Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.
Іван Павліш – ветеран, що родом з Самбірського району, Львівської області. За першою освітою юрист. Працював помічником судді у Львівському місцевому суді. У травні 2015 році був призваний до військової служби у Збройних Силах України. Ніс службу у 53 окремій механізованій бригаді.
У липні 2016 року був демобілізований, після чого повернувся на своє попереднє робоче місце. Подумки Іван розумів, що прагне кардинальних змін. Через те почав шукати нові пропозиції для майбутньої діяльності. Спочатку шукав перспективи за фахом, однак згодом зрозумів, що юриспруденція перестала йому імпонувати. Тоді Іванові на голову спала думка про заснування власного сільського господарства. Він приїхав до рідного села з наміром приватизувати земельну ділянку, проте йому не вдалося цього зробити через внутрішньополітичний конфлікт у місцевій громаді. Однак через деякий час Іван придбав корпоративні права фермерського господарства, у володіння якого входило 20 гектарів землі. Потім він доєднав до нього земельний масив площею у 17 гектарів. Відповідно, відтоді загальне земельне володіння Івана складає 39 гектарів. З цього часу він успішно займається діяльністю сільського господарства. За 3 роки своєї роботи Іван майже вдвічі збільшив заощадження власного бізнесу.
Розкажіть детальніше про Ваш бізнес. Чому обрали саме цю діяльність?
Я розумію, що у наш час існують певні тренди в економіці. Вважаю, що сільське господарство завжди було та залишиться прибутковою сферою у бізнесі. Тому я вирішив діяти, коли у мене з`явилась можливість та ресурс започаткувати власну справу. До речі, навіть мої батьки сильно здивувались, чому я покинув юриспруденцію та зайнявся фермерством. Однак точно можу сказати, що я ставлюсь до цієї справи, як до бізнесу. До того ж у мене є своєрідна перевага перед іншими фермерами. Мої уміння в юриспруденції допомагають мені краще кооперуватися з колегами по цеху, позаяк я надаю їм юридичні послуги, а вони мені в обмін власну техніку для користування.
Спочатку у моїх планах було засадити 2 гектари фундука. У 2016 році нерідко можна було почути, що цей продукт є дуже рентабельним та вигідним. Я почав багацько читати та вивчати про нього, і вже навіть був готовий його вирощувати, однак у цю мить мені перешкодили непорозуміння з місцевою владою. Тоді я вирішив інвестувати кошти у корпоративні права фермерського господарства, у володінні якого на цей момент було 20 гектарів землі. Цього ж року я почав обробку поля, готуючи його до майбутнього посіву. Водночас я домовився з іншими власниками землі про оренду їхніх ділянок. Таким чином у мене сформувався ще один земельний масив у розмірі 17 гектарів землі, а загальна площа мого земельного володіння зросла до 39 гектарів. Я обрав знайомі для українського фермерства культури зерна, завдяки чому протягом усієї своєї діяльності не отримав жодного збиткового року. Наприклад, цьогоріч я зібрав урожай сої, а також невелику кількість батату. Оскільки мене цілком задовольняє результат моєї роботи, я не планую змінювати продукти для висадки, а лишень планую збільшити їхній обсяг.
Як участь в минулому проєкті допомогла Вам у розвитку бізнесу? Чому Ви вирішили знову взяти участь у проєкті?
Участь у минулому проєкті мені дуже допомогла, тому що завдяки проєкту я зміг для себе отримати протруювач зерна. Це такий спеціалізований пристрій, що технологічно правильно та без пошкоджень обробляє насіння. Наразі у нашому фермерській спільноті даний інструмент маю тільки я, тож фермери часто орендують його в мене у період посіву. Відповідно, у такий спосіб я отримую додатковий прибуток.
Вирішив знову взяти участь у проєкті, оскільки вважаю його чудовою можливість проявити себе та отримати нові знання. Ба більше, це хороша нагода одержати грантову допомогу для розвитку власної справи. Я певен, що у житті потрібно використовувати такі шанси. Окремо хотілося б висловити величезну подяку Міжнародній організації з міграції за таку підтримку ветеранського бізнесу.
Чи вдалось Вам покращити власний бізнес завдяки участі у проєкті? Чи було для Вас корисним пройти навчання з розвитку бізнесу?
Безумовно, вдалось покращити власний бізнес, хоч й про конкретний результат поки що рано говорити, оскільки у фермерському господарстві продаж відбувається фактично один раз на рік. За підтримки проєкту я отримав грядоутворювач – це спеціальне навісне обладнання для трактора. За допомогою такого устаткування трактор автоматизовано формує та укладає грядки агроволокном, аби захистити землю від бур`янів. На додаток, я отримав мобілізовану точку поливу, якою є компактний причіп, що оснащений кубовою бочкою для води. Він дає мені змогу здійснювати полив навіть у найбільш важкодоступному куточку поля.
Вважаю, що вчитися завжди корисно. Позаяк в будь-якому випадку можна дізнатися для себе щось нове, а також здобути нові знайомства. До того ж цей курс дещо відрізнявся від попереднього. Насамперед він був більш інтенсивний, тому що тривав всього 1 день. Даний тренінг допоміг мені скоригувати власний бізнес-план. Такі виправлення були внесені у зв`язку з винайденням нової формули прорахунку, внаслідок чого зменшилась собівартості продукту, а також збільшився прибуток мого бізнесу.
Які у Вас подальші плани на розширення бізнесу? Що мотивує Вас займатися бізнесом?
Найближчим часом хочу зайнятися маркетингом. Я планую популяризувати власний бізнес у соціальних мережах. Розумію, що навіть у моєму випадку такий канал збуту є достатньо ефективним, тому що свій перший урожай я продав за допомогою одного допису у соціальній мережі. Я переконаний, якщо сьогодні тебе немає в інтернеті, значить тебе практично немає на ринку. Крім того, у планах на майбутнє організувати перероблення батату.
Мене мотивує займатися бізнесом почуття автономності та незалежності. По-перше, я сам роблю власні помилки та сам набуваю власний досвід. По-друге, я не залежу ні від кого та маю широкий спектр можливостей. По-третє, я сам планую свій час. Отже, як на мене, вести власний бізнес набагато краще, ніж бути найманим працівником.
Наостанок, з якою думкою Ви хотіли б поділитися з читачами?
Закликаю усіх принаймні спробувати почати вести власний бізнес. Багато людей говорять про те, що вони б змогли, однак так і не роблять своїх перших кроків. Тому наберіться сміливості та почніть діяти. Знайте, якщо Ви справді будете вірити та працювати, Ви неодмінно отримаєте бажаний результат.
Розмовляв Данило Оріховський