logos

Знайомство з професійним власником: Сергій Бортніков: «Культура бізнесу починається з власника, з його культури і його цінностей»

Довідка: Сергій Бортніков – власник ТОВ «ЛОДО» і засновник громадської організації “ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР РЕАЛІЗАЦІЇ ІННОВАЦІЙ”. Вже 5 років займається інвестиційним консалтингом та популяризацією підтримки інновацій в Україні. До цього 18 років працював у банківській сфері. У 2018 році закінчив навчально-консультаційну програму систематизації бізнесу MBS у Львівській школі керівників бізнесу.

Розкажіть про себе, свою експертність, свій бізнес.

Мені 51 рік. Останні 14 років я з сім’єю мешкаю у Києві. Здобув вищу освіту: педагогічну –  на фізмат факультеті педагогічного університету, економічну – з фінансової спеціальності в Європейському університеті. Працював у школі недовго. Займався комерційною діяльністю. Маю досвід у страховому бізнесі. 18 років віддав банківським установам.

З 2015 року я захопився підтримкою інноваційних проектів, їх комерціалізацією. Відбудовував партнерські відносини, знайомився з колегами по цеху, цікавився досвідом інших країн.

“ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР РЕАЛІЗАЦІЇ ІННОВАЦІЙ” – це більше про місію, про соціальне, про фундаментальне. Це популяризація інноваційного мислення, виховання наступних поколінь з розумінням Божого дару власної креативності. Це грантові програми. Це розвиток суспільства. Це прагнення зробити Україну квітучою, а українців –  заможними.

Компанія «ЛОДО» надає послуги інвестиційного консалтингу: аналіз проєкту, розробка стратегії, побудова бізнесової і фінансової моделі, підготовка презентації проєкту. Цікаві, на наш погляд, проекти ми заводимо на відповідні спільноти, знайомимо з інвесторами, залучаємо фінансування. Все залежить від стадії бізнесу і його готовності до інвестицій. Це може бути і стартап, і досить дорослий успішний бізнес.

Що це за проєкти, на яких галузях ви спеціалізуєтеся?

Наразі у нас в роботі є аграрні проєкти, переробна промисловість,  IT-сфера, нова будівельна технологія, діюче виробництво обладнання. Є міжнародний агропромисловий проект екологічного напрямку. До речі, один із діючих IT-проєктів продає продукт українським металургійним підприємствам і має потенціал виходу на європейський ринок. Важко казати про якусь конкретну галузь. Хіба, якщо є запит від конкретного інвестора на проєкти певного напрямку.

Хто є вашими клієнтами?

З одного боку, це лідери проєктів – енергійні цілеспрямовані люди, власники малого та середнього бізнесу. З іншого боку – інвестори. Це може бути фізична особа, закритий інвестиційний клуб, велике підприємство, фонд і навіть місцеві громади(зараз це в тренді). Справді, окремі територіальні громади внаслідок децентралізації отримали досить потужні фінансові можливості для вирішення своїх місцевих проблем: екологічних, соціальних та інших. Аби лише було бажання.

Розкажіть про роботу вашої команди.

У нас невелика команда: постійно задіяно четверо. Це професіонали, перевірені часом. Іноді, коли потрібна додаткова експертиза чи юридична допомога, ми залучаємо спеціалістів, які працюють на аутсорсингу.

Як виникла ідея відкрити власну компанію? І чому обрали саме такий вид діяльності?

У мене були досить креативні ідеї, навіть під час роботи у банку. Я 18 років відпрацював у банківській системі, в тому числі на керівних посадах. В певний момент відчув, що свою місію там виконав. Просуваючи власні інновації, я зрозумів, як важко в Україні розвиватися винахідникам. У кіно ми звикли бачити, як за півтори-дві години винахідника чекають успіх, визнання і повний рахунок грошей. На жаль, все відбувається не так, цей шлях є тернистим. Для успіху потрібен цілий комплекс заходів і комунікацій. Мене надихає створення чогось нового. А створення нового бізнесу – це подія, яка змінює життя багатьох людей, а іноді впливає на галузі і суспільство в цілому. Мене це драйвить. Навіть попри ті складнощі, які виникають на шляху.

