logos

Мільярди доларів за коучів: як бізнес-тренери стали незамінними

Financial Times з’ясувала, в чому полягає роль бізнес-тренера і чому помічник у бізнесі перестав бути ознакою слабкості, і тепер без нього не обійтися навіть сильним підприємцям.

Останніми роками ринок послуг бізнес-тренерів (коучинга) суттєво виріс – за даними Міжнародної федерації коучинга, число її членів за п’ять років (з 2013-го по 2018-й) збільшилося на 50%, до 33 000. Об’єм ринку організація оцінює приблизно в $2, 4 млрд в рік в США і в $900 млн в Європі. При цьому міняється не лише ландшафт ринку, але і сам сенс роботи бізнес-тренера. Що відбувається на цьому ринку і в цій професії, розбиралася Financial Times.

  • Багато хто мріє змінити життя з Нового року, замислюється про плани на майбутнє. Тому перший тиждень січня – гаряча пора для бізнес-тренерів, розповідає Кетрін Девітт, керівник компанії Meyler Campbell, що надає послуги бізнес-тренерів.
  • Ставлення до бізнес-тренерів значно змінилося за останні роки. Ще нещодавно наявність коуча у того або іншого керівника розглядалася багатьма у світі бізнесу як прояв слабкості. Мішель Уолдер, виконавчий директор компанії TXG, яка надає послуги бізнес-тренерів для транснаціональних корпорацій, говорить, що сприйняття коучинга для керівників тепер інше. “Раніше коучинг лікував, потім став престижним”, – говорить вона. “Тепер це практичний інструмент”.
  • На відміну від ментора (наставника), коуч тримається з підприємцем на рівних, регулярно з ним зустрічається особисто або по скайпу. Колишній генеральний директор Google Ерік Шмідт вважає, що бізнес-тренер допомагає поглянути на себе з боку. А Бред Фелд, американський підприємець і венчурний інвестор з Foundry Group, порівнює бізнес-тренера із спортивним наставником.
  • Коучинг – різнопланове явище. Бізнес-тренери існують разом з тренерами по щастю і “хотелогами” (wantologists) – тренерами, які допомагають зрозуміти, чого людина хоче. Ринок ніяк не регулюється і у нього немає бар’єрів на вході. Теоретично, звільнений керівник може стати бізнес-тренером хоч наступного дня.
  • Як бізнес підсів на коучинг, який бере корені із спорту, терапії, позитивної психології і не має чітких стандартів? Річ у тому, що раніше співробітник розраховував пропрацювати в одній компанії усе своє життя. Тепер із-за збільшення тривалості життя росте і термін “трудового життя”. Люди звертаються до бізнес-тренерів за порадою, як змінити кар’єру. Змінилося і відношення до роботи. Вона тепер сприймається не лише як джерело грошей, але і як мета і бажання досягти більшого.
  • Як необхідність коучів пояснюють самі топ-менеджери? Партнер в EY Тоні Апонте говорить, що деякі речі він не хоче звалювати на свою сім’ю. “Друзі і сім’я зазвичай говорять те, що ти хочеш почути”, – пояснює він. Його тренер, Доун Понс, вважає, що його роль полягає в тому, щоб його клієнт відчув себе “трохи некомфортно”, щоб він відчув виклик. “Бути ввічливим другом – не моя робота”, – підкреслює тренер.
  • Коучинг – це недешево. За даними ICF, середня сесія в США коштує $231 в годину. Втім, ціна сильно залежить від досвіду фахівця – коучі з десятирічним досвідом можуть узяти в середньому $330 за годину, а новачки в цьому бізнесі – $120. У Західній Європі година навчання коштує в середньому $288. Послуги найкращих тренерів можуть коштувати значно дорожче.
  • Бум ринку коучінга викликав появу на ринку організацій-посередників – компаній, які зводять бізнес-тренерів з великими корпораціями. Послуги коучинга пропонують і багато бізнес-шкіл.
  • Дослідження показують, що коучинг “покращує здоров’я, благополуччя людей і задоволеність роботою, підвищує продуктивність і саморегуляцію”, стверджує професор Берлінського університету прикладних наук SRH Карстен Шермули.
  • Як і у випадку з психотерапією, 40% ефективності коучинга залежить від бажання людини змінитися, говорить Адріан Фернхем, професор психології в UCL. Коучинг може і зашкодити. За словами професора Шермули, іноді тренери плутають вигорання з депресією. Чи зловживають своєю владою – коли тренер самозакоханий нарцис або намагається заробити на клієнту більше грошей, наприклад, збільшуючи кількість сесій коучинга.
  • Бізнес-тренерам доводиться балансувати між бажанням розповідати правду і страхом бути звільненим. Джон Блейкі, засновник Trusted Executive Foundation, відмічає, що робота тренера може бути напруженою. За його словами, люди сприймають роботу коуча як звичайні посиденьки за чашкою кави. Насправді працювати з впливовими людьми – важка праця. Тренери можуть випробовувати емоційне виснаження, боятися клієнта і відчувати провину, що роблять недостатньо для своїх підопічних.
  • Затребувані бізнес-тренери можуть заробляти на коучингу великі суми. Але багато тренерів не працюють регулярно. Дослідження показують, що тільки третина річного доходу німецьких бізнес-тренерів йшла від коучингу, решту приносили навчання і консалтинг. “Це може створити проблеми для коучинга. Якщо ви робитимете це тільки один раз в місяць, ви не отримаєте досвід “, – зазначає професор Шермулі. Так що іноді тренери кидають коучинг і повертаються до колишньої роботи.
  • Ще одна “темна сторона” коучинга, за словами професора Європейської школи менеджменту і технологій у Берліні Костянтина Коротова – бажання бізнес-тренерів стати на сторону працедавця і чинити тиск на співробітників. В деяких випадках компанії прибігають до коучингу, щоб змінити людину, а не корпоративну культуру. Так, наприклад, один з жінок-управлінців розповідає, що її працедавець запросив для неї коуча, щоб стримати її агресію, яка нібито мала місце. Сама вона вважає це проявом “інституціонального сексизму” і говорить не про агресію, а про амбітність і пряму манеру вирішувати проблеми. “Люди мають право не хотіти мінятися”, – відмічає Коротов. Є тонка грань між індивідуальним саморозвитком і цілями організації: амбіції старшого керівника можуть не співпадати з амбіціями їх команди.
Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.

СТАТИ УЧАСНИКОМ АСОЦІАЦІЇ