logos

Знайомство з HR лідером ринку Директорка з управління персоналом та розвитку бізнесу “Київстару” Оксана Олійник: «Для того, аби бути успішною, людина має навчатися все життя»

У компанії “Київстар” –  лідера серед мобільних операторів в Україні за кількістю користувачів – майже 4 тисячі співробітників, які вчаться просто нон-стоп. Філософія розвитку “Київстару” –  компанія, що постійно навчається. Розвиває таку філософію HR-директорка Оксана Олійник. Вона очолює HR-функцію тут із 2015-ого року. Керувала цим же напрямком в компанії «Воля», а також “Baltic Beverages Holding” (сьогодні Carlsberg Україна). Має досвід в побудові комплексної системи управління персоналом, організаційному розвитку, залученні, розвитку та утриманні талановитих фахівців, а також в управлінні винагородою і розвитку внутрішніх комунікацій. Про традиції навчання у Київстарі розповідає HR-директорка компанії, Оксана Олійник.

Працівники для Вас – людський ресурс чи людський капітал?

Працівники для нас – це професіонали, які поділяють культуру та цінності Київстар. Саме співробітники є найбільшою цінністю компанії. За кожною перемогою, кожним новим проектом та продуктом стоять конкретні люди. Ми цінуємо наших співробітників та виражаємо це різними способами – від взаємовідносин в колективах, підтримки, співпраці, до надання гідних умов роботи, матеріальної та моральної мотивації.

“Київстар” в своїй роботі керується п’ятьма цінностями: Клієнти – наша пристрасть, Інноваційність, Підприємницький дух, Співпраця, Чесність. Власне, це цінності й наших співробітників. Керуючись ними, ми виконуємо місію компанію: «Змінюємо Україну та відкриваємо нові можливості для людей».

У нас є чудова традиція.  Щороку ми проводимо масштабну подію, учасниками якої є всі співробітники компанії: «Сузір’я Київстар». Тут ми підводимо підсумки, ділимось планами та нагороджуємо співробітників, відзначених колективом за особливий внесок в розвиток компанії. Номінують учасників самі ж колеги, спираючись на конкретні проекти чи результати, а також відзначаючи, яка цінність найбільше притаманна кожному кандидату.

Звісно – стати зіркою нашого сузір’я – це не єдина винагорода, на яку можуть розраховувати наші співробітники. Свою турботу та те, наскільки люди є важливими для компанії, ми доводимо щодня. Навчання, турбота про здоров’я з окремим акцентом на Covid-2019, гідна винагорода праці, оздоровлення, матеріальна допомога у визначених випадках – це далеко не повний перелік інструментів, за допомогою яких компанія підтримує колектив.

Чи є проблема з кадрами і де шукаєте? Чи відповідає дійсності інформація, що HR шукають людей у тому числі в Тіндері?

Дефіцит кадрів – це проблема, з якою живуть, впевнена, всі роботодавці України. В ситуації, коли ми маємо ринок кандидата, а не роботодавця, ми працюємо не перший рік, тому постійно вдосконалюємо процес рекрутингу, адаптуючись під нові реалії. Наразі, 60-70% кандидатів ми знаходимо серед «пасивних» пошукачів, тобто тих, хто не знаходиться в активному пошуку роботи. Минулого року 20% новачків прийшли до нас за внутрішньою програмою рекомендацій. Ми дуже пишаємося таким високим показником, який є прикладом лояльності та залученості співробітників. Також ми активно працюємо з кандидатами, які продемонстрували високий рівень професіоналізму на інтерв’ю, але за якихось причин ще не стали нашими співробітниками. Для них ми створюємо різні програми лояльності, підтримуючи постійний контакт.

Щодо Тіндеру – ми не користуємося цим додатком для залучення кандидатів, але «ніколи не говори «ніколи». Поки що залишаємо цю соціальну мережу для її прямого призначення.

Чи співпрацюєте з університетами? Школами бізнесу?

Ми активно співпрацюємо зі студентами. Фахівців “Київстару” часто запрошують поділитись практичними досвідом на лекціях університетів.

Також ми реалізуємо програми для студентів, запрошуємо їх на стажування. В Київстар діє програма стажування “STARt Yourself”. Цього року ми завершили третій курс програми стажування “STARt Yourself”. З 2018 року її учасниками стали 70 студентів, 35 із яких, в результаті, долучились до колективу компанії. У 2020 році стажування було особливим: воно відбувалось в гібридному форматі — онлайн і офлайн, залежно від вимог спеціальностей. До участі в проєкті ми запрошуємо студентів ВНЗ від 3 курсу. Стажування триває 6 місяців. На цей період стажисти офіційно оформляються в штат та отримують зарплату, а також мотиваційний пакет, зокрема, можливість навчання на платформах, з якими співпрацює компанія. Графік роботи стажистів адаптується під розклад лекцій.

Скільки часу потребує HR, щоб вирішити під час співбесіди: підходить людина на вакансію чи ні?

