Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.
Антон Бростовський – ветеран, що з дитинства проживає в Білоцерківському районі, у Київській області. Значний період свого життя працював на деревообробних підприємствах, зокрема у невеличкому столярному цеху свого батька. Коли у 2014 році Україну спіткала біда, Антон не зміг стояти осторонь і в 2014 році вперше спробував потрапити на службу у війська, однак безуспішно. Через деякий час йому вдалося вступити до лав добровольчого підрозділу УНСО. Пізніше його добровольчий курінь перевели до Збройних Сил України, а отже з 2015 року Антон став офіційно військовослужбовцем. Його військова компанія проходила на південних фронтах країни, тож він був безпосереднім учасником бойових дій.
Після демобілізації у 2016 році вирішив заснувати власний бізнес. Для цього обрав сферу, в якій був найбільш компетентним та мав немалий досвід роботи за спиною – почав виготовляти дерев`яні та металеві конструкції для МАФів та ландшафтних архітектурних комплексів. Японський стиль є особливою рисою продукції Антона, яка вирізняє його бізнес серед інших конкурентів.
Звідки дізналися про проєкт? Як проходило Ваше навчання?
Я є учасником ветеранської спільноти. Оскільки у складі нашого підрозділу на цю мить багато підприємців, інформація про даний проєкт досить швидко розповсюдилась. Мені запропонували долучитися, а я, недовго думаючи, підтримав ініціативу побратимів. Якось так ми разом взяли участь у цьому проєкті.
Я відвідував навчання наживо. У нас була одна довга лекція, що тривала, якщо не помиляюсь, протягом 6 годин. Відверто кажучи, спочатку був невеликий мозковий штурм, оскільки було багацько інформації. Однак, варто зазначити, що сам виклад матеріалу був достатньо зрозумілим та лаконічним. До того ж мені трішки легше було у навчанні, тому що я не так давно до цього проходив інші курси з більш розгорнутою програмою. Тому я міг правильно концентруватися на пріоритетних для себе частинах викладеного матеріалу. Окрім цього, я мав можливість безпосередньо комунікувати з лекторами, ставити їм різноманітні питання та навіть вступати з ними в полеміку.
На курсі лектори пройшлись по основних темах у веденні бізнесу – починаючи з побудови стратегії, закінчуючи маркетингом. Що не менш важливо, у нас було практичне завдання, яке допомагало закріпити здобуті знання. Потрібно розуміти, що навчання без завдання нічого не варте. На домашнє завдання було прописати фінансовий та бізнес-план для свого бізнесу. Після його виконання ми отримували зворотний зв’язок від консультанта, який вказував на помилки. Далі проводилась робота над помилками та сам захист бізнес-плану. Як результат, вважаю, курс видався дуже корисним та пізнавальним.
Що видалось найбільш корисним у навчанні? Проєкт відіграв свою роль у розширенні Вашого бізнесу?
Думаю, що цей курс приносить свої плоди під час його комплексного виконання. У ньому надважливим є кожен з етапів: навчання, виконання домашнього завдання, виправлення помилок, презентація бізнес-плану – це все разом утворює єдину систему. Тому, гадаю, буде не зовсім коректно відокремити щось одне. Загалом, я задоволений курсом і вважаю, що він був насиченим та цікавим.
Безумовно, проєкт мені став у пригоді. До взяття участі в проєкті мені не вистачало коштів для проведення модернізації власного виробництва. На той час у мене була частина обладнання для фарбувальної камери, але не було потрібного устаткування, щоб запустити автономне опалювання. Завдяки наданій грантовій підтримці я зумів повноцінно запустити в роботу фарбувальну камеру та сушку. Окрім цього, я створив декілька нових робочих місць, що у підсумку посприяло переходу мого виробництва на новий рівень. Зазначу, що така модернізація була нагальною необхідністю у моїй справі, оскільки деревообробка без сушки та фарбувальної камери є практично неможливою. До того ж цикл сушіння значно економить витрати виробництва, коли він відбувається безпосередньо виробником. Одним словом, проєкт мені дуже допоміг у розширенні бізнесу, за що я йому щиро вдячний.
Розкажіть детальніше про Ваш бізнес. Чому обрали саме такий вид бізнесу?
Я займаюсь дерево та металообробкою. У мої послуги входить виготовлення конструкції для МАФів та ландшафтних архітектурних комплексів. Наша відмінність від конкурентів полягає в тому, що ми робимо власну продукцію в японському стилі. Окрім цього, ми продукуємо навіси, альтанки та різноманітні індивідуальні вироби для декору парків. Одним словом, асортимент достатньо великий і нерідко унікальний. Наприклад, одного разу ми отримали замовлення на оформлення парку динозаврів.
Обрав саме такий вид бізнесу, оскільки я довгий період свого життя працював в столярних майстернях. Це галузь, в якій я є кваліфікованим спеціалістом, тому добре розумію що до чого. Відповідно, вирішив робити те, що вмію робити добре. До того ж після війни у мене було чітке розуміння, що потрібно бодай спробувати заснувати власну справу.
Як плануєте розвивати бізнес? Що мотивує Вас ним займатися?
По-перше, мені потрібно завершити проведення технологічної модернізації виробництва. По-друге, я нещодавно зробив брендування, думаю, найближчим часом почну активно просувати власний бренд. Хочеться збільшити продажі онлайн та відкрити свій невеличкий майданчик для продажу. Якщо підсумувати, то в планах модернізація та налагодження нових каналів збуту продукції.
Насамперед мене мотивує творча складова моєї справи. Мені щиро хочеться створювати гарний та якісний продукт. До того ж стимулює до дії фінансова незалежність, оскільки вона дає мені можливість інвестувати в соціальні проєкти. Думаю, це можна вважати моїм певним внеском у зміни в суспільстві.
Наостанок, з якою думкою Вам хотілося б поділитися з читачами?
Якщо Ви можете змінити цей світ на краще – змінюйте, бо окрім Вас цього ніхто не зробить!
Розмовляв Данило Оріховський