logos

Як Богдан Величко розвиває кавову культуру в Бродах

Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.

Богдан Величко — ветеран АТО, призер «Ігор нескорених». На передовій отримав важке поранення. Після лікування в госпіталі пройшов навчання на курсах з основ підприємницької діяльності. Після навчання він вирішив відкрити власну кав’ярню в м. Броди Львівської області.  Оскільки Богдан був у складі 93 окремої механізованої бригади, то кав’ярню вирішив назвати «Coffee 93 grains» або «93 зернятка кави». За словами Богдана, він хотів створити затишну кав’ярню із якісною кавою.

Розкажіть детальніше про ваш бізнес

У мене є власна кав’ярня у Бродах. Вона називається «Coffee 93 grains». Після повернення з АТО я шукав чим зайнятись. Хотів заснувати власну справу, от і нею стала кав’ярня. У мене працюють наймані працівники, ми варимо каву та продаємо кондитерські вироби до неї. У мене є мета: розвивати кавову культуру. І я втілюю це завдяки своїй кав’ярні.

Чому обрали саме цю діяльність?

Ця історія тягнеться ще з часів служби на Сході України. В армії ми пили багато кави. Але тоді ми ще не здогадувались, що це кава дуже низької якості. Після повернення додому мені поталанило попасти на курс Діми Борисова про відкриття кав’ярні. І в межах курсу був окремий модуль про правильне приготування кави. Його проводив Слава Бабіч, чемпіон світу з заварювання кави в джезві. Він приготував нам капучино. І коли я спробував те капучино, то ніби прозрів. Я зрозумів, що до цього моменту я все життя пив неякісну каву.

Потім було дуже складно повернутись до звичайної кави, адже я тепер знав як має смакувати якісний напій.  І я почав активно цікавитись цим питанням. І вирішив створити кав’ярню зі справді смачною та якісною кавою.

Кав’ярня розпочалась з ідеї. Далі я пішов у місцевий центр зайнятості та звернувся до них за допомогою. Вони мене відправили на курси підприємців, які тривали два тижні. Я успішно закінчив ті курси у Львові. А потім мені вдалось взяти участь  у пілотному проєкті від Міжнародної організації з міграції.

Як участь в пілотному проєкті допомогла Вам у розвитку бізнесу?

Я розкажу коротку історію: в мене є конкурент. Загалом, по всім параметрам він дещо слабший за мене. Адже я маю власне приміщення, а він працює у фургончику. Але деяку частину відвідувачів йому вдалось переманити до себе через зручність розташування фургончика та доволі низькі ціни. Проте моя філософія така, що головне не ціна, а якість та смак. Головна цінність мого бізнесу — це розвиток кавової культури міста Броди. Тому ми постійно намагаємось вчити людей пити якісну та смачну каву. Ми часто говоримо про кавову культуру. Це прослідковується в нашій діяльності, в кожному нашому рухові й в кожній приготованій чашці кави.

Повертаючись до питання, у мене була стара кавова машина. Вона постійно ламалась, весь час були якісь проблеми. Відповідно, це впливало на якість кави.  Завдяки проєкту мені вдалось успішно пройти навчання по розвитку бізнесу та змінити застаріле обладнання. Ми отримали нову кавомашину. І після цього смак та якість нашої кави змінилась в кращу сторону. І це покращення відчули люди: відвідувачів стало більше.

А далі була така історія, що клієнти мого конкурента порадили йому прийти у мій заклад та скуштувати мою каву. Мовляв, вона дуже смачна та якісна. Він прийшов, замовив собі еспресо. А еспресо — це досить канонічна історія. За допомогою чашки еспресо ти можеш визначити рівень кав’ярні та майстерність баристи. Ну і мій конкурент прийшов, скуштував моє еспресо та погодився, що це справді якісна та смачна кава. Саме завдяки проєкту я отримав такий перший успіх у власній справі.

Чому Ви вирішили повторно взяти участь у проєкті?

Якщо є можливість покращувати власний бізнес, то я її завжди використаю. Я стараюсь постійно вдосконалюватись та розвивати власну справу. Тому я вирішив повторно подати заявку на участь у проєкті. Загалом, на це було декілька причин.

По перше, це залучення додаткового капіталу. По друге, завдяки навчанню та новому обладнанню я стаю більш конкурентоспроможним. Я розвиваюсь та дізнаюсь більше. Наприклад, все обладнання збільшує мій дохід, а тому я можу створювати нові робочі місця. Я можу взяти на роботу не одну людину, а дві. Таким чином я підвищую цінність професії баристи, адже в нашій країні ці професіонали недооцінені. Коли більше людей починають приходити, то мої працівники мають підвищення зарплатні. По третє я маю постійне прагнення підвищувати якість власного життя.

Чи було для Вас корисним  пройти навчання з розвитку бізнесу?

Кожне навчання — корисне. Я багато знаю про ведення бізнесу, адже раніше постійно брав участь у різноманітних програмах та вів бізнес. Тому для мене це все було знайомо. Але завдяки проєкту я модернізував свої знання. Дещо я пригадав та подивився на певні речі під іншим кутом.

Наприклад, під час проєкту я дізнався багато корисної інформації про ведення ФОП та різні юридичні аспекти цього питання. Також мені згодились лекції про просування свого бізнесу в соціальних мережах. Адже зараз бізнесу без соцмереж нереально розвиватись.

Також завдяки проєкту мені вдалось закупити нову кавомашину Nuova Simonelli. Завдяки цьому оновленню я можу готувати більше якісної кави та обслуговувати більше клієнтів.

Я нарешті зрозумів, що я можу використовувати у власному бізнесі. Це як у вивченні англійської мови, за один урок ти нічого не вивчиш. Але якщо ти будеш систематично вдосконалювати знання, то ти отримаєш результат. Так само із навчанням. Інформація для мене не нова, але я підсумував всі знання.

Які у вас подальші плани на розширення бізнесу?

У мене є два варіанти розширення власного бізнесу. Перший, це запустити власну мережу кав’ярень. Відкрити кілька закладів в інших містах України, які працюватимуть за принципом франчайзингу. Другий варіант — це відкрити власне виробництво з обсмажування кави. Це дуже потужна та хороша історія, але вона дуже затратна в плані технологій. На даному етапі я не володію тими знаннями, які потрібні. Та водночас я розумію, що здобуття тих знань займе у мене та моєї команди декілька років. Адже потрібно вивчити та засвоїти усі правила та техніку обсмаження кави. В будь-якому випадку, мої плани пов’язані з розвитком кавової культури не лише в Бродах, а й в Україні.

Замовити товари або послуги можна у цього ветерана за посиланням:

Facebook Coffee 93 grains: https://www.facebook.com/coffee93grains

Facebook Богдан Величко: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009418672587

Розмовляла Анастасія Рудюк

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.