logos

Знайомство з прогресивним керівником ОТГ: «Для інвестора потрібно створити сприятливі умови», – голова Бориславської ОТГ Ігор Яворський

Ігоре, які Ваші основні цілі та пріоритетні завдання в інвестиційній політиці?

Ми повинні створити інвестиційно привабливий клімат на території нашої громади, щоби як бізнес-середовище, так і підприємництво могли працювати та розвиватися. Бо ми зацікавлені в створенні більшої кількості робочих місць, щоби збільшити кількість надходжень до бюджету громади. І ми вже реалізовуємо такий проєкт спільно з Обласною асоціацією місцевих рад «Ради Львівщини». Ми активно займаємося плануванням стратегії розвитку Бориславської ОТГ. Експерти, спільно з нашими працівниками прописують хорошу та якісну, а головне, дієву стратегію розвитку, в якій будуть враховані всі ці речі, в тому числі щодо інвестиційної політики нашої громади.

З якими основними проблемами стикаєтеся, здійснюючи інвестиційну політику?

Є фактори, які не сприяють розвитку або входженню інвестора на територію нашої громади. Зокрема, є інвестори, які не готові працювати виключно в правовому полі, або такі, яких цікавить низький рівень оплати праці робітників, яких вони наймають. Люди не готові працювати за півдарма, тобто за заробітну платню, яку пропонують такі інвестори.

Є низка інших факторів, менш важливих, на які ми маємо вплив. Це стосується питань місцевого самоврядування, зокрема надання пільг. У таких випадках ми йдемо назустріч інвесторам, щоби створити сприятливіше середовище, в тому числі, щоб їх зацікавити.

На що перш за все звертає увагу інвестор, коли заходить з інвестиціями у ваш регіон?

Останній великий інвестор, який до нас зайшов – це компанія, яка називалася Hims, а зараз це вже підприємство «Белуко», яке успішно працює на території нашого міста. І проблема, з якою ми стикнулися – це наявність трудового потенціалу. Тобто створити/інвестувати кошти в приміщення та обладнання інвестор готовий. Але ж потрібно, щоб були й люди, які будуть на цьому підприємстві працювати. Працювати в реаліях, які відповідають корпоративній політиці. І це проблемне питання.

Така ситуація пов’язана не лише з оплатою праці, бо поступово цей інвестор почав вирівнювати ситуацію, – впроваджувати бонуси. На підприємстві «Белуко» трохи більше контролю. Можливо, наші люди від цього відвикли.

Щоби залучити більшу кількість інвестицій в економіку, має бути хороша інфраструктура. Який стан справ у Бориславській ОТГ? Які кроки плануєте реалізувати для покращення ситуації?

Стан інфраструктури у нас не найкращий. І причиною є декілька факторів.

По-перше, це велика площа нашого міста – 37 квадратних кілометрів. Для містечка з населенням 33 тисячі осіб – це багато. Відповідно, велика протяжність комунікацій, доріг з твердим асфальтним покриттям.

По-друге, за останні десятки років практично не інвестувалися гроші в покращення інфраструктури. У нас були зношені практично всі водогони, підземні комунікації, постійні витоки пришвидшували руйнування доріг та тротуарів. Тож ситуація була плачевна. Останні кілька років ми приділяли цьому питанню багато уваги: залучали місцевий бюджет та бюджети вищих рівнів. Не можу похвалитися, що ситуація вже ідеальна, але ми взяли цю ситуацію під контроль і динаміка стає позитивною. Це можуть побачити і місцеві мешканці, і гості нашого міста.

Як розвивається промисловість та агропромисловий комплекс в Бориславській ОТГ?

Промисловість є основним бюджетотворчим напрямом.

Щодо агропромислового комплексу, то це для нас нова тематика, адже на територіях, що до нас долучилися, є агрофірми. Зараз ми починаємо співпрацювати та комунікувати з ними. Хочемо активно розвивати цей напрям у нашій громаді.

Чи працюють на території Бориславської ОТГ іноземні інвестори?

«Белуко» – це повністю бельгійські інвестиції. Вони викупили територію колишньої фабрики, земля зараз у їхній власності, всі приміщення також. Вони інвестували велику суму грошей в це підприємство, можна сказати, що з нуля переобладнали виробничі цехи та закупили новітнє обладнання.

Що потрібно змінити/покращити, щоб потік інвестицій у регіон збільшився?

На рівні законодавства/держави має бути запроваджений якийсь пільговий період, для того, щоб інвестори були зацікавлені відкривати у нас свої виробництва. Досвід багатьох країн показує, що коли інвестор входить і для нього створені відповідні умови, він зацікавлений і готовий вкладати кошти, тож надалі ці країни залишаються у виграші. Нам теж потрібно запроваджувати такі пільгові умови для тих, хто дійсно готовий інвестувати великі гроші. На місцевому рівні ми можемо звільняти таких інвесторів від плати за землю чи надавати інші пільги, що належать до нашої компетенції, бо розуміємо, що це якісна інвестиція в майбутнє. Якщо інвестор входить – вкладає кошти та створює робочі місця – то надалі ми отримуємо стабільне джерело поповнення коштів до міського бюджету. Тому не потрібно ставити собі за мету з самого початку виривати весь максимум з того, хто входить на ринок. А навпаки, створювати такі умови, які будуть зацікавлювати інвестора вкладати кошти та надалі отримувати стабільність.

Назвіть переваги Бориславської ОТГ для інвесторів?

Таких переваг є декілька. Зокрема, наше розташування – 90 км від кордону з Європейським Союзом, тож це зручно для логістики інвестора – автошляхи, залізничне сполучення.

Також у нас велика площа населеного пункту, а тому є простір для розвитку – території колишніх промислових підприємств, землі, які належать до запасу міста. Тож ми можемо запропонувати інвестору великі площі для будівництва, і ці площі будуть розташовані поблизу всіх комунікацій. Тобто це не віддалені райони, де потрібно вкладати велику суму грошей, щоби їх «оживити».

Місто Борислав розташоване поруч з містами Дрогобич, Стебник, Трускавець. Якщо врахувати трудовий та інтелектуальний потенціал людей, що там живуть, то в нашому регіоні можна знайти фахівців, які можуть задовольнити потреби для розвитку будь-якої галузі.

Ігоре, як шукаєте інвесторів? Розкажіть про Ваш позитивний досвід їх залучення.

Залучення інвесторів відбувається у різний спосіб. Запити приходять і через обласну адміністрацію, і через особисту комунікацію. Коли інвестор цікавиться, завдання влади – запропонувати кращі умови, ніж пропонують на інших територіях.

Наш іноземний інвестор з бельгійськими інвестиціями, про якого ми вже згадували, об’їздив практично всю Західну Україну. Але, на щастя для нас, зупинив свій вибір на Бориславі. Чому? Вони проводили аналіз, і дуже багато критеріїв були однаковими на різних територіях. Але що зіграло ключову роль – у нас інвестор міг одразу отримати землю, на якій розташовані виробничі потужності, у власність. Для них це був вагомий аргумент. І це закономірно, адже кожен, хто відкриває бізнес на довгий термін і з великими інвестиціями, хоче мінімізувати ризики.

Розмовляла Христина Романюк

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.