Коли ви відчули потребу у бізнес освіті?

Є така фраза, що вчитель приходить тоді, коли учень готовий. Я відчув потребу у бізнес освіті, коли набрав критичну масу напрацювань, досвіду та помилок. У мене була купа питань – тож звернувся у Львівську школу керівників бізнесу.

Як використовували свої здобуті знання на практиці?

Для мене Львівська школа бізнесу не стала лікбезом. Скоріше, вона зібрала мене докупи. Я звернувся до профі, маючи великий досвід роботи у різних організаціях. Моє навчання було свідомим. По-перше, я систематизував знання, отримані в попередній діяльності. По-друге, зрозумів, як використовувати свої навички та сильні сторони. Це як після якісного прибирання вдома: ти точно знаєш, що де лежить і не витрачаєш час на пошуки. У певний момент ти з закритими очима простягаєш руку і береш потрібне. Крім того, на заняттях у була гарна потужна енергетика, корисне спілкування, нові знайомства.

Як вплинув карантин на сферу вашої діяльності?

Я не зрадів карантину. У мене був акцент на офлайн-формат спілкування, оскільки весь мій бізнес будується на зустрічах. Звісно, ми використовуємо різні інтернет-платформи для комунікацій. Інколи це значно полегшує роботу. Тут навіть не карантин завадив, а саме пандемія нанесла нам серйозного удару. Інвестори переглянули свої стратегії, змінили пріоритети. Ти супроводжуєш проект, а потім, завдяки пандемії, бачиш, що це вже не той формат, тема вже не цікава. Майже рік втратили. Деякі галузі геть загнулися у цей час. Але виникли нові напрямки. Світ взагалі змінюється. Тому звертаємо увагу на нові напрямки, нові проєкти. Дуже цікаві часи!

Як ви розумієте поняття «культура бізнесу»?

Якщо не помиляюсь, слово «культура» від слова «культивація». Питання: що ти культивуєш? Інструменти бізнесу, ресурси – для всіх однакові. Цілі різні. Культура бізнесу починається з власника, з його культури і його цінностей. Варто розуміти, навіщо все це робиться. Якщо заради того, аби комусь щось довести, то така і буде культура бізнесу. А якщо ти хочеш зробити світ кращим, несеш людям користь і радість, то це вже зовсім інше відчуття. Культура бізнесу – це те, як ти ставишся до людей, наскільки приємно з тобою співпрацювати і навіть конкурувати.

Який зараз інвестиційний клімат в Україні?

По-перше, наша країна перебуває у стані війни з Росією. Ворог окупував частину наших територій. Так чи інакше, це не додає інвестиційної привабливості. По-друге, відсутність державної стратегії і державних гарантій. По-третє, корупційна складова українського бізнесу і судової системи відлякують цивілізовані фінансові інститути.

Але не все так сумно. Ми нівелюємо ризики інвестора, роблячи акцент на проєкти, орієнтовані на ринки Європи, Америки, країн Близького Сходу і Африки. Серед виробників у пріоритеті аграрії і переробники, орієнтовані на експорт. Україна, попри всі недоліки і негаразди, має вигідне географічне розміщення, унікальні природні ресурси і, як на мій погляд, найважливіше –  генетично закладений потужний інтелектуальний потенціал. Ця земля народжує геніїв. Це потрібно говорити кожній дитині, вдома і в школі, постійно наголошуючи на тому, що вона геніальна, креативна, здібна та може змінити світ на краще, а життя зробити цікавішим. Це повинно бути у свідомості майбутніх поколінь українців. Вважаю це своїм завданням. Цим повинні перейматися освітні платформи і Львівська школа керівників бізнесу, зокрема.

Розмовляла Дарина Жданович

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.