logos

Механізми оптимізації виробничих процесів через забезпечення відповідності стандартам НАССР на прикладі Ензиму та Галки

На сьогодні Україна стає сильним гравцем на світовому харчовому ринку. Ми постачаємо свої аграрні та харчові продукти в майже 190 країн. Українські товари користуються попитом серед споживачів країн Азії, ЄС та Африки. Не втрачати своїх позицій на світовому рівні та примножувати нові результати є одним з ключових завдань бізнесу. Тому підприємці зацікавлені в тому, щоб внутрішні та іноземні споживачі мали можливість купувати якісні харчові товари та мали впевненість в їх безпечності для здоров’я. 

Одним із надійних засобів захисту споживачів харчових продуктів є система НАССР (англ. HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points).

Що таке система НАССР та навіщо вона потрібна?

Система HACCP (англ. Hazard Analysis and Critical Control Point) – це система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок. Вона гарантує безпечність продукції на повному шляху харчового ланцюжка та надає змогу виявити усі критичні точки, які можуть вплинути на безпечність кінцевого продукту, усунути шкідливі фактори та контролювати повний процес виробництва. 

Директор компанії Комплексне управління бізнес-процесами, що здійснює механізми оптимізації виробничих процесів через забезпечення відповідності стандартам НАССР Нестор Барановський розповідає: 

Зараз в харчовій промисловості продукція має відповідати вимогам НАССР  і якщо цього немає, то це грубе порушення. Однак підприємства до цього поки що ставляться не так серйозно. Натомість на Заході з цим жорсткіше, адже підприємство має пройти певний аудит, який визначає чи відповідає твоя продукція вимогам. 

Хто повинен проходити систему НАССР?

Ця норма стосується всіх операторів ринку, діяльність яких так або інакше пов’язана з харчовими продуктами.

З 20 вересня 2017 року ці стандарти впроваджені на великих підприємствах, з 20 вересня 2018 -ку – на середніх, кінцевий термін впровадження системи НАССР, в тому числі – на малих потужностях – 20 вересня 2019 року.

Система НАССР базується на 7 основних принципах: 

  • Аналіз небезпечних чинників; 
  • Виявлення критичних контрольних точок; 
  • Встановлення критичних меж; 
  • Встановлення процедури моніторингу; 
  • Розробка коригувальних дій; 
  • Зберігання і актуалізація документів; 
  • Оцінка ефективності.

Як це працює в Ензимі, Галці та Лімо

Базова вимога системи НАССР на якій будуються реалізація 7 основних принципів є забезпечення простежуваності на повному шляху харчового ланцюжка. КУБ запровадили систему простежуваності партій впродовж всього ланцюжка виготовлення продукції в компаніях Ензим та ЛІМО.

“Компанія Ензим» – це компанія відкрита до інновацій, які активно впроваджуються на підприємстві шляхом аналізу зарубіжного досвіду та моніторингу ринку України. Це одна з перших українських компаній, яка запровадила систему управління безпечністю харчових продуктів відповідно до міжнародного стандарту ISO 22000 і успішно пройшла сертифікацію. Складний процес виробництва у нашій компанії розділений на етапи та розтягнутий в часі і тому потребує особливої уваги в обліку”, – зазначає виконавчий директор компанії Андрій Цегелик.

Враховуючи складність та багатоетапність процесу виготовлення продукції в даних компаніях для побудови дерева простежуваності довелося застосувати комбінацію різноманітних методів забезпечення простежуваності. В окремих випадках значний обсяг часу довелося присвятити експертизі з пошуку оптимального методу разом з персоналом Замовника . До проекту залучено було провідних консультантів компанії Nexia, серед яких Степан Ревич.

Розроблення здійснювалося на платформі BAS (1С), де поєднано збір інформації з виробничого обладнання, сканерів штрих-кодів, даних лабораторних аналізів та складної системи логічних розрахунків.

В компанії Галка поряд з можливостями відслідковування ланцюжків руху сировині і напівфабрикатів до виготовленої готової продукції ідеологія простежуваності розширена також на процеси дистрибуції, оскільки кожен регіональний менеджер має відповідну територію під контролем, проте трапляються випадки, коли менеджер проникає на територію інших регіонів, що вважається порушенням конкуренції. Нашим завданням було відслідкувати такі порушення. Незважаючи на розгалужену систему КУБ вдалося налагодити даний процес.

Торгова марка «Галка» – це понад 80 років незмінно високої якості української кави. Імпортуючи кавове зерно із десятків країн компанія здійснює повний цикл виробництва – від обробки зеленого кавового зерна до створення готового продукту, виготовляючи продукцію, яка задовольнить різні категорії споживачів. 

Резюме 

Компанію Комплексне управління бізнес-процесами створено у 2001 році. За роки своєї діяльності компанія реалізувала 230 проекти, автоматизувавши 4500 робочих місць. 

Засновники компанії (Нестор Барановський (к.е.н.), Євген Моргаєв, Богдан Барановський) – спеціалісти з вищою обліковою освітою, що суттєво спрощує комунікативний зв’язок  в процесі налагодження управлінських автоматизованих систем.  

Основним принципом роботи компанії є виготовлення якісного продукту. Тому якщо проект розпочато, компанія зробить усе можливе, щоб його завершення було успішним.

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.