logos

Як одяг впливає на кар’єру: думка вчених

Дослідження показали, що між словосполученнями “краще виглядаєш” і “краще працюєш” є причинно-наслідковий зв’язок. Співробітники, які красиво одягаються, успішніше виконують багато завдань і мають більше шансів побудувати кар’єру.

Вираження dress for success (“одягайся для успіху”) – не лише помітний девіз, але і цілком правдиві слова. Виявляється, хороший костюм або блейзер, дійсно, можуть дивовижним чином впливати на нашу продуктивність в найрізноманітніших ситуаціях: на переговорах, під час продажів і навіть в ході відеоконференцій.

У Єльському університеті в 2014 році провели на цю тему дослідження, учасниками якого були 128 чоловік у віці від 18 до 32 років з різним бекграундом і рівнем доходу. Їм належало провести переговори про купівлю гіпотетичної фабрики. “Піддослідних” розділили на три групи: першу попросили переодягнутися в ділові костюми, другу – в треники, футболки і гумові сандалі, а третю назвали “нейтральною” і залишили в тому, в чому була. Усім назвали ринкову вартість активу, що продавався, і дали інформацію, яка могла вплинути на рішення про укладення угоди. Завдання полягало в тому, щоб придбати “фабрику” за мінімальні гроші.

З’ясувалося, що “костюми” найменше схильні робити поступки: вони відійшли від своєї стартової ціни в середньому на $830 тис. Громадяни в трениках погодилися додати до початкової суми порядку $2,8 млн, а представники нейтральної групи – біля $1,6 млн. Як пояснив співавтор дослідження Майкл Краус, це показує, що статусний одяг посилює вплив її власника на його оточення. Строгий дрес-код як би повідомляє усім, що ви успішні і впевнені в тому, що робите. Якщо ви відчуваєте, що викликаєте повагу в інших, то стаєте ще рішучішими.

Так, чоловіча сорочка є не просто предметом гардеробу, але символом елегантності і стилю. Модельєри довели, що саме вона «робить» будь-який стиль, навіть невиразний, більш солідний. А класичне поєднання сорочки та галстука – ознака гарного смаку та хорошого тону. Проте, стиль – річ індивідуальна і те, що личить одним, може абсолютно не пасувати іншим.

Так, дослідження найбільшого інтернет-порталу сорочок в Україні soro4ka.com.ua показують, що концептуальні заклади, зокрема ресторани, зазвичай замовляють сорочки-шотландки, клітинки. Заклади ж, які надають перевагу класичному дизайну замовляють білі сорочки. Для офісу більш притаманні сорочки голубого та білого кольору.

Співвласник інтернет-порталу soro4ka.com.ua Олег Озарко зазначає, що часто стиль та колір сорочки відображає корпоративну культуру компанії та є елементом гардеробу працівника.

Ще одне цікаве дослідження провели вчені з Університету штату Каліфорнія і Колумбійського університету. Вони дійшли висновку, що у людей краще працює абстрактне мислення, коли вони одягнені офіційно. Їм простіше буває бачити усю картину в цілому, а такий підхід властивий лідерам і керівникам. Варто одягнути більш неформальний одяг – і людина починає більше думати про деталі.

“Коли вам треба поміркувати про щось глобальне і проявити креативність, ви досягнете кращих результатів, одягнувши діловий костюм, – говорить співавтор дослідження Майкл Слепіан. – Ви станете відчувати себе впливовішим. А коли ви почуваєте себе таким, ви не фокусуватиметеся на дрібницях”.

Краще всього цей прийом працює в офісах, де нікого не змушують дотримуватися офіційного стилю. Але що саме вважати строгим дрес-кодом, залежить від галузі, компанії і навіть конкретного співробітника. І тут на допомогу приходять стилісти, які частенько пропонують універсальні рішення, відповідні більшості.

Наприклад, консультант по чоловічому стилю Джулія Рат переконана, що піджак або навіть краватка можуть розширити ваші професійні можливості. Якщо до костюма ви поки не готові, сфокусуйтеся на тому, що одягаєте зараз. Треба, щоб одяг добре сидів і був зшитий з якісного кашеміру, тонкої шерсті або стовідсоткової бавовни. Дорогі напівчеревики або годинник теж спрацюють.

Це не означає, що слід радикально оновлювати гардероб: викидати старий і купувати новий. Іноді допомагають зовсім незначні зміни. І не варто зациклюватися на пошуках моделі для наслідування. Наприклад, засновник Facebook відмінно справляється з бізнесом в худі і джинсах. Правда, експерти говорять, що це швидше виключення, ніж правило. “Цукерберг – творча особистість. Таким властиві загравання із статусними символами, – пояснює Майкл Краус. – Для більшості людей показником успішності як і раніше залишаються костюм і краватка”.

Як усе вищеперелічене включити у своє життя? Спершу запам’ятайте дві речі. По-перше, що в сьогоднішніх умовах рекомендація “одягнутися” має набагато більше значення, ніж багато хто думає. А по-друге, що не слід одягатися краще за боса – можуть виникнути питання.

За матеріалами найбільшого інтернет-порталу сорочок в Україна soro4ka.com.ua

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.

СТАТИ УЧАСНИКОМ АСОЦІАЦІЇ