Анна Гапа – директор Львівської філії ТОВ «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА».
ТОВ «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА» – складова частина міжнародної групи Freedom Holding Corp. та ваш провідник у сфері інвестування.
Компанія є професійним учасником фондового ринку України, який здійснює брокерську, дилерську та депозитарну діяльність. Компанія працює на основі безстрокових ліцензій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України.
В Україні відкрито філії в 13 містах: Київ, Харків, Одеса, Львів, Хмельницький, Чернівці, Житомир, Дніпро, Кривий Ріг, Миколаїв, Запоріжжя, Полтава, Вінниця.
Ексклюзивно для Всеукраїнської Асоціації Керівників Бізнесу ми поспілкувалися з Анною Гапою щодо діяльності компанії ТОВ «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА», її співпраці та конкурентоспроможності на ринку.
Анно, розкажіть, будь ласка, детальніше про те, чим сьогодні займається ТОВ «Фрідом Фінанс Україна»?
ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» здійснює діяльність інвестиційної фірми із цінними паперами. Компанія працює на підставі безстрокових ліцензій, виданих Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку, на здійснення брокерської, дилерської діяльності, андеррайтингу та депозитарної діяльності, тобто ведення рахунків у цінних паперах. Простими словами, ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» забезпечує фізичним та юридичним особам пасивний дохід шляхом розміщення тимчасово вільних коштів в акції, облігації та інвестиційні фонди на фондовому ринку України та за кордоном. Також компанія допомагає бізнесу залучити гроші на фондовому ринку через випуск акцій та облігацій.
Що є ключовою спеціалізацією компанії ТОВ «Фрідом Фінанс Україна»?
В Україні найпопулярнішими для розміщення коштів вже кілька років поспіль залишаються державні облігації України. І це не дивно, адже дохідність за ними більша, ніж за банківським депозитом, а ризики менші. Додатковий бонус для фізичних осіб – повна відсутність оподаткування таких інвестицій. Для прикладу, сьогодні дохідність за гривневими облігаціями складає до 13 % річних, за доларовими облігаціями – до 8,5 % річних. Якщо порівнювати із доларовим депозитом, то це у 8 разів привабливіше!
Мало хто знає, але під заставу державних облігацій можна позичати кошти, або навпаки – надавати кошти в борг, який буде забезпечений державними облігаціями. Такі операції називають угодами РЕПО, тобто це кредитні взаємовідносини, які оформляються двома угодами купівлі-продажу та зворотного викупу державних облігацій за заздалегідь визначеною ціною із врахуванням вартості кредитних коштів. Інтерес клієнтів до цих угод обумовлений двома чинниками:
1) короткострокові кредити від кількох днів до року;
2) кредитні кошти дешевші, ніж дохідність самих облігацій.
Як додатковий бонус – простота та швидкість проведення операцій, адже в їхній основі лежать державні облігації, які виступають забезпеченням виконання зобов’язань.
Окрім цього, не потрібно проводити оцінку позичальника коштів. Для прикладу, залучити кошти можна під 10 %, а розмістити їх у державні облігації під 10,5-13 %.
Чи працюєте Ви ще з якимись інструментами, крім державних облігацій?
Все більшої популярності набувають корпоративні облігації, тобто облігації, які випускають підприємства. Так, вони вважаються ризикованішими інвестиціями, але й дохід за цими облігаціями вищий – до 24 % річних. Навіть після сплати податку 18 % ПДФО та 1,5 % ВЗ дохідність вдвічі більша за банківський депозит.
Не слід також забувати про акції українських компаній, які можуть приносити непогані дивіденди. Наприклад, дивідендна дохідність акцій ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» у 2021 році склала 15 % у гривнях, ПрАТ «Миронівський хлібопродукт» – 8 % у доларах.
Як можна описати інвестиційний клімат України, особливо в період карантину?
На інвестиційний клімат, окрім карантинних обмежень, впливають також і геополітичні ризики. Будь-які ризики, наче зворотний бік медалі, відкривають інвестиційні можливості. Наприклад, ті ж державні облігації можна купити зараз із дохідністю до 8,5 % річних, хоча ще два місяці тому дохідність становила менше 5 %.
Періоди невизначеності на ринку відкривають короткострокові вікна інвестиційних можливостей, коли на хвилі страхів перед карантинним локдауном чи військовими діями впродовж кількох тижнів можна купити хороші активи з дисконтом.
Розкажіть про партнерство із закордонними майданчиками?
ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» належить до міжнародного холдингу Freedom Holding Corp., який зареєстрований у США та якому належать брокери в інших юрисдикціях, а також банки, страхові та інвестиційні компанії. Ми можемо надати клієнтам доступ до американського та європейського фондових ринків через брокера Freedom Finance Europe. Таким чином, наші клієнти можуть інвестувати частину своїх заощаджень в акції американських, європейських компаній, диверсифікуючи свої вкладення.
Які переваги співпраці з ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» для потенційного інвестора серед інших ваших конкурентів?
Основна наша перевага – приналежність до міжнародного холдингу, що дозволяє пропонувати клієнтам не лише інструменти українського фондового ринку, але і міжнародні. У нас клієнти знайдуть ексклюзивні пропозиції по облігаціях зовнішньої державної позики України, які ми самостійно купуємо за кордоном та вводимо в депозитарну систему України для подальшого продажу клієнтам.
Ми безкоштовно відкриваємо клієнтам рахунки у цінних паперах та не беремо плати за зберігання активів. Загалом тарифна політика компанії дуже лояльна та вигідно вирізняється на фоні конкурентів.
За кожним клієнтом закріплюється інвестиційний менеджер – персональний консультант, який допомагає інвестору оцінити переваги та ризики різних інвестиційних інструментів та обрати оптимальний саме для нього.
Які основні напрями діяльності ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» та фондового ринку в цілому у найближчі 2-3 роки?
На українському фондовому ринку існують дві основні перешкоди для розвитку:
1) обмаль якісних інструментів для розміщення коштів;
2) відсутність довгострокових капіталовкладень зі сторони інституційних інвесторів.
Перша проблема вирішується шляхом допуску до торгів в Україні іноземних цінних паперів. Цей тренд зародився рік тому і ми очікуємо на його розвиток у майбутньому. Також на ринку активно обговорюється можливість розрахунків за іноземні цінні папери у доларах, сподіваємося на відповідні зміни у нормативних документах. Підвищити ліквідність на фондовому ринку допоможе впровадження обов’язкового недержавного пенсійного забезпечення, яке сформує інституційний інвестиційний капітал.
ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» активно підтримує всі новинки фондового ринку. Freedom Holding Corp. належить 24 % АТ «Українська біржа». У такий спосіб ми підтримуємо розвиток інфраструктури українського ринку.
Запрошуємо читачів відкрити для себе нові горизонти у збереженні та примноженні коштів разом з Freedom Finance!
Розмовляла Дар`я Рачковська