logos

Анатолій Лебідь – засновник камерного хлібного виробництва

Бенефіціар проєкту, спрямованого на зміцнення стійкості громад шляхом соціально-економічної підтримки ветеранів, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.

Анатолій Лебідь – ветеран, що проживає в місті Запоріжжя. Закінчив професійно-технічне училище за спеціальністю зварювальника. У 2014 році був мобілізований в зону АТО на сході України, де ніс службу до 2015 року.

Після демобілізації працевлаштувався комірником на склад приватного підприємства, яке займається торгівлею продуктів. Навесні 2021 року у дружини Анатолія виникла ідея виготовляти бездріжджовий хліб. Анатолій підтримав ініціативу дружини, тож вони засновували власне невеличке домашнє виробництво. Сьогодні, окрім основної роботи, Анатолій активно допомагає дружині у розвитку хлібного бізнесу.

Звідки дізналися про проєкт? Як проходило Ваше навчання? 

У нас з побратимами є спільна група в месенджері, в якій один з моїх побратимів поділився інформацією щодо цього проєкту. Він особисто був учасником минулого року, тож за його рекомендацією я звернув увагу на проєкт. Тоді ми порадились з дружиною і вирішили спробувати заповнити анкету для участі.

Коли нашу кандидатуру затвердили, нам прийшов на електронну пошту лист про те, що через два тижні нам потрібно захистити власний бізнес-план. Насправді з цього моменту почалось щось схоже на аврал. Ми намагалися швидко зібрати всю необхідну документацію докупи, а також паралельно з тим уважно прослуховували лекції. До речі, вони нам дуже стали у пригоді, оскільки на них детально пояснювалось що таке бізнес і як його вести, як складати бізнес-план тощо. Також велику роль відіграли консультації, на яких я регулярно радився з лекторами та усував різноманітні помилки, що виникали при складанні бізнес-плану. Враховуючи, що я спочатку, як тільки прийшов на курс, взагалі нічого не тямив в бізнесі, мені завдяки ефективному навчанню вдалося правильно написати бізнес-план. За це велика подяка лекторам і курсу в цілому.

Окремо слід зазначити, що сьогодні мені ще досі допомагають, щоправда, вже в оформленні документації для отримання обладнання, яке я отримав як грантову допомогу. До того ж до цього часу проводиться чимало лекцій, на яких освітлюється справді важливі та цікаві теми.

Що саме Вам найбільше сподобалось у навчанні? Що видалось найбільш корисним?

В нашому випадку, думаю, найбільш корисним здобутком стало покращення продуктивності та ефективності нашої праці. Я активно застосовую здобуті навички у житті. Раніше я навіть не розумів на скільки це важливо. До того ж це стосується не тільки бізнесу, але й повсякденного життя. Зараз я добре розумію на чому слід концентруватися, я навчився розставляти пріоритети. До прикладу, якщо ми з дружиною сідаємо для створення нового рецепту, то на виході він неодмінно повинен бути. В іншому випадку таке наше засідання стає беззмістовним. Тому я зараз дуже ціную та планую свій час.

Розкажіть детальніше про ваш бізнес.

У травні моя дружина зацікавилась випіканням бездріжджового хліба. Вона детально вивчала з яких інгредієнтів він виготовляється, яким методами його випікають та загалом яка його користь для здоров`я. Після цього дружина спробувала спекти хліб спершу у нас в печі. Загалом, технологія виробництва такого хліба містить декілька вагомих нюансів. Ми перший час випробовували рецептуру, оскільки розуміли, що у кожному регіоні існують особливості борошна. Також дуже важливим є те, що закваска має вестися певної температури. Саме випікання хліба триває близько доби. Що цікаво, у бездріжджовому хлібі також є дріжджі, однак вони дикі і живі – у них значно більше корисних властивостей. Сьогодні у нас поставлена робота, а в асортименті наявні 12 видів хліба.

Як вважаєте, проєкт відіграв свою роль у відкритті Вашого бізнесу?

Безперечно, проєкт відіграв значну роль у відкритті нашого бізнесу. По-перше, навчальний курс відкрив для нас багацько нових знань у бізнесі. По-друге, ми незабаром отримаємо обладнання: піч, тістоміс, рукавиці та форми для випікання. Завдяки такому оснащенню ми зможемо значно збільшити об`єм виробництва, при цьому не втрачаючи якості самого продукту. Можна сказати, до участі в проєкті наша справа була лише хобі, а тепер це вже більше схоже на повноцінний бізнес, що має перспективні плани.

Як плануєте розвивати власний бізнес?

Перш за все, найближчим часом плануємо вийти на стабільну виторг та постійні замовлення. Дуже хотілося б щомісяця виготовляти щонайменше 200-300 хлібних виробів. По-друге, плануємо збільшувати асортимент. Можливо, незабаром з`являться у продажі багети, а також не виключаємо й появу кондитерських виробів.

Що мотивує Вас займатися бізнесом?

По-перше, мене дуже надихає займатися бізнесом моя дружина, з якою ми разом ведемо цю справу. По-друге, мене мотивує порівняння роботи на себе та роботи за наймом. Я чітко розумію, що коли ти працюєш на себе – все залежить тільки від тебе; а коли ти найманий працівник – ти підлаштовуєшся під умови, які створені для тебе роботодавцем. Таким чином, мене стимулює до ведення бізнесу розуміння усіх недоліків та переваг як в першому, так і в другому випадку. По-третє, мені допомагає залишатися в гармонії з собою заняття йогою.

Чи вважаєте Ви, що Ваш бізнес робить внесок в зміни в суспільстві? З якою думкою Ви хотіли б поділитися з читачами?

Звичайно, мій бізнес робить внесок в зміни в суспільстві. Я вважаю, що чим більше буде таких маленьких бізнесів, тим краще. Я певен, що у такий спосіб ми показуємо своєму оточенню як можна та як потрібно робити.

Мені хочеться усім побратимам, які служили або ж служать зараз, передати теплі вітання та щиро побажати їм всього найкращого. Нехай якнайшвидше закінчиться цей безглуздий, нікому не потрібний конфлікт, а всі герої повернуться додому здоровими та будуть такими ж щасливими, як я. Усім іншим також бажаю добра, злагодити й мирного неба над головою!

Замовити товари або послуги можна у цього ветерана за посиланням: 

Facebook Анатолій Лебідь: https://www.facebook.com/109498471448277/posts/144693141262143/?d=n  

Розмовляв Данило Оріховський

Події
Чим ми можемо бути вам корисні?

Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникли запитання.