленням, цікавих, готових провокувати себе і команду на бачення нових можливостей, знаходити і підтримувати нові способи роботи, розвивати це нове мислення у інших.

Лідер спокійний і готовий взяти під особистий контроль свій емоційний стан. Інакше стрес відключає неокортекс або раціональний мозок, що безпосередньо впливає на критичне мислення і здатність вирішувати проблеми.

Які технології розвитку кадрів застосовуєте зараз?

Багатогранне запитання. Ми вчимося в кожному проекті наших клієнтів. Усі вони унікальні. Ми, використовуючи нашу багаторічну експертизу і шукаємо ефективне рішення для кожного клієнта.

Чи важливі компетенції, підтверджені відповідними сертифікатами для отримання роботи в компанії (з власної точки зору)?

На мою думку “так”. Світ бізнесу стрімко змінюється і на перше місце виходять компетенції. Ми вже працюємо в проектах, коли задачу нашого клієнта вирішуємо шляхом пошуку певного набору компетенцій. Іноді вони поєднуються не в одній людині, тому що оточення міняється швидше, ніж з’являються потрібні бізнесу композиції. Добре, коли є якісні сертифіковані курси, що навчають новим навичкам. Наприклад, сьогодні ми усі говоримо про проектний менеджмент як один з найефективніших в управлінні. Отримані та пропрацьовані знання, – явна перевага на ринку праці.

Як працюєте у напрямку професійного розвитку співробітників?

Точково розвиваємо необхідні навички в процесі щоденної діяльності або шляхом запрошення тренера під наш конкретний запит.

Які книги допомагають вам у професійному розвитку?

Віктора Франкла «Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі» і «Сказать жизни ДА» та Джим Кемп «Спершу скажи “НІ”», Мігай Чиксентмігаї «Потік. Психологія оптимального переживання». Також дуже люблю класичну художню літературу.

Який головний урок, ви зробили з кризи?

Невизначеність – єдина визначеність у сучасному світі. Довгострокове планування не працює, воно визначається лише генеральним вектором. Змінюється середовище – зміняємося ми. Як сказав Чарльз Дарвін, виживає не найсильніший і не найрозумніший, а той, хто краще за усіх пристосовується до змін.

Які рекомендації для учасників Асоціації у розвитку персоналу під час кризи ви можете дати?

З власного досвіду і досвіду наших клієнтів високий результат виходить, коли є єдина система навчання в компанії для декількох категорій співробітників. І програма менеджерів середньої або вищої ланки інтегруються в цю систему. У керівників усіх рівнів формуються однакові понятійні визначення, усвідомлене вживання термінів і їх наповнення зрозумілою діяльністю. Крім того, вони краще розуміють проблеми і потреби один одного.

Для керівників компаній, власників або СЕО, хочу сказати, що головним прикладом в культурі розвитку персоналу компанії є вони самі. Скільки разів нам доводилося чути від топів – запросили класного тренера на опрацювання теми Х, хотіли разом попрацювати над назрілими питаннями, а власник не прийшов і сказав, що для нього це неважливо.

Криза – це  час умінь швидко вчитись та швидко реагувати на оточуюче середовище.

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.