logos

Знайомство з професійним власником: Богдан Величко: «Цінність бізнес-освіти полягає у тому, що після навчання ти приймаєш більше правильних рішень і менше помиляєшся»

Богдан Величко – розвідник 93 ОМБр, воював у Водяному та Пісках. На передовій отримав поранення. Після лікування почав вивчати основи підприємницької діяльності. Богдан є призером «Ігор нескорених». Згодом він відкрив кав’ярню «Coffee 93 grains» у місті Броди. Про неї прочитаєте згодом. Також він є співвласником «Copper Coffee» та «Львівської пекарні». У 2019 році закінчив навчально-консультаційну програму систематизації бізнесу MBS у Львівській школі керівників бізнесу.

Розкажіть про ідею створення «Coffee 93 grains».

На фронті кава була рідкістю, лише розчинна, і то “3в1”. Здебільшого ми пили чай з пакетиків, який могли заварювати по декілька разів, до нього додавали багато цукру. Мелена кава була лише у медпункті і ми, як наркомани, шукали можливості потрапити туди, отримати дозу справжнього кофеїну. Тож любили зависати там у Степанівни. Ми пили смачну каву, багато спілкувались, жартували і це все при тому, що над нами постійно свистіли кулі і сильно дратувало, коли шматки бетону чи осколки снарядів потрапляли тобі у чашку. Саме в такі вечори у медичному пункті у мене виникла ідея створення кав’ярні, яка збирала б військові історії та переповідала їх у своєму інтер’єрі. Завершувалась осінь і починалась зима, саме тоді ми з групою підірвались на розтяжці, побратим загинув, а я отримав осколкові поранення. Після цього було тривале лікування в госпіталі та реабілітація. У мене було багато вільно часу на роздуми про майбутнє. Я поїхав у Київ на курси бариста. Через військову прокуратуру повернув не виплачені мені дембельські кошти і за них придбав кавомашину, написав бізнес-план і виграв грант на купівлю кавомолки, з центру зайнятості отримав допомогу, придбав 10 кілограм кави в зернах. На останні гроші зняв павільйон в центральному парку, разом з друзями своїми силами зробили ремонт і зварили першу порцію еспресо.

Звідки черпали знання як вести та будувати бізнес?

Спершу я познайомився з «Клубом ділових людей». Там читали лекції Руслан Бельтюков та Олександр Білоус. Потім отримав пропозицію, яка стосувалася навчання у Львівській школі керівників бізнесу, а саме навчально-консультаційної програми систематизації бізнесу MBS. Я успішно пройшов курс. Там поглибив свої знання у бізнесі. Певним чином змінилося і моє мислення. Навчання допомогло мені рухатися далі, створювати креативні проєкти та масштабуватися. Я переконаний, що ті знання, які отримав, допомагають у веденні моєї діяльності. Продовжую й надалі розвиватися, відвідую різні професійні курси. Ще одним основним джерелом інформації є мій бізнес-партнер. Він понад 10 років працює у цій сфері. Це Ігор Безрукий. Від нього я черпаю багато інформації. І ми удвох створюємо спільний проект.

Які висновки зробили для себе після навчання у Львівській школі керівників бізнесу?

Перш за все, я розширив свій кругозір. Отримав нові партнерські зв’язки, спілкуюся з багатьма підприємцями. Я маю неупереджений погляд на свій бізнес. Та інформація, яку отримав, відкладається, змінює моє мислення. Тому я приймаю правильні рішення.

Якщо говорити про інвестиції в бізнес-освіті, наскільки вони виправдалися?

Якщо мене порівняти у 2018 році і зараз, то звичайно, що виправдалися. Зараз я маю можливість заробляти, створювати щось нове. Моя капіталізація  в рази більша від того, що я вклав у навчання.

Що є головним у будь-якому бізнесі, на вашу думку?

Життєва енергія власника бізнесу. Це є ключовим аспектом. Може бути багато ідей, можливостей, але якщо ти не маєш тієї енергії, якою можеш наповнити свій бізнес, запустити цей механізм, то нічого не вийде. Вона наповнює всю ідеологію, яку ти сповідуєш, все те, що ти хочеш донести до людей. Аби щось змінити у цьому світі – необхідна енергія. Згодом вона перетвориться в команду, гроші, виробництво. Ми маємо повчитися у дітей, які з постійним ентузіазмом досліджують цей світ. Вони випромінюють ту позитивну життєву енергію.

У чому полягає цінність бізнес-освіти?

Після навчання ти робиш більше правильних рішень і менше помиляєшся. Помилка – це втрата в якомусь ресурсному еквіваленті, грубо кажучи – втрата грошей. Якесь неправильне управлінське рішення зробив – позбувся коштів. Але основне те, що помилка – це втрата часу. Якщо у тебе вже протоптаний шлях, то безглуздо робити огріхи на якихось простих речах, коли про це усім відомо. Тому, я вважаю, що бізнес-освіта дає можливість менше робити типових похибок. Цим самим ти економиш свій час, свою життєву енергію, менше піддаєшся стресам, тому що розумієш сутність речей, усвідомлюєш, що відбувається. Бізнес-освіта дає впевненість та внутрішній стержень. Бо людина, яка володіє знаннями, має цей доскональний інструмент. Оскільки, коли ми чогось не знаємо, то можемо наробити багато дивних речей, тих помилок, які відкидають нас на декілька кроків назад.

Як карантин вплинув на вашу діяльність?

Спершу хочу розказати про специфіку моєї діяльності. На початках орендував невеликий павільйон, який потім згорів. Я його відбудував, пропрацював декілька місяців, і почався карантин. Купив велике занедбане приміщення у парку. Вклав у нього гроші, з метою колись туди переїхати. Оскільки коштів на ремонт не було, то це мала бути довгострокова інвестиція. У карантин я запартнерююсь, і ми відкриваємо кав’ярню «Copper Coffee». З павільйона з’їжджаю, оскільки мав проблеми з орендою. Потім, під час локдауну, починаю ремонт у тому приміщенні. І вже в листопаді відкриваємо кав’ярню «Coffee 93 grains». Але там почався карантин вихідного дня. Потім у січні знову впровадили локдаун. Ми починаємо адаптовуватися, працюємо на виніс. У березні Львівщина потрапляє до червоної зони. Тож знову вимушені закритися. Я навіть не знаю, як  нормально та стабільно працювати, доводиться все робити в екстра-режимі.

Попри на ті всі перевірки, заборони, штрафи, ми намагаємося акумулювати ресурс. Працюємо на виніс, у тих реаліях, які нам диктує уряд, МОЗ. Маємо надію, що погода зіграє на нашу користь, і нам дозволять відкрити літні майданчики. Головне в цій ситуації – зробити правильні управлінські рішення, бо помилка може дорого коштувати. У нас хороший колектив, прекрасні відвідувачі, які нас не забувають та підтримують.

Розмовляла Дарина Жданович

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.