Час прийняття рішення не є однаковим для всіх позицій і залежить від специфіки функціоналу, кількості вмінь та навичок, які необхідно перевірити. Для деяких ролей одним з етапів інтерв’ю є розв’язання кейсів, які кандидат готує в певний проміжок часу. Втім, абсолютно з усіма кандидатами ми працюємо максимально оперативно, адже на сучасному ринку праці виграє той, хто діє найшвидше.

Що варто продемонструвати на співбесіді з рекрутерами “Київстару”?

Критично важливим чинником для нас є спільні цінності кандидата та нашої команди. Важливу роль також грає мотивація та бажання постійно розвиватись, бути відкритим новому.

Англійська мова – must have?

Англійська мова, в багатьох випадках, є перевагою. Але в компанії багато позицій, функціонал яких не передбачає використання англійської мови.

Чи можливе влаштування на роботу у вашу компанію «по кумівству»?

Ні. Кумівства в “Київстарі” немає. “Київстар” входить до групи компаній “Veon”, дотримується українського та міжнародного законодавста, принципів етики, а також корпоративних правил. Ми не допускаємо конфлікту інтересів. Навіть, якщо співробітник  рекомендує на роботу свого родича чи знайомого, така людина може потрапити до колективу тільки після проходження конкурсу на загальних основах.

Чи має значення диплом про вищу освіту? Чи від цієї вимоги, як обов`язкової, вже почали відмовлятися?

Є різні випадки. На позицію менеджера, як правило, ми розглядаємо людей з вищою освітою та відповідним досвідом роботи. На жаль, українська освіта в більшості випадків дуже відірвана від реалій бізнесу. Цінні навички фахівець отримує здебільшого під час виконання службових обов’язків.

У нас є випадки, коли співробітники не мають диплому, але мають чималий досвід та успішні проекти за своєю спеціальністю. Я переконана, що для того, аби бути успішною, людина має навчатися все життя. Тому вища освіта є однозначною перевагою.

Яке значення надається навчанню персоналу? У вас є внутрішні курси, навчальні програми? Періодичні сертифікації? Після них можна піднятися кар`єрними східцями на наступний рівень?

Компанія, що постійно навчається — це філософія розвитку “Київстару”. У нас діє система безперервного підвищення кваліфікації, заохочення співробітників, залучення колективу до управління інноваціями та операційними процесами. Співробітники мають змогу навчатись навіть у віддаленому режимі на різних навчальних онлайн платформах, серед яких Coursera, LABA та інші. В компанії є портал навчання та розвитку CrossKnowledge, який дає доступ співробітникам до більш ніж 3000 книг, вебінарів і курсів, які постійно оновлюються.

Ми практикуємо регулярний обмін досвідом між департаментами. Акцент робимо на внутрішню експертизу. В компанії є проєкт Learning up, викладачами якого є співробітники Київстар, які за допомогою нашого спеціаліста з навчання проводять лекціі та семінари з різних тем.

Також кожен департамент компанії кілька разів на рік проводить стратегічні сесії, де аналізують свої результати, планують нові проекти  та проходять навчання за цікавими для них напрямками (співробітники визначають зі своїм керівником, що саме їм цікаво пройти).

Стосовно росту всередині компанії: у нас є можливість як вертикального, так і горизонтального росту. Якщо з’являється вакансія, насамперед, ми розглядаємо на неї внутрішніх кандидатів. Якщо ж людина бажає спробувати себе в іншому напрямку роботи і перейти до іншого департаменту – ми теж вітаємо такий досвід.

Наскільки часто залучаєте тренерів, викладачів ззовні? Як часто скеровуєте своїх працівників на додаткові курси, навчання?

Ми співпрацюємо з зовнішніми тренерами, коли маємо потребу у зовнішній експертизі. Наразі, зважаючи на карантин, ми віддаємо перевагу онлайн-формату такого навчання. Говорячи про навчання, ми керуємось такими принципами, як усвідомленість (розуміння чому ти вчишся та для чого), цінність (навчання як перевага та внесок у свій розвиток) та самонавчання (відповідальним за свій розвиток є саме співробітник).

В Європі зараз популярне визначення «покоління 1000 євро» – молоді, успішні, середнього достатку люди, яким вистачає на життя і подорожі, хоча кар`єрних висот ще не досягли. Чи можемо ми говорити про щось аналогічне в Україні і якщо так, то про яку зарплату йдеться?

Тенденції однакові для всього світу. Дійсно, сучасна молодь цінує власний час, знає собі ціну, вміє розділяти роботу та особисте життя. Ми четвертий рік поспіль систематично працюємо зі студентами, тож на власному досвіді можемо сказати: найбільш заповзяті, ті, які прагнуть досягти успіху і не бояться задля цього попрацювати, ще навчаючись в університеті готують підґрунтя для успішної кар’єри. Випускники університетів виходять з вузів з робочим стажем 2-3 роки. Це готові спеціалісти, яких охоче прийме на до колективу роботу будь-який роботодавець. Так, багато з наших стажерів залишаються на постійну роботу. Якщо говорити про зарплату, все індивідуально та залежить від рівня позиції та складності функціоналу.

Розмовляла Ірина Юзик

